7 Şubat 2018 Çarşamba
AnaSayfa / Blog / Android Destek / Hangi micro SD Kartı Almalıyım?
Hangi SD Kart 05

Hangi micro SD Kartı Almalıyım?

Bir cihaz alındığında, (telefon, Tablet, Kamera) onu en iyi hale getirmek için atacağınız ilk adım önemli. Bu adımlardan biri de verilerinizi depolamak için kullanacağınız dahili ve harici hafıza. Ve şu anda sınırsız seçenek arasından, işlerinizi zorlaştırmayacak olanı seçmek istiyorsunuz. Telaşa gerek yok! Çünkü size bugün doğru seçimi yapmanızda yardım edeceğiz.

Hangi SD Kart 01

 

SD kart ismi nereden geliyor?

SD, Secure Digital’ın kısaltılmış hali. Panasonic tarafından icat edilen kart formatı SanDisk ve Toshiba tarafından geliştirilerek 2000 yılında bulundu. Ardından hafıza kartlarındaki standartları belirlemek ve taşınabilir cihazlarda daha iyi sonuç alınabilmesi için SD Kart Birliği kuruldu.

SD kartlar 2001 yılında insanlar tarafından dijital kameralar, akıllı telefonlar, laptoplar, oyun konsolları vb. cihazlarda kullanılmaya başladı. Küçük boyutları (32 x 24 x 2.1mm) ve yüksek dayanıklılığı ile veri depolamak için çok uygun bir cihaz haline geldi. Normal işletim hızı ve daha hızlı veri transferi sağlayan tipte kartlar olmak üzere iki tip hız türü üzerine kurulu birkaç model mevcut. Çok detaya girmeden, hızlıca micro SD, SDHC ve SDXC’ye göz atalım ve mesela Android telefonunuza en uygun olanın hangisi olacağını anlayalım.

Bu arada sakın dahili SD ve SD kart kavramlarını karıştırmayın. SD’nin her zaman harici hafızı anlamına geldiğini düşünen birçok insan var ve aslında SD, donanım parçalarına ilişkin olarak da kullanılabilir.

Micro SD kartlar

Bu (15 x 11 x 1 mm) boyutlarında olan daha küçük bir SD kart ve akıllı telefonlar ya da diğer taşınabilir cihazlarla kullanım için uygun. 128MB’dan 2GB’a uzanan kapasitesiyle tüm kart okuyucularda çalışabiliyor. Hafıza kapasitesi minimal seviyede bu yüzden de kullanım sayıları azalmakta.

Hangi SD Kart 02

 

SDHC kart

İsme eklenen HC ”High Capacity” anlamında gelmekte. Kapasitesi sayesinde büyük dosyaların transferlerinin kontrolü daha kolaylaşıyor. 4GB ile 64GB arasında değişen hafızaları ile  bugün en çok tercih edilen kartlar arasındalar. Tek sorun ise 2008 yılı öncesindeki kart okuyucular ile çalışmaya uygun olmamaları.

SDXC kart

XC, ”Extended Capacity” anlamına geliyor ve 64GB ile 2TB(2000GB) arasında depolama şansı sunuyor. Bu kartlar SD, SDHC ve SDXC üniteleri ve cihazları ile uyumlu olarak çalışıyorlar.

Hız konusu

Hangi SD Kart 03

 

Micro SD kartları üzerinde genelde numaralar olur, bu numaralar hız sınıfını gösterir. Bu numaralar 2’den 10’a kadar sayılar olarak gelir ve SDHC ya da SDXC kartlarda garanti edilen minimum transfer hızına karşılıktır. Mesela 2 yazıyorsa saniyede en az 2MB transfer yapacaktır. Android akıllı telefonunuzla günlük kullanım için 6 yeterli olacaktır.

SD kartı nasıl kullanırım?

Aslında bayağı basit, telefonunuzdaki girişe SD kartı takın ve cihazınız görene kadar bekleyin. Telefonunuz kapalıyken takıp çıkartmak ise daha tavsiye edilen bir yöntem. Asla zorlamayın. SD kart ile veri, resim, uygulama ve daha fazlasını depolayabileceksiniz. Eğer cihazınız uygulama aktarımına izin vermiyorsa, rootlu telefonlarda Link2SD, rootlu olmayanlarda AppSD kullanabilirsiniz.

Kısacası 16 ya da 32 GB’lık bir SDHC ve SDXC arasında seçim yapmak tamamen sizin onu ne şekilde kullanmayı planladığınız ile ilgili. SanDisk, Kingston, PNY gibi güvenilir markalar kullandığınız sürece marka çok önemli değil. Ucuz ve düşük sınıf kartlardan uzak durun çünkü sonucunda size paradan daha da önemli dataları kaybettirebilirler. Eğer daha büyük bir depolama alanı isterseniz SDXC alın ama cihazınızın bu formatla uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Kaynak: Android Pit

Yazar Hakkında

[author_image timthumb=’on’]http://www.yaparimben.com/profilfoto/fatihates.jpg[/author_image] [author_info]Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.[/author_info]

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Turkcell-Maxi-Plus-5-Hard-Reset-04

Turkcell Maxi Plus 5 Hard Reset

Turkcell Maxi Plus 5 Hard Reset yani Sıfırlama işleminde sistem verileri ile uygulama verileri, uygulama ayarları ve indirilen uygulamalar, …

3 yorumlar

  1. efendim ben telefonu birisini ararken yanlışlıkla telefonumu kapatmışım tekrar açtığım da telefonumun çekiş işareti olan yerde bir işareti belirdi tekrar arama yaptığım da mobil ağ kullanılamıyor diyerek geri çeviriyor dışarıdan da aranamıyorum bu durum da ne yapmalıyım acil dönüş yaparsanız çok sevinirim çok çok eşekkürler

  2. Bilgisayarım sd kartı okumuyor

    Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir