AnaSayfa / Blog / Android Destek / Android telefon ısınması nasıl önlenir
Android telefon ısınması nasıl önlenir

Android telefon ısınması nasıl önlenir

Son Güncelleme:

Cihazlarımızın ısınmasına neden olan durumlar veya uygulamalar her zaman olacaktır. Ancak Android telefon ısınması nasıl önlenir bilmek şart.

Anlamak zorunda olduğumuz ilk şey, ısının nereden geldiğini gösteriyor. Kişisel kullanım farklılık gösterdiği için bu sorunun nerede bulunduğunu bilmek doğru çözümü bulmamıza yardımcı olacaktır.

Aşırı ısınma ve batarya gücü genellikle bağlanır. CPU ve grafik ağırlıklı uygulamalar (özellikle de oyunlar), bu bileşenlere fazla yük getirecek, onları ısıtacak ve pilin bitmesine neden olacaktır. Dolayısıyla, pil tüketen uygulamaları bulursanız, genellikle aşırı ısınmaya neden olanları da bulabilirsiniz.

Android’in yerleşik batarya yönetimi özellikleri olduğundan bunları takip etmek oldukça kolay. “Ayarlar -> Güç (veya Pil) -> Pil Kullanımı” na gidin.

Telefon ısınması nasıl önlenir
Android telefon ısınması nasıl önlenir

Bu, telefonunuzdaki en fazla pili hangi uygulamaların kullandığını gösterecektir. Web tarayıcınızın, sosyal medya uygulamaları kve favori haber uygulamalarınızın yüksek sıralarda yer alması kaçınılmazdır, ancak orada bulunmasını düşünmediğiniz uygulamalar var mı?

Bu uygulamaların arka planda çalıştığı ve telefonunuzu bilmeden ısıtmanız mümkündür. Bu uygulamaları bu listede bulursanız, bunları kaldırın.

“Güç” menüsünde yapabileceğiniz başka bir şey de, telefonunuzdaki uygulamaların arka plan etkinliğini büyük ölçüde azaltan Pil optimizasyonudur.

Android telefon ısınması nasıl önlenir

Üçüncü Taraf Şarj Aletlerini ve Kablolarını Kullanmayın

Çoğu Android cihaz tarafından paylaşılan mikro USB kablo şarj cihazları, büyük ölçüde evrensel olduklarından iyidir. Ancak bu, telefonunuz için eski kabloları ve şarj cihazlarını kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Telefonunuz şarj olurken aşırı ısınırsa buna bakmak isteyebilirsiniz.

Android telefon ısınması nasıl önlenir

Farklı şarj cihazları farklı wattlara sahiptir ve farklı cihazlar için optimize edilmiştir. İdeal olarak, telefon üreticinizden resmi şarj cihazlarını ve kabloları kullanmalısınız, ancak diğer telefonların resmi donanımı da iyi olmalıdır. İnternetteki ucuz markalardan, donanımına mal olan ucuz şarj cihazlarından uzak durun.

Cooler Master ile Android Cihazınızı Serinletin

Cooler Master, çok ısındığını hissettiğinizde cihazınızı soğutmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Uygulamayı başlattığınızda, göreceğiniz ilk şey cihazınızın sıcaklığıdır.

Profesyonel telefon soğutucu
Profesyonel telefon soğutucu
  • Profesyonel telefon soğutucu Screenshot
  • Profesyonel telefon soğutucu Screenshot
  • Profesyonel telefon soğutucu Screenshot
  • Profesyonel telefon soğutucu Screenshot

Sıcaklığın altında uygulama ayrıca ARM ve CPU yüzdesini size bildirecektir. En altta “Aşırı Isınma Uygulamalarını Algıla” yazan bir düğme görmelisiniz. Cihazınızı taradıktan sonra cihazınızı ne zaman dinleyeceğinizi ve telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olan uygulamaların ne olduğunu size söyleyecektir.

Cihazınızı Serin Bir Yerde Tutun

Cihazınızı nereye koyduğunuz da onu soğutmaya çalışırken önemlidir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalacağınız pencereye yakın olacaksanız, Cooler Master’ı kullanmanın bir anlamı yoktur. Cihazınızı daha da soğutmak için, kapağını dışarı çıkarmayı deneyin, böylece ısı kaçma şansına sahip olur. Bazı durumlarda sıcağı tutma eğilimi vardır.

Telefon Isınması Nasıl Önlenir

Şimdi, cihazlarımızı nasıl soğutmamız gerektiğini biliyoruz, ilk etapta bunu yapmak için zaman harcamak zorunda kalmazsak, bu harika olmaz mıydı? Bu yüzden telefonumuzu veya tabletimizi güzel ve serin tutmak istiyorsak yapmamamız gereken bazı şeyler var.

Android cihazınızın aşırı ısınmasını önlemek istiyorsanız şunları yapmanız gerekir:

  • Pilinizi zaman zaman dışarı çekin ve inceleyin ve sızdırmadığı veya şişmediğinden emin olun. Cihazınızın bataryasını her iki ila iki yılda bir değiştirmek, telefonunuzun ömrünü uzatacak ve aşırı ısınmayı azaltacaktır.
  • Şarj ederken durumu çıkarın.
  • İstenmeyen özellikleri devre dışı bırak.
  • Çok yüksekse kamera ayarlarınızı düşürün; Telefonunuzun aşırı ısınmasını engellemeye yardımcı olabilirler.
  • Oyun oynamak için çok uzun sürmemeye çalışın.

Sonuç olarak benim başıma geldiğinde telefonum çok ısınırsa, telefon ısınmasını önleme için soğuyana kadar otomatik olarak kapatırım. Bundan sonra, ana amacım telefonumu soğutmak ve birkaç dakikalığına kapatmak zorunda olduğum için, yukarıda bahsedilen ipuçlarını takip ediyorum. Peki siz android cihazınızı nasıl soğuk tutuyorsunuz yorumlarda bize bildirin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.