Kullandığınız uygulamanın dilini anlamıyorsanız Android Uygulama Dili Değiştirme makalemizi okumalısınız.

Android Uygulama Dili Değiştirme Dil Ekleme

Güzel bir uygulama var ama dil bilmediğimiz için anlamıyoruz. Bilin ki Android Uygulama Dili Değiştirme bir kaç dokunuşla mümkün.

Anadiliniz olmayan metinleri çevirmek özenli bir iş olabilir. Google Translate gibi web uygulamaları kolaylaştırsa da, farklı tarayıcı sekmeleri veya uygulamaları arasında ileri geri gitmeniz gerekir. Bazı durumlarda, ana dilinize dönüştürmek için bir ekran görüntüsü almak gerekiyor. Bu oldukça zor, değil mi?

Neyse ki, Google Play Store‘daki bir kaç uygulama Android uygulamalarının içindeki metni herhangi bir dile çevirmeyi kolaylaştırabilir. Ancak, uygulamadan bahsetmeden önce, bu uygulamaların çevrimdışı dilleri desteklemedikleri için aktif bir internet bağlantısı gerektirdiğini belirtmek gerekiyor. Doğal olarak, bu uygulamalar uygulama dilini değiştirme işlerini yapmak için Erişilebilirlik Hizmeti gibi birkaç Android izni gerektirir.

Android Uygulama Dili Değiştirme

Bu uygulamalardan bazılarını kontrol edelim.

NOT: Uygulamalar arasında kullanılabilen çeviriler %100 doğrudur diyemeyiz. Ancak, anlamın anlaşılmasında ellerinden geleni yapıyorlar.

  • Google Translate Uygulaması

Google Çeviri
Google Çeviri
Developer: Google LLC
Price: Free

Evet, Google Translate, uygulamaların içindeki metni çevirmenize izin veriyor. Yani uygulama dilini değiştirme imkanı da sağlıyor. Cidden, şaka yapmıyorum. Google, 2016’da, hareket halindeyken küçük sözcük öbeklerini ve sözcükleri çevirme işlemini kolaylaştıran Çevirmek için Dokun adında bir özellik yayınladı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır. Etkinleştirmek için Çeviri uygulamasını açın, Ayarlar > Çevirmek için dokunun‘a dokunun ve açın. Birincil dilinizi seçin.

Bu özelliği kullanmak için, bir metne uzun basın, Kopyala seçeneğini seçin; balon sağ üst köşede belirecektir. Çevrilen metni görmek için balon üzerine dokunun.

Çevirileri görmenin oldukça iyi bir yolu olmasına rağmen, bu uygulama uzun paragrafların veya kısa notların çevrilmiş renderlerini gösterme konusunda fazla bir şey yapamaz. Yani tam anlamıyla bahsettiğimiz Android Uygulama Dili Değiştirme değil. Ayrıca, yerel olmayan yöntemle seçilemez metni kopyalayamadığınız Instagram gibi uygulamalarda çalışmaz.

  • Language Navi

Android Uygulama Dili Değiştirme listemizdeki bir sonraki uygulama Language Navi. Uygulamanın arayüzündeki tüm metni Instagram ve Facebook dahil istediğiniz dile etkili bir şekilde çevirebilir. Hem kaynağı hem de hedef dilleri seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra, uygulamanın arayüzündeki dili otomatik olarak algılayabilir.

Bu uygulamayı kullanarak çeviri olsa da biraz farklı çalıştırılmalı. Google Çeviri‘den farklı olarak, hiçbir uygulamanın üstünde çalışmaz. Bunun yerine, uygulamayı Language Navi içinden açmanız gerekir.

Örneğin, Google Play Kitaplar’daki bir kitabın paragrafını çevirmeniz gerekiyorsa, Language Navi’yi açmanız gerekir, uygulama listesini aşağı kaydırın ve açmak için Play Kitaplar’a dokunun. İstediğiniz dili seçin ve Başlat’a dokunun. Language Navi ile Uygulama dilini değiştirme bu kadar kolay.

Hız söz konusu olduğunda, Language Navi oldukça hızlı. Ancak, seçilen metnin uzunluğuna bağlı olarak hız değişebilir.

Google Translate‘i kullandığından, oluşturulan metnin çoğu hemen hemen açıktır. Almanca, Portekizce, Fransızca ve Türkçe dahil birçok dili destekliyor ve oyunlar için yerleşik bir OCR özelliğine sahip.

Uygulamanın Play Store‘dan yüklemek ücretsizdir. Ücretsiz sürüm, pro sürüme yükseltme yaparak kaldırabileceğiniz birkaç atlanabilir reklam içeriyor.

Başta, önce Language Navi‘yi başlatacağınız için Battery Optimization ayarlarıyla uğraşmanıza gerek yok.

Twitter, Google Play Kitaplar, Amazon Kindle, vb. gibi popüler uygulamalarla uyumludur. Yabancı dillerdeki tweetleri okumak söz konusu olduğunda, söz konusu tweet’i açın ve metin birkaç saniye içinde çevrilecektir.

  • SnapTrans

SnapTrans, Language Navi’nin karmaşık yaklaşımını ortadan kaldırıyor. Ekranınızda, istediğiniz zaman aktif hale getirebileceğiniz her şeyin üstünde yüzen, Messenger benzeri bir balon getiriyor. Türkçe dahil, Çince, Español, Portekizce ve Fransızca gibi bazı popüler dilleri destekler.

SnapTrans iki özelliğe sahiptir. Tek kelimeli çeviriler ve tam sayfa çeviriler. Kayan balon aracılığıyla çalıştığından, Yer Paylaşımı iznini vermeniz gerekir. Bu uygulamayı kullanmak için başlangıçta kaynak ve hedef dili beslemek zorundasınız. Bundan sonra, uygulama dilini değiştirme ihtiyacınız doğduğunda veya ne zaman bir yabancı dilde metin gördüğünüzde, çevrilen metni görmek için kabarcığa iki kez hafifçe vurun. Dil ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, dişli şeklindeki simgesine dokunun.

Uygulamanın arka planda etkin kalmasını sağlamak için bildirim çekmecesinde yapışkan bir bildirim var. Bununla birlikte, benim gibi temiz bir bildirim tepsisi tutmayı seven benim gibi biriyseniz, pil optimizasyonunda beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

NOT: Çevrimdışıysanız bu uygulamanın çalışmadığını unutmayın.

Uygulama Dilini Değiştirme

Dünyanın farklı köşelerinden insanlar uygulamalar geliştirmek için elleriyle uğraşırken, Türkçe bilmeyen ya da anlamadığınız bir dilde bazılarına rastlama ihtimaliniz var.

Android Uygulama Dili Değiştirme için ben şimdilik Dil Navi’yi tercih ediyorum. Karmaşık bir yaklaşım izlese de kesintisiz çevirilerini ve sezgisel arayüzünü seviyorum. Sadece seçtiğiniz dili seçin! Artı, ekran alan kaplayan kabarcıklarla uğraşmak zorunda da değilim.

Android geliştirici seçenekleri çıkmıyor haberine baktını mı?

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.