MIUI 11 MIUI 12 Arayüz ve Tasarım Karşılaştırması

MIUI 11 de yapılan gelişmelerden sonra Xiaomi 27 Nisan’da, MIUI 12 ROM‘un Beta sürümünü resmi olarak yayınladı. Yaklaşan MIUI 12 yapılarında, geliştirici ekibi önceden bilinen hataları düzeltmeye, sistem kararlılığını artırmaya ve MIUI 12‘yi daha da hızlı hale getirmeye odaklanmıştır. Hata düzeltmenin yanı sıra, cihazınızın ana ekranına girer girmez fark edeceğiniz tamamen yeni bir duyarlı tasarım dilini getiriyorlar. Dinamik animasyonlardan özelleştirilebilir ortam ekranı temalarına kadar her şey yenilenmiş görünüyor. Miui 12 arayüz de yapılan değişikliklere hep birlikte bakalım.

Lockscreen

MIUI 11 (solda) ile karşılaştırıldığında, Ayarlar’dan seçebileceğiniz bazı yeni kilit stili ayarları alıyoruz. En sevdiğiniz stili istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

MIUI 11 ve MIUI 12 Kilit Ekranı Farklılıkları

Ana Ekran

Bazı simgeler, yeni tasarım felsefesine uymak için hafif bir yeniden tasarım dokunuşu ve animasyonları almış. En büyük değişiklik, tam ekran cihaz hareketlerinde ve sağdaki fotoğrafın altında gösterildiği gibi göstergesinde görülebilir.

MIUI 11 ve MIUI 12 Ana Ekran Farklılıkları

 

Bildirim Gölgesi

MIUI 12‘deki en büyük görsel değişikliklerden biri, önemli geçişlerinizi kolayca kontrol edebileceğiniz, parlaklığı ayarlayabileceğiniz ve bildirimleri kontrol edebileceğiniz yeni “Kontrol Merkezi” dir. Ancak, ekranın sağ üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırırsanız, bildirimleri kontrol etmek için Kontrol merkezini açacaksınız. Sadece ekranın sol üst köşesinden aşağı doğru hızlıca kaydırmanız gerekir.

MIUI 11 ve MIUI 12 Bildirimler Gölgesi Farklılıkları

 

Kamera

Gelen güncellemede, Kamera uygulaması da büyük bir görsel revizyon almıştır. Bu kez vurgu rengini özelleştirmenize ve kamera modlarını istediğiniz gibi düzenlemenize izin veriliyor! Bu, örneğin, makro veya Pro modu gibi belirli modları sık sık kullanırsanız, onu ortaya koyabilir ve kendinizi daha rahat hale getirebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

MIUI 11 ve MIUI 12 Kamera Ekranı Farklılıkları

MIUI 11 ve MIUI 12 Kamera Ekranı Farklılıkları 2

 

Hava Durumu

Doğal ve hayati iklim öğelerini sistemin hava uygulamasının tasarımına dahil etti. İklim değişikliğini parmaklarınızın ucunda hissedebilir ve bulutlu hava, yağmur ve karın güzelliğini takdir edebilirsiniz.

MIUI 11 ve MIUI 12 Hava Durumu Ekranı Farklılıkları

 

Her Zaman Açık Ekran

AMOLED ekranlı cihazlar için, daha önce başka hiçbir telefonda görmediğiniz şekilde kişiselleştirme ve çeşitlilik sunan Ortam Ekranı sunuluyor! Kendi tasarımınızı yaratmaktan ve zevkinize göre ayarlamaktan çekinmeyin.

MIUI 11 ve MIUI 12 Her Zaman Açık Ekran Farklılıkları

 

 

Temalar

Çeşitli tasarımcılar ile işbirliği içinde MIUI, cihazınızın görünümünü özelleştirmek için binlerce tema sunuyor. Yeni Her Zaman Açık Ekran temalarını indirebileceğiniz özel bir Her Zaman açık bölümü eklenmiştir.

MIUI 11 ve MIUI 12 Temalar Ekranı Farklılıkları

 

Telefon Hakkında

Ayarlar altında, çalıştırdığınız MIUI ROM sürümü, cihaz modeli ve özellikleri ve dolu depolama alanı gibi cihazınız hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

MIUI 11 vs MIUI 12 Telefon Hakkında

 

Güvenlik

Hepsi bir arada MIUI Güvenlik uygulamasında güncellenmiş animasyonlar ve uygulama başına sıralama ve toplam güç tüketimi istatistikleri ile ayrıntılı pil kullanım istatistikleri ile hafif bir rötuş yapıldı.

 

Depolama

Yeni tasarıma uyarlanan Phone Storage artık telefon belleğinde saklanan veriler hakkında basit ve bilgilendirici bir ekrana sahip.

 

Notlar

Çok kullanmak istediğim uygulamalardan biri de görsel olarak hafif bir değişiklik yaptı, ayrıca Görevler seçeneği önemli ölçüde geliştirildi. Artık ana ekranda küçük bir kaydırma geçişi oluşturacak olan Görev araç kutusunu etkinleştirebiliriz. Böylece onları yönetebilirsiniz.

 

Güncelleyici

Güncellemeleri sık sık kontrol eden bizler için, MIUI 12 duyarlı tasarım felsefesine uyan yeni bir arayüz uyarlanmıştır. Bence oldukça hoş görünüyor.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

 

Yukarıda MIUI 11 den MIUI 12’ye yapacağınız geçiş sonrası karşılaşacağınız Arayüz ve Tasarım farklılıklarını iletmeye çalıştık. Sizce hangi tasarım daha iyi.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.