AnaSayfa / Blog / Android Destek / WhatsApp Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Yeni Özellik
WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı,

WhatsApp Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Yeni Özellik

Bir uygulamayı gün ve gün dışarı kullandığınız zaman, o uygulama için yeni özellikler kolaydır. Sen güncellemek, Aşağıda verilen bilgiler WhatsApp 2.12.374 sürümü içindir bir aldıysanız sizde bu sürüme geçmiş olabilirsiniz. Ama henüz bir güncelleme gelmediyse siz her zaman yaptığı gibi eski sürümü kullanmaya devam edin. Tüm bu güncellemeleri kontrol etmek için ne WhatsApp’ın resmi web sayfasını kontrol edebilirsiniz.

WhastApp; Bir arkadaş ve aile kullanımı için en iyi sosyal ağ ya da anlık mesajlaşma uygulamasıdır, WhatsApp artık inanılmaz bir kullanıcı tabanına sahip ve en hızlı büyüyen sosyal ağlardan biri oldu ve artık daha sağlam bir uygulama yapmak için yeni özellikler ekleyerek geliyor.

Bunları biliyor olabilirsiniz, Son güncellemelerle Google Drive’a Sohbet Günlükleri Yedeklemek, mesajlar oynadığı dan, bazı serin yeni özellikler getirdi. Bu değişikliklerin çoğu Android için ancak yakında iPhone üzerinde kullanılabilir olmalıdır. Eğer WhatsApp kullanırsanız bu yeni özellikleri bilmemiz gerekir.

Daha Kolay Erişim için  “Yıldızlı Mesajlar”

WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı, WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı,

 

Birisi WhatsApp üzerinde önemli bir ileti gönderdiğinde, bunu kaydedemezsiniz. WhatsApp da sağlam bir arama motoru olmasına rağmen, daha sonra bulmak bir sorun olabilir. Bizim geçici çözümlerden birisi oldu önemli mesajları olarak işaretlemektir Ama şimdi yeni bir araç var.

Bir mesajın üzerine kısa bir süre parmağınızı basılı tuttuktan sonra ekranın üst tarafında çıkan ★ simgesine dokunduğunuzda mesajı Yıldızlı Mesajlara almış olursunuz. Ana ekranda SeçeneklerYıldızlı Mesajlar seçeneğine dokunduğunuzda ise daha önce seçmiş olduğunuz yıldızlı mesajlara ulaşabilirsiniz. Böylece erişmek istediğiniz mesaja daha kısa ve daha basit bir şekilde erişmiş olursunuz. Özellik kimin ne işine yarar bilemem ama bence kullanımı uygun koşullar olacaktır.

Bu yüzden size bazı kişi tarafından işaretlenmiş tüm önemli şeyler bulabilirsiniz.  Yıldızlı mesajları da bir süre sonra özelliğini yitirebilir. Bir mesaj daha sonra ‘Yıldızı Kaldır’ seçeneğine dokunduğunuzda Yıldızlı Mesajlar kolayca temizlenmiş olacaktır.

 

 

 

 

 

Sohbetleri Google Drive’a Yedekleme

WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı,WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı,

 

WhatsApp Sohbetleri Google Drive’a Nasıl Yedeklenir adlı yazımızda bu konu ile ilgili detaylı bilgi vermiştim.

Yanlışlıkla WhatsApp sohbet geçmişini silmiş olabilirsiniz. Bir kaç adımda sohbet geçmişi geri alınabiliyordu alınmasına ama telefonunuzu kaybettiğinizde ya da yeni bir tane aldığınızda mevcut depolama sıfırlamak zorunda olduğunuz için yedek diye bir şey olmuyordu. WhatsApp düzenli sohbet geçmişini yedeklemenin şimdi daha kolay (ve iyi) yolu var: Google Drive

Android için yeni WhatsApp sürümü Google Drive’a sohbet günlüklerini otomatik yedekleme yapar.  Menü > Ayarlar > Sohbet ve Aramalar > Sohbet Yedeği > Google Drive Ayarları bölümüne giderek buradan ayarları kolaylıkla yapabilirsiniz. Yedekleme aylık, haftalık günlük ve manuel olarak yapılması sağlanabilir

Ayarları yaptıktan sonra Wi-Fi ağına bağlandığınızda yedekleriniz Google Drive aktarılacaktır. Benim Mobil Verim çok zaten ondan da yapabilir derseniz tabi ki ayarlayabilirsiniz. Ama unutmayın ki Upload da mobil veride internet kullanım kotanızdan yer.

 

 

 

Sohbetler için Daha Kolay Temizleme Yolu

WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı, WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı,

 

Zaten sohbetlerin yedeklemesini yapıyorsanız, gerçekten eski mesajları saklamak için hiçbir sebep yok, yoksa var mı? 🙂 Bu şeyleri temizlemek için WhatsApp her zamankinden daha kolay bir yol yaptı.

Menü > Ayarlar > Sohbet ve Aramalar > Sohbet Geçmişi > Tüm Sohbetleri Temizle seçeneğine giriş yaptığınızda karşınıza Tüm Mesajlar, 30 gün, veya 6 aydan eski mesajlar olmak üzere üç farklı seçenek çıkacak. Ne istediğinizi seçin ve WhatsApp istediğinizi yapsın.

E birader iyi hoş güzelde sen bunu tüm sohbetler için söylüyorsun bir sohbet için yapılacak birşey var mı? Tabi ki var. İsterseniz bireyler veya gruplarla yaptığınız sohbetler için de aynı eylemi yapabilirsiniz. Herhangi bir sohbette iken, Menü> Diğer> Sohbeti Temizle seçeneğine gittiğinizde aynı üç seçenek göreceksiniz. Basit değil mi?

Pekte işe yaran bir özelik değil demeyin çünkü şahsım adına geçmiş sohbetleri silmekten soyulmuştum.

 

 

 

 

 

Mesajları Okundu veya Okunmadı Olarak İşaretleme

WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı, WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı,

 

Kullanıyor musunuz kullanmıyor musunuz bilmiyorum ama E-posta düşünün. İletiyi sağ tıkladığınızda onu okumuş olsanız da okunmadı olarak işaretleye biliyorsunuz. Okunmadı olarak işaretlemek bir e-postayı gerek önemli, gerekse hatırlatma olarak belirlemenin en kolay yoludur.

Kendi kişisel kullanımı için bazen WhatsApp da okunmamış gibi bir mesaj işaretlemek isteyebilirsiniz. Yeni güncelleme ile WhatsApp içinde bu işlemi yapabilirsiniz. Herhangi bir mesaj yada grup üzerine kısa süre dokunduğunuzda ekrana eğer mesaj Okunmuşsa Okunmadı Olarak işaretle, Okunmamışsa Okundu Olarak İşaretle seçeneklerini kullanarak niyete göre işlem yapabilirsiniz.

Bu gönderici için iletinin durumunu değiştirmek anlamına gelmediğini unutmayın. Gönderici hala Mesajı okuduğunuzda ve okumadığınızada görüyor. Sadece kendi telefonunuzda okunmadı olarak yansıtır.

 

 

 

 

 

 

Kişiler ve Gruplar için Özel Bildirimler

WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı, WhatsApp,  Yıldızlı Mesajlar, Google Drive, Yedekelme, Sohbet Geçmişi, Okundu, Okunmadı,

 

Bazı kişiler ve sohbet grupları diğerlerinden daha önemlidir. Peki, o zaman onlar için bildirim uyarı farklı bir türünü ayarlamak daha güzel olmaz mı? WhatsApp özel bildirimleri konusunu da halletmişe benziyor.

Herhangi bir sohbeti açın, başlık çubuğuna dokunun kişi yada grup bilgileri altındaki Özel Bildirimler seçeneğine dokunun.

Artık seçtiğiniz kişi yada gurup için Bildirim Tonu, Titreşim, Açılır Pencere Bildirimi ve Hatta cihazınız destekliyorsa Led Bildirim Işığı Rengini dahi ayarlayabiliyorsunuz. Whatsapp sesli çağrılar, yalnızca özel zil sesleri ve titreşimleri alırsınız.

 

Siz WhatsApp’da Hangi Özelliği İstersiniz.

WhatsApp basit bir anlık mesajlaşma uygulaması olmakta uzun bir yol kat etti, ama onlar her zaman. Daha iyi yapabilirim yeni bir özellik eklemek için WhatsApp geliştiricileri olduğunuzu düşünün. Yeni ekleyeceğiniz özellik olsa bu ne olurdu?

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.