13 Şubat 2018 Salı 23:00
AnaSayfa / Blog / Android Destek / Android Cihazlarınızı Korumanın Yolları
android-mobile-security

Android Cihazlarınızı Korumanın Yolları

Bugün Android Telefonları Korumanın Yolları ile alakalı biraz bilgi aktarmaya çalışacağım. Akıllı telefonlarımız bizi dünyaya bağlarken bizim için aynı zamanda da tehdit oluşturuyorlar. Android cihazımızı koruma altına alalım.

Bütün kişisel bilgilerimizin kayıtlı olduğu bu cihazlar bazen sırf bu sebeple hırsızları ya da hackerların hedefi olabiliyor. Neyse ki telefonumuzu korumanın farklı yolları var!13

Uygulama İzinlerine Dikkat Etme

Eminim çoğu kişi aynı hatayı yapıyordur; bir uygulamayı indirip yüklemek istediğimizde o uygulamanın hangi izinleri talep ettiğini detaylıca incelemeden geçiştirme. Evet bu tip belgeler sıkıcı ve bazen anlaması zor fakat telefonumuzun ve kişisel güvenlik söz konusu olduğunda ilk bu noktaya dikkat etmeliyiz. Örneğin el feneri uygulaması diye indirdiğiniz bir uygulama, size –verdiğiniz bir izin yüzünden- para harcattıra bilir. Örneğin Facebook uygulamasını yüklemek istediğinizde, bu uygulamaya telefonunuzdan istediği telefon numarasına çağrı yapma yetkisi vermeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Bu durumdan sıyrılmanın kimi zaman yolu yok maalesef. Bir uygulamayı yüklemek için bütün izinleri vermeniz gerekiyor. Yani izin istenen listeden herhangi bir maddeyi ekleyip çıkaramıyorsunuz. Bu gibi durumlarda farklı uygulama alternatiflerine yönelerek aklınıza yatan uygulamayı yükleyebilirsiniz de.

Android-Facebook_Yukleme-izinleri

 

Sadece Play Store’dan Uygulama İndirme

Evet Google’ın Play Store’u Apple’ın AppStore’u kadar güvenli değil. Çünkü bağımsız geliştiriciler istedikleri gibi uygulama geliştirip Play Store’da pazarlayabiliyor. Ancak Google Play Store’dan uygulama indirmek Rus ruleti oynamak gibi tehlikeli de değil.

Fakat konu Google’ın resmi marketinden başka marketlerden uygulama indirmeye gelince biraz değişiyor. Evet bu işlemin farklı avantajları var ve çoğu insan 3. Parti uygulama mağazalarını kullanıyor fakat çok dikkatli davransanız bile bir gün avlanabilir siniz!

Güvenlik Programları Yükleme

Eğer telefonunuzu zararlı yazılımlardan korumak istiyorsanız Google’ın Play Store’una gidip “Güvenlik” kategorisinden farklı seçenekler arasından bir seçim yapabilirsiniz. Play Store’da McAfee, Nod32 ve Norton gibi PC güvenlik sistemi üreticilerine de rastlayabilirsiniz. Bağımsız bir antivirüs test merkezi olan AV-Test sitesine giderek farklı, ya da bilmediğiniz diğer programların güvenirliliği ve performansı hakkında bilgilenebilirsiniz.

Telefonunuzu Kilitleme

Zaten bu yöntem çoğu kişi tarafından hali hazırda kullanılıyor. Fakat telefonunuzu koruma denince yapmanız gerekenlerin başında gelen ilk şey. Telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda, ya da meraklı arkadaşlarınızın eline geçtiğinde bütün bilgilerinize, hiç bir engelle karşılaşmadan, tereyağından kıl çeker gibi ulaşmalarını ister miydiniz? Ya da her seferinde girmekten üşenmeyeceğiniz basit bir şifre ile bilgilerinizi güncellemeyi mi tercih ederdiniz? Bizce şifre kullanmanın kazanımları götürülerinden fazla.

Telefonunuzu farklı yöntemler kullanarak kilitleyebilirsiniz. Örneğin bir desen oluşturabilirsiniz ya da klasik sayı ve kimi zaman harflerden oluşan bir şifre kullanabilirsiniz. iPhone 5s’deki ya da ileride çıkacak Android telefonlarındaki parmak izi okuyucularının neden güvenli olmadığı konusunda önceki makalemizi okuyup bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca desen şifrelere dikkat edin; zira derimizde ki yağ ekran üzerinde iz bırakabilir ve bu da şifrenizi kolay tahmin edilebilir kılar. En iyisi sayılardan oluşan bir şifre oluşturmak!

android-mobile-security-android-guvenlik2

 

Pekii Siz Telefonunuzu ve Kişisel Güvenliğinizi Korumak İçin Nasıl Yöntemler Uyguluyorsunuz?

 

Yazar Hakkında

[author_image timthumb=’on’]http://www.yaparimben.com/profilfoto/fatihates.jpg[/author_image] [author_info]Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.[/author_info]

 

Kaynak: AnroidPit

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

android-ice-cream-sandwich-ilk-kurulum

Android Ice Cream Sandwich İlk Kurulum

Android Ice Cream Sandwich İlk Kurulum İlk olarak Samsung Galaxy Nexus ile servis edilen Google’ın …

6 yorumlar

  1. fatih bey ben s3 kullanıcısıyım bende 4.3 güncellemesi yükledim,benimtelefondada ,kasmalar geç gelen ekran kesik zil sesi ,hızlı batarya boşalması sorunları oluştu acaba tekrar 4.1 güncellemesini yüklesem bir problem olurmu.

  2. sıfırlamayı nasıl yapacağım bilgilendirirseniz sevinirim fatih bey teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir