5g nedir, 5g ne zaman gelecek, 5g ne demek, 5g veri hızı, 5g güç tüketimi,

5G Ne Demek? Ne Kadar Hızlı Olacak

5G Ne Demek: 5G, 4.5G’yi takip eden yeni nesil mobil ağ teknolojisidir. Önceden her nesle benzeyen 5G, daha fazla sayıda cihaz çevrimiçi olduğu için mobil iletişimi daha hızlı ve güvenilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Alakalı Sorular:

5g nedir, 5g ne zaman gelecek, 5g ne demek, 5g veri hızı, 5g güç tüketimi,

Mobil ağların sadece web ve metin mesajlaşmasına göz atmak için sadece cep telefonlarını desteklemenin gerekli olduğu yıllardan farklı olarak. Artık HD-Yayın Akışı akıllı telefonlar, veri planları içeren saatler, güvenlik kameraları gibi her türlü bant genişliği gerektiren cihazlara sahibiz. Kendi kendine sürüş ve internet bağlantılı arabalar ve sağlık sensörleri ve ilgisiz AR ve VR donanımı gibi diğer umut verici cihazlar.

Milyonlarca daha fazla cihaz internete bağlandıkça, tüm altyapının trafiği yalnızca daha hızlı bağlantıları desteklemekle kalmaması. Aynı zamanda eş zamanlı bağlantıları daha iyi ele alması ve bu cihazlar için daha geniş kapsama alanı sağlaması gerekir. 5G‘nin konusu da budur.

5G Ne Demek

5G Diğer “Gs” den Nasıl Farklı?
5G, tüm eski teknolojilerin yerini alan 4G’yi takip eden sonraki nesildir.

  • 1G analog sesi tanıttı
  • 2G dijital sesi tanıttı
  • 3G mobil verilerde başlatıldı
  • 4G yaygın mobil internet kullanımının yolunu açtı

5G Ne İçin Kullanılır?

Bu, her yerde bulunan akıllı telefonların nasıl olduğu göz önüne alındığında açık görünebilir, ancak telefonlar kesinlikle mobil iletişimde önemli bir oyuncu olsa da, 5G ağında birincil odak olmayabilirler.

Aşağıda göreceğiniz gibi, 5G ile anahtar bileşenler ultra hızlı bağlantılar ve minimum gecikmelerdir. Bu, telefonlarından video akışı yapan herkes için kesinlikle harika olsa da, birbirine bağlı cihazların geleceği gibi, gecikmeleri en aza indirmenin gerçekten önemli olduğu senaryolarda daha önemlidir.

Bir uygulama, artırılmış gerçeklik cihazları veya sanal gerçeklik kulaklıkları olabilir. Bu cihazlar muazzam bir bant genişliği gerektirir ve amaçlanan etkilerini sağlamak için internet üzerinden mümkün olduğunca çabuk iletişim kurmaları gerekir. Herhangi bir gecikme, gerçeklerin bu ortamlarda nasıl hissettiğini büyük ölçüde etkileyebilir.

5G Ne Demek

Aynı şey, ani çarpışmalardan kaçınmak için özerk otomobiller gibi hızlı hareket etmesi gereken diğer cihazlar için de geçerlidir ve uygun adım adım talimatları, uzaktan kumanda edilen donanımları ve uzaktan kumandaları öğrenen veya bunlara uyan robotik sistemleri anlar.

Bununla birlikte, 5G oyun oynarken, video görüşmeleri yaparken, film akışı yaparken, dosya indirirken, HD ve 4K medya paylaşırken, gerçek zamanlı trafik güncellemeleri almak, vlog, vb.

5G o kadar hızlı ki sadece mobil cihazlar için mevcut olmayacak. Kablolarınızı sabit kablosuz erişim yoluyla değiştirme olasılığı vardır! 5G İnternetimize bakın: Bu konuda daha fazla bilgi için Kablo Makalesi için Yüksek Hızlı Değiştirme.

5G Nasıl Çalışır?

5G için standartlar henüz tam olarak katılaşmıyor ve hizmet sağlayıcılar 5G‘yi uygulamak için tam olarak aynı teknolojiyi kullanmayacaklar, bu yüzden her ülkede her şirket için nasıl çalışacağını söylemek zor.

Örneğin, bazı durumlarda, 5G mevcut ağlardan tamamen farklı bir frekans aralığında veri yayınlayacaktır. Bu yüksek dalga aralığı, 30 GHz ila 300 GHz aralığında çalışan milimetre dalgaları olarak adlandırılır (mevcut ağlar 6 GHZ’nin altındaki bantları kullanır).

Bunu önemli kılan şey, o spektrumda küçük bir alanı paylaşan çok sayıda cihaz yerine, bu hatta “yayılabilecektir” ve daha fazla bant genişliği kullanabilecek, bu da daha hızlı hızlar ve daha az düşürülmüş bağlantılar anlamına geliyor.

Bununla birlikte, bu yüksek frekans dalgaları daha fazla veri taşıyabilirken, daha düşük olanlara kadar yayın yapamazlar; bu nedenle, bazı sağlayıcılar, özellikle de T-Mobile, başlangıçta 600 MHz spektrumunda 5G‘yi ve daha sonra diğerlerini sunacaklardır. zaman geçtikçe bantlar.

Daha yüksek frekanslar kullanan sağlayıcılar, 5G hızları sağlamak için verileri tekrarlamak için 5G kuleleri arasında küçük kablosuz istasyonların konumlandırılması ve aynı zamanda daha fazla mesafeyi kapsamaları gerekebilir. Yakındaki istasyonlara ulaşmak için her yerde sinyal yayınlamak yerine, bu istasyonlar muhtemelen sinyalleri belirli hedeflere yönlendirmek için hüzme biçimini kullanır.

Bu tür kurulumlar, daha hızlı aktarımlara izin vermelidir, çünkü verilerin en yüksek hızda aktarılmasına yardımcı olacak sayıda istasyon olacaktır, ancak sinyallerin fiziksel olarak diğer cihazlara ulaşmak için hareket etmesine gerek olmadığı için. Bu cihazdan-cihaza iletişim, böyle düşük bir gecikmeye izin verecek şeydir.

5G burada olduğunda ve yaygın olarak kullanılabilir olduğunda, mobil ağda son büyük ilerleme olacağı muhtemeldir. Daha sonra 6G veya 7G yerine 5G ile yapışabiliriz, ancak zaman içinde artan iyileştirmeler yapabiliriz.

5G Ne Zaman Gelecek?

5G servisinin kullanılabilirliği için zaman dilimi sadece yaşadığınız yerlere değil, aynı zamanda bölgenizde hangi servis sağlayıcıların bulunduğuna da bağlıdır. Ülkemizde 5G ye geçiş yapılmaya bilir.

5G Özellikleri: Veri Hızı, Gecikme ve Daha Fazlası

5G, internete aynı anda bağlanabilen cihazların sayısını ne kadar hızlı yükleyebildiğinizden ve yükleyebildiğinizden, çeşitli mobil iletişim alanlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

5G Veri Hızı

Bunlar 5G tepe veri hızları için minimum gerekliliklerdir. Diğer bir deyişle, her 5G hücresinin desteklemesi gereken en düşük yükleme ve yükleme hızıdır, ancak bazı durumlarda dalgalanma gösterebilir.

İndirme: 20 Gb / s (2,5 GB / s)
Yükleme: 10 Gb / s (1,25 GB / s)

Yukarıdaki numaralar, her bir mobil istasyonun desteklemesi gereken şeydir, ancak bu, cihazınızın neler yapabileceği anlamına gelmez. Bu hız, aynı baz istasyonuna bağlı olan tüm kullanıcılar arasında bölünür ve bu oranlar her kullanıcı için biraz daha gerçekçi hale gelir:

İndirme: 100 Mb / s (12,5 MB / s)
Yükleme: 50 Mb / s (6.25 MB / s)

5G hızları ile telefonunuza üç dakika içinde 3 GB’lık bir film yükleyebilir veya YouTube’a üç dakikadan kısa bir sürede 1 GB’lık bir video yükleyebilirsiniz.

Karşılaştırma için, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar için Speedtest.net tarafından 2017 yılında bildirilen ortalama mobil indirme hızı, 5 GB tarafından önerilen teklifin dört katından daha yavaş olarak 22 Mb / s civarındaydı.

Bağlantı Yoğunluğu

En azından 5G, her kilometrekare için (0,386 mil) 1 milyon cihazı destekleyecektir. Bu, bu alan miktarı içinde, 5G‘nin internete aynı anda 1 milyon ya da daha fazla cihazı bağlayabileceği anlamına gelir.

Bu tip bir senaryo, en yüksek nüfus yoğunluğuna (Manila, Filipinler ve Mumbai, Hindistan gibi). Sahip şehirlerin her mil kare için yalnızca 70.000 ila 110.000 kişiden herhangi bir yerde tutulduğu dikkate alındığında, şişmanlık yapmak zor görünebilir.

Bununla birlikte, 5G‘nin sadece kişi başına bir veya iki cihazı değil, aynı zamanda herkesin akıllı saatini, bölgedeki tüm araçların internete bağlanabileceği, yakındaki evlerde akıllı kapı kolları ve başka herhangi bir akım veya ağda olması gereken cihaz bırakılmalıdır.

5G Ne Demek

Gecikme

Gecikme, hücre kulesinin veri gönderdiği zaman ve hedef cihaz (telefonunuz gibi) verileri aldığında arasındaki zaman aralığı anlamına gelir.

5G, ideal koşulların yerine getirildiğini kabul ederek sadece 4 ms’lik minimum gecikme süresi gerektirir, ancak bazı iletişim biçimleri, özellikle ultra güvenilir ve düşük gecikmeli iletişim (URLLC) için 1 ms kadar düşebilir.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, bir 4G ağındaki gecikme süresi yaklaşık 50-100 msn olabilir, bu da eski 3G ağının iki katından daha hızlıdır!

Hareketlilik

Hareketlilik, bir kullanıcının seyahat edebileceği ve yine de 5G servisini alabileceği maksimum hız anlamına gelir.

5G spesifikasyonları, 500 km’ye (310 mil / sa) kadar yolculuk yapan bir tren gibi yüksek hızlı bir araçta kimseye gitmeyen sabit bir kişiden, destekleyeceği dört sınıfı tanımladı.

Farklı alanların değişen hızlara uyum sağlamak için farklı bir mobil baz istasyonu gerektirmesi olasıdır. Örneğin, sadece araba ve yaya ile seyahat eden kullanıcıların bulunduğu küçük bir şehir, yüksek hızlı bir toplu taşıma sistemine sahip daha büyük bir şehirde bulunan aynı ana istasyona sahip olmayabilir.

5G Güç Tüketimi

Enerji verimliliği, 5G özelliğinde denen başka bir bileşen. Mevcut yüklere göre güç kullanımını hızlı bir şekilde ayarlamak için arayüzler oluşturulacaktır.

Bir radyo kullanılmadığında, 10 ms’den daha kısa bir süre içinde daha düşük bir güç durumuna düşecek. Daha fazla güç gerektiğinde hızlıca yeniden ayarlanacaktır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.