akıllı ampul nedir, akıllı ampul nasıl kullanılır, akıllı ampul, akıllı ampul alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı Ampul Nedir

Akıllı Ampul Nedir: Akıllı ampuller, akıllı telefon, tablet veya akıllı ev otomasyon sistemi kullanılarak kontrol edilebilen LED ampullerdir.

Akıllı ampuller, geleneksel ampullerden veya hatta normal LED ampullerden daha pahalıdır. Ama daha az enerji kullanırlar ve geleneksel LED ampuller (yaklaşık 20 yıl) kadar dayanmalıdırlar. Markaya bağlı olarak standart beyaz veya renk değiştiren özelliklerle sunulurlar.

Akıllı ampuller bir akıllı telefon, tablet veya ev otomasyon merkezi gerektirir çünkü cihazınızdaki veya otomasyon sisteminizdeki bir uygulamaya bağlanır. Bağlanmak için Bluetooth, Wi-Fi, Z-Wave veya ZigBee gibi kablosuz iletişim standartlarını kullanırlar. Philips marka akıllı ampulleri çalıştırmak için gerekli olan Philips Hue Bridge gibi, çalışmak için özel bir ağ geçidine ihtiyaç duyar.

Akıllı Ampul Nedir

Birçok marka, ışıklarınızı, halihazırda kullanmakta olduğunuz diğer akıllı ev cihazları ve sistemleriyle daha iyi entegre etmek için birden fazla kablosuz teknolojiyi kullanma kapasitesine sahiptir. Örneğin akıllı ampul, akıllı aydınlatmanızı sizin için en iyi olan seçeneği kullanarak yapılandırmanızı sağlamak için Bluetooth, Wi-Fi ve Apple HomeKit ile çalışabilir.

Akıllı ev teknolojisine yatırım yapan pek çok kişi, Nest, Wink veya Google Home, Amazon Alexa ve Apple HomeKit gibi sesle etkinleştirilen sistemler gibi bir hub veya ev otomasyon sistemini kullanmaya karar verir. Akıllı ev sistemine entegre edildiğinde, akıllı ampuller ev otomasyon sisteminize bağlı diğer cihazlarla birlikte çalışacak şekilde programlanabilir.

Örneğin, birileri karanlıktan sonra video kapı zili çaldığında evinizin aydınlatması için akıllı aydınlatmanızı kurabilirsiniz. Akıllı ev otomasyon hub’ını kullanmak, evden uzaktayken ışıkları açmanıza veya kapatmanıza izin verir. Aynı zamanda akıllı telefonunuza Wi-Fi üzerinden bağlanan akıllı aydınlatma ile aynıdır.

Akıllı Ampul Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı ampullerinizi en iyi nasıl kullanacağınıza karar verirken birkaç husus vardır. Akıllı aydınlatmanızı Bluetooth kullanarak kontrol etmeyi seçerseniz, yalnızca ışıklandırmayı ayarlayabileceğiniz ve evdeyken ışıkları açıp kapatacağınızı sınırlandığını bilin. Evden ayrılır ve ışığı kapatmayı unutursanız, ampulün Bluetooth iletişim aralığından çıkmayacağınız için başka bir konumdan uzaktan kapatamazsınız.

Akıllı aydınlatmanızı Wi-Fi kullanarak kontrol etmeyi seçerseniz, cihazınızda veya uygulamanızda yaptığınız değişikliklere yanıt vermek için ışığınızı alması gereken süre, diğer cihazların o anda ne kadar sayıda Wi-Fi kullanmasına bağlı olarak değişebilir. Wi-Fi ile bant genişliği, kendisine bağlanan cihazların sayısından etkilenir.

Dolayısıyla, zaten Wi-Fi’nize bağlanan birden fazla televizyon, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonunuz varsa, akıllı aydınlatma sisteminiz bant genişliği alan başka bir cihaz haline gelir. Ayrıca, internet bir fırtına ya da başka bir sorun nedeniyle dışarı çıkıyorsa, akıllı ışığınız da dahil olmak üzere Wi-Fi’ye bağlı tüm cihazlar da dışarı çıkacaktır.

Akıllı Ampul Nereden Alınır

Home Depot ve Lowe’s gibi çoğu ev geliştirme mağazaları artık pek çok marka taşıyor. Akıllı ampuller Best Buy gibi ev elektroniği mağazalarında ve Office Depot gibi ofis malzemeleri depolarında mevcuttur. Bu tuğla ve harç seçeneklerinden herhangi biri için müsaitlik durumu yere göre değişebilir. Bu nedenle mağazaya gitmeden önce akıllı ampulleri taşıdığından emin olmak için mağazaya danışmak isteyeceksiniz.

Akıllı Ampul Boyutları:

Akıllı ampuller farklı boyutlarda gelir, bu nedenle ampulleri yerleştirmek için yeni armatürler satın almanız gerekmez. Şu anda standart boyutlar (ampul hakkında düşündüğünüzde kafanızda gördüğünüz) vardır. Ancak normal ampulleri barındıramayacak yerlere yerleştirilebilen ince ışık şeritlerinin yanı sıra ışık geçirgenliği boyutları da vardır. Daha fazla boyut pazara aylık olarak giriyor.

Akıllı Ampul Özellikleri

Seçtiğiniz markete ve kuruluma bağlı olarak, akıllı ampullerin sıradan ampullerle elde edemeyeceğiniz bazı harika özellikleri vardır. Aydınlatma değişikliklerini koordine etmek için daha iyi bir film veya TV şovu izlemek mi istiyorsunuz? Bazı akıllı ampuller, ekranınızdaki harekete bağlı olarak aydınlatmayı ve renkleri değiştirmek için izlediğiniz şeyle senkronize edilebilir.

Birçok akıllı ampul, evinizde yürürken bir akıllı telefonun GPS konumunu kullanabilir. Bir odaya girdiğinizde ışıkları otomatik olarak açabilir veya çıkarken sizin için kapatır.

Hala akıllı ampullerden emin değil misiniz? İşte hızlı bir paket:

  • Daha yüksek başlangıç ​​maliyeti
  • Daha uzun ömür beklentisi
  • Daha çok yönlü (aynı zamanda eğlenceli diyelim)

İpucu: Daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız ya da yeni bir ev inşa ediyor ve yeni evinize akıllı özellikler eklemek istiyorsanız, havai aydınlatma ve fanlar için akıllı anahtarlar kullanmayı düşünün ve yerleştirilebilen lambalar için akıllı ampuller kullanın.

Akıllı ampul nedir sorunuza umarım yanıt olabilmişizdir. Makalede verilen bilgileri paylaşarak başkalarına da ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.