Android Jelly Bean Engelleme Modu Nasıl Kullanılır

Tekrar merhaba, Android Jelly Bean la yakın zamanda tanıştık. Android Jelly Bean Engelleme Modu Nasıl Kullanılır makalemizde paylaşıyoruz.

Böylece Jelly Bean ile birlikte gelen yeni güzel özellikleri da görmüş olduk. Kimini daha önce farklı işletim sistemlerinde de görmüştük. Bunlardan biri Android Engelleme Modu Özelliğidir. iOS 6 da bu özelliği Rahatsız Etme adında görmüştük, ikisi arasında çok da fark yok. Şimdi Android Jelly Bean Engelleme Modu Özelliğinin Nasıl Kullanıldığını öğrenelim.

 

1. Ayarlar bölümüne giriş yapıyoruz,

2. Engelleme Modu seçeneğine giriş yapıyoruz. İçerikte herhangi bir seçenek işaretli olmadığından buradan şimdilik aktif edemiyoruz.

3. Üst Taraftan seçeneği aktif hale getiriyoruz.

4. Gelen aramaları engellemek için aşağıdaki seçeneği aktif hale getirin. Bu seçenek aktif olduğunda engellenen kişi yada kişiler aradığı zaman bildirim çubuğunda “…. …. (engelendi)” şeklinde yazı göreceksiniz ve ekran bir kaç saniye yanıp sönecek. Bunun dışında Ses ve Titreşim devre dışı olacak.

5. Bildirim uyarılarını kapatmak için aşağıdaki seçeneği aktif hale getirin. Bu seçeneği ektif ettiğinizde bildirimler gene görünüyor, sadece bildirim uyarılarını kapatıyor.

6. Alarm ve zamanlayıcı uyarılarını kapatmak için aşağıdaki seçeneği aktif hale getirin.

7. Led uyarılarını kapatmak için aşağıdaki seçeneği aktif hale getirin.

Not: Aynı anda birden fazla seçeneği aktif edebilirsiniz. Yaptığınız tüm tercihler için aşağıda anlatacağım koşulları uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

8. Seçtiğiniz seçenek yada seçeneklerin 24 saat geçerli olmasını istiyorsanız Daima seçeneğini aktif etmelisiniz.

9. Belirli saatler için engelleme yapacaksanız saat dilimi belirleyebilirsiniz. Uyku saatlerinizde rahatsız edilmek istemiyorsanız ideal bir yol.

Başlangıç Saati:

Bitiş Saati:

Belirlediğimiz saat aralıklarında seçtiğimiz seçeneklere istinaden cihazımız engelleme yapacak.

10. Şimdi gelelim engelleyeceğimiz yada izin vereceğimiz kişilere. İzin verilen kişiler seçeneğine giriş yapıyoruz.

11. Karşımıza gelen ekranda ilk iki seçeneği açıklamayacağım. Neyse vaz geçtim açıklıyorum 🙂 Hiçbiri seçeneği seçili olursa Tüm kişileri engellemiş olursunuz. Buna rehberinizde olmayan kişiler de dahildir. Tüm kişiler seçeneğini aktif ettiğinizde Cihazınız tüm aramalara ve bildirimlere açık olacaktır.

12. Favoriler seçeneğini aktif ederek. Rehber seçeneğindeki sık konuştuğunuz favori kişilere izin vermiş olursunuz. Şöyleki Favorilerim seçeneğini aktif ediyoruz.

13. Şimdi Favori kişileri kontrol edelim.

Ana menüde Rehber bölümüne giriş yapıyoruz ve ardından Favoriler bölümüne geçiyoruz.

14. Telefonunuzun seçenekler menüsünde Favori kişi ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz.

15. Favorilerim seçeneğini gördük. Şimdi Özel seçeneğini görelim. Özel seçeneğini seçiyoruz ve ardından gelen ekranda ekle seçeneğine dokunuyoruz.

16. Rehberde istediğiniz kişilerin yanındaki tik bölümünü işaretliyoruz ve ardından tamam butonuna dokunuyoruz.

17. Özel olarak seçtiğimiz kişilerde daha sonra bir değişiklik yapabilmemiz için İzin verilen Kişi Listesi seçeneğine giriş yapıyoruz. Bu bölümde kişi ekleyebilir yada silebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Jelly Bean Engelleme Modu Nasıl Kullanılır

18. Ekle seçeneğini zaten az önce gördük. Telefonunuzun Seçenekler tuşuna bastıktan sonra Sil seçeneğine dokunarak listede silme işlemi sağlayabilirsiniz.

Son olarak Ayarlar menüsündeki görünüm, Aktif iken Bildirim çubuğundaki görünümü ve kısayol aktifleştirme ekranlarını göstereceğim.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

11 yorumlar

  1. gelen aramaları nasıl engelliyor.meşgule mi düşürüyor yoksa telefon sessiz mi çalıyor.arama kaydında engellenen kişi bilgisi çıkıyormu.mesajlarıda engelliyor mu bu program

  2. selam bir şey sorucam yeni telefon adlım galaxy s3 mi engelleme modunu actım tel değişti kapattım yine bi değişiklik yok birisi yardımcı olabilirmii ?

  3. çok güzel açıklama yapmışsınız ama ben bunu telefonumda uygulayamadım. yani bir türlü engelleme modunu telefonuma kuramadım.

  4. görseller gidince yalan olmuş

  5. işte ben buna bilgi derim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.