do_not_disturb

iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir Nasıl Kullanılır

iOS 6 iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir Nasıl Kullanılır iOS 6, beraberinde birçok yeni özellik getirdi. Bunlardan bir tanesi de Rahatsız Etme özelliğidir. Genellikle çalışırken, toplantıdayken, okuldayken ya da uyuyorken telefonlarımızı sessize alırız.

Bazen sessize aldığımızı unutur ve önemli telefonları kaçırabiliriz. Ya da bazen belirli kişilerle hatta kimseyle konuşmak istemeyebiliriz. iPhone’ da genel olarak böyle bir filtreleme sistemi bulunmuyor, işte bu yüzden iOS 6 ile gelen bu yeni, Rahatsız Etme özelliği bu filtrenin eksikliğini gideriyor. Özelliği açtıktan sonra bizi arayan kişilere telefonumuz meşgulmüş gibi gözüküyor ancak aslında telefonumuz çalmıyor. Arayan numaralar için Cevapsız Çağrı kaydı oluşuyor. Peki bu özelliği nasıl aktif hale getirebiliriz ve nasıl kullanabiliriz?

iOS 6 iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir Nasıl Kullanılır

Öncelikle telefonumuzda Ayarlar menüsüne giriyoruz.

Şimdi 6.sırada karşımıza Rahatsız Etme özelliği çıkacaktır, üzerine dokunarak özelliği aktif duruma getiriyoruz.

 

Rahatsız Etme seçeneğinin hemen altındaki Bildirimler seçeneğine ve ardından Rahatsız Etme seçeneğine dokunarak, ayarlamalarımızı yapmak için giriyoruz.

 

İsterseniz rahatsız edilmek istemediğimiz özel bir zaman aralığı seçmeniz mümkün. Zamanlanmış seçeneğini aktif ettikten sonra, başlangıç ve bitiş saatlerini ayarlayarak bu işlevi aktif edebilirsiniz.

 

Olurya her koşulda size ulaşması gereken kişiler olabilir. Aileniz, Patronunuz, Sevgiliniz 🙂 gibi. Bunun içinde Arayabilecekler seçeneğine giriş yaparak Favoriler seçeneği ile işlem sağlayabilirsiniz. Tekrar değişiklik yapmak için burada Herkes ve Hiç kimse seçenekleri de mevcut. Bunlar anlık olarak değiştirmenize olanak tanır. Önemli bir toplantıdasınız Hiç Kimse seçeneğini seçin sizi arayan herkese meşkul görünün, Toplantıya ara verdiniz Herkes seçeneğini seçin ve tüm aramalara açık olun. Favoriler seçeneğinin de nasıl kullanıldığını şimdi anlatacağım.

 

Seçenek aktif olduğunda Arayabilecekler altında Favoriler yazar.

Şimdi gelelim araya bilecekleri yani favorileri belirlemeye.

Ana menüde Rehber bölümüne giriş yaparak Hızlı Arama bölümüne dokunuyoruz.

 

Aramasına izin vereceğimiz kişinin üzerine dokunarak listeye ekliyoruz. Listeye eklediğiniz kişiler sizi arayabilecekler.

 

Ayrıca acil durumlar için düşünülmüş Yinelenen Aramalar seçeneği sayesinde 3 dakika içinde iki defa arayan bir numaranın sesini kapatmaya bilirsiniz. Yani 3 dakika içinde bir kişi sizi ilk aramasında siz bunu fark etmeyeceksiniz ancak ikinci aramasında telefonunuz çalacak. Bunun için tek yapmanız gereken bu opsiyonu aktif hale getirmek.

Eeee peki biri beni aradı, bu özellik açık iken arandığımı nasıl bileceğim diyorsanız, Ekran kilidini açtığınızda cihazınızın ekranında Cevapsız Arama olarak göreceksiniz.

iPhone Numara Engelleme, iPhone Arama Engelleme, iPhone Kişi Engelleme,

Özelliğin aktif olması için, Ekranın kilitli olması gerekir.

Özelliğin nasıl aktif edildiğini anlatan bir youtube kullanıcısının videosunu izlemek için tıklayınız.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

8 yorumlar

  1. Tesekurler kafadaki soru isaretleri kalkti.

  2. Adamlar herşeyi yazmış daha nasıl detaylı yazılabilirdi ki ?

  3. İZİM MEHTAP

    Teşekkürler

  4. iyi ki varsın teknolojide destek sayenizde yeni birey öğrendim

  5. daha detaylı yazılabilirdi. genede teşekkürler.

  6. çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.