iPhone Ekran Dönmüyor mu? Yan Dönmeyen Ekran Sonu Çözümü

iPhone’u istediğiniz gibi hareket ettirebilmeniz için otomatik ekran dönmesi gerekir. Şu an iphone ekran dönmüyor mu? O zaman yan dönmeyen ekran sonu çözümü için aşağıdaki adımları uygulayın. Ekranı istediğiniz şekilde hareket ettirin.

iPhone ve iPad ve iPod touch gibi diğer iOS işletim sistemine sahip cihazlarıyla ilgili harika olması gereken şeylerden biri de, ekranın, cihazı nasıl tuttuğunuza bağlı olarak kendini yeniden düzenleyebilmelidir. Yani iPhone’unuzu kendi tarafına çevirirseniz, ekran yüksek değil geniş görüntülenecek şekilde ayarlanır.

Ancak bazen iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı çevirdiğinizde ekran eşleşecek şekilde dönmüyor. Bu sinir bozucu olabilir veya cihazınızın kullanımını zorlaştırabilir. Hatta bu durum telefonunuzun bozuk olduğunu düşünmenize neden olabilir. Ekranın dönmemesinin birkaç nedeni vardır ve çoğu sorun belirtisi değildir. İşte size iphone ekran yan dönmüyor sorununun nasıl düzeltileceği ile ilgili bir kaç ipucu.

iPhone Ekran Döndürme Kilidini Açmayı Deneyin

iOS, Ekran Döndürme Kilidi adı verilen bir ayar içerir. Adından da muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, cihazı nasıl çevirdiğinize bakılmaksızın iPhone, iPad veya iPod touch’ınızın ekranını döndürmesini engeller.

Ekran döndürme kilidinin açılıp açılmadığını kontrol etmek için, ekranın sağ üst köşesine, göstergenin yanındaki köşede kıvrılan ok gibi görünen bir simge vardır buna bakın. Bu simgeyi görürseniz, ekran döndürme kilidi açıktır. Ancak unutmayalım ki bu simge iOS’un tüm sürümlerinde ve iPhone X ve XS gibi bazı cihazlarda mevcut değildir, ayrıca yalnızca Kontrol Merkezinde görülebilir.

Ekran döndürme kilidini kapatmak için şu adımları izleyin:

  • iOS 7 veya daha yüksek sürümlerde, Kontrol Merkezini ortaya çıkarmak için ekranın altından yukarı kaydırın. En soldaki simge (kilit ve ok simgesi) açık olduğunu belirtmek için vurgulanır.

Not: iPhone X ve daha yeni modellerde veya iOS 12 ve üstünü çalıştıran iPad’lerde, bunun yerine sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırın.

  • Dönme kilidini kapatmak için kilit ve ok simgesine dokunun.

iPhone Ekran Yan Dönmüyor Sorununun Çömüm Yolları

  • İşiniz bittiğinde, ana merkezi düğmesine basın veya Kontrol Merkezini kapatmak için kaydırdığınızda ana ekranınıza döneceksiniz.

Bu işlemden sonra iPhone ekranını tekrar döndürmeyi deneyin. Bu sefer ekran sizinle birlikte dönmeli. Olmazsa, deneyebileceğiniz başka şeyler var.

İpucu: iOS’un eski sürümlerinde, Ana Ekran düğmesine çift tıklayarak ve ardından sola sağa kaydırarak açabileceğiniz Hızlı Uygulama Anahtarlayıcı’da Ekran Döndürme Kilidi bulunur.

Bazı Uygulamalarda Ekran Döndürme Desteklemiyor

Birçok uygulama ekran döndürmeyi desteklerken, unutmayalım ki hepsi desteklemez. Çoğu iPhone ve iPod touch modelindeki ana ekran dönemez (iPhone 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus ve 8 Plus’ta olabilir) ve bazı uygulamalar yalnızca bir yönde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin Instagram’da iPhone ekran dönmüyor mu? O zaman yaşanan durum uygulama kaynaklıdır.

Aygıtınızı çevirirseniz ve ekran yeniden açılmıyorsa, yönlendirme kilidinin etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkin değilse, uygulama muhtemelen dönmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Yapa bileceğiniz herhangi bir işlem yok.

Ekran Yakınlaştırma Kapatılarak iPhone’da Ekran Döndürme

iPhone 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus veya 8 Plus‘ınız varsa, ana ekranın düzenini uygulamalarla birlikte döndürebilirsiniz. Ana ekran dönmüyorsa ve Ekran Döndürme Kilidi açık değilse, Ekran Yakınlaştırması buna müdahale ediyor olabilir. Bu seçenek, görmelerini kolaylaştırmak için bu cihazların büyük ekranlarındaki simgeleri ve metni büyütür. Bu cihazlarda ana ekranı döndüremiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek Ekran Zumunu devre dışı bırakın:

  • Ayarlar‘a dokunun.
  • Ekran ve Parlaklık‘a dokunun.
  • Ekran Yakınlaştırma bölümünde Göster öğesine dokunun.
  • Standart‘a dokunun.
  • Ayarla‘ya dokunun.
  • Telefon yeni zum ayarında yeniden başlatılır ve ana ekran dönebilir.

iPhone Ekran Dönmezse İvmeölçer Bozulmuş Olabilir

iPhone Ekran Dönmezse İvmeölçer Bozulmuş Olabilir.

Kullandığınız uygulamalar kesinlikle ekran döndürmeyi destekliyorsa ayrıca yönlendirme kilidini ve ekran yakınlaştırma kesinlikle kapalıysa, ancak ekran hala dönmüyorsa, cihazınızın donanımında bir sorun olma ihtimali vardır. Şimdi cihazım arızalı diye düşünebilirsiniz.

Ekran dönüşü, cihazın ivmeölçeri (cihazın hareketini izleyen bir sensör) tarafından kontrol edilir. Akselerometre bozulursa, hareketi izleyemez ve ekranı ne zaman döndüreceğinizi bilemez. Telefonunuzla ilgili bir donanım sorunundan şüpheleniyorsanız, incelemesi için KVK Teknik Servis‘ten bir randevu alın.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.