Android Otomatik Açılan Uygulamaları Engelleme

Android Otomatik Açılan Uygulamaları Engelleme

Kendiliğinden açılan uygulamalar can sıkıcı olabilir. Bu yazımızda Android Otomatik Açılan Uygulamaları Engelleme nasıl yapılır açıklıyoruz.

Android işletim sisteminizde kontrol sahibi olmak ve hangi uygulamaların nerede ve ne zaman açıldığını bilmek güzel. Ancak, her zaman bu kadar basit değildir. Birçok uygulama otomatik olarak başlama ve izniniz olmadan kendi kendini açma eğilimindedir. Ancak bunu hemen gerçekleşmesini engelleyebilirsiniz!

İşte size, Android uygulamalarınızın otomatik olarak açılmasını en iyi şekilde durdurmanızı sağlayacak bilgiler.

Android Otomatik Açılan Uygulamaları Engelleme

Bir uygulamanın açılmasını önleyen “hafif” bir yöntem, 6.0 Marshmallow sürümünden bu yana Android’in temelini oluşturan mükemmel “Optimize” özelliğidir.

Bu, telefon ekranınız bir süre kapalı olduğunda GPS, ağ bağlantısı ve diğer pil yoğun süreçler gibi çeşitli uygulama işlevlerini kapatır. Ekranınızı tekrar açtığınızda bu işlemler hayata geri döner.

Doze işlevini hangi uygulamaların kullandığını kontrol etmek için “Ayarlar -> Cihaz Bakım -> Pil ” e gidin ve ardından ekran kapalıyken Doze etmek istediğiniz uygulamaya dokunun ve “Şimdi Düzelt” seçeneğini seçin.

Üçüncü Taraf Uygulama Engelleyicisini Kullan

Kendi başlarına çalışan uygulamaları engellemede biraz daha agresif olmak istiyorsanız, işi yapmak için üçüncü taraf bir uygulamayı deneyebilirsiniz. Rootlu bir cihazınız varsa, uygulama davranışları konusunda daha karmaşık kontroller sağladığından çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

YaparimBen.com olarak Root yapmanızı önermiyoruz. Daha fazla bilgi için Android Root Yapmak Nedir Faydaları ve Zararları makalemizi okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte, rootlu bir cihazınız yoksa Greenify iyi bir seçenektir. Android’in tümleşik Doze özelliğinin, “Aggressive Doze” gibi işlevlerle çalışmasını ve Doze’nin daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. Bu arada, hareket halindeyseniz bile Doze modundaki uygulamaları tutar. (Varsayılan olarak, Android ivmeölçer önemli bir hareket algıladığında doze modunu devre dışı bırakır).

Root bir cihazınız varsa, o zaman en iyi uygulama (kendi invaziv bildirimlerini engelledikten sonra) All-in-One Toolbox‘tır, eski bir kez güvenilir uygulama Başlangıç Yöneticisi evrimleşmiştir. Bunu kullanarak, cihazınızda başlangıçta hangi uygulamaların açıldığını kontrol etmenizi sağlayacak “Boot Speedup” a geçebilirsiniz.

Belirli bir uygulamayı burada devre dışı bıraktığınızda, manuel olarak açılıncaya kadar başlamaz (testlerimizden de olsa, Sistem Uygulamaları bu uygulamayı devre dışı bıraksanız bile bu uygulamayı geçersiz kılar).

Ayrıca bu uygulamadan gelen bildirimleri de engellemelisiniz (Ayarlar -> Uygulamalar -> All-In-One Toolbox -> Bildirimler), açıkçası can sıkıcı olabilirler.

Görebildiğiniz gibi, bir Android Otomatik Açılan Uygulamaları Engelleme ve doğru bir şekilde gerçekten köklü bir cihaza gereksinim duymak o kadar kolay değildir. Ancak, bir uygulamanın kendiliğinden başlamasını istememenizin ana sebebi pil tasarrufu sağlamaksa, Greenify‘daki Doze özellikleri (ve Agresif Doze) size yardımcı olmak için uzun bir yol kat etmelidir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.