Android yeterli depolama alanı yok sorunu için android telefonda depolama alanı açma adımları.

Android Yeterli Depolama Alanı Yok

Android Yeterli Depolama Alanı Yok bildirimi sizi rahatsız ediyor mu? Bu çözümlerle android telefonda depolama alanı açma yolunu öğrenin.

Arkadaşınız ya da bir e-posta eki tarafından paylaşılan yeni bir şarkı indiremediğinizi düşünün. Niye ya? Çünkü yeterli depolama alanı yok diye bir bildirim alırsınız.

Bu hikayenin sonu değil. Bildirimi üzerine kaydırarak kapatmaya çalışırsanız, kaybolmaz. Böyle bir durumla mı karşılaştınız? Yalnız değilsin. 16GB veya daha az dahili depolama alanına sahip Android cihazlar genellikle bu sorunla karşı karşıya kalır. Ee android depolama alanı artırma için ne yapıyorsunuz?

En kolay çözüm, bildirimi gizlemektir, ancak bu uygun bir çözüm değildir. Sorunun kökenine gitmelisin. Ve temel problem, cihazınızın, bildirimlerden açıkça anlaşılan dahili depolama alanının tükenmesidir. Tüm Android cihazlar düzgün çalışması için en az 500MB ile 1GB arası boş dahili alana ihtiyaç duyar.

Android Yeterli Depolama Alanı Yok

Bu nedenle, android yeterli depolama alanı yok sorununun düzeltmek için bazı dahili depolama alanlarını boşaltmanız gerekir. Bunu yaptığınızda, bildirim otomatik olarak kaybolur. İşte android telefonda depolama alanı açma yollarından bazıları aşağıda paylaşılmıştır.

Aygıt Önbelleğini Temizle

  • Telefonunuzdaki cihaz Ayarlar’ını açın ve Depolama alanına gidin.

  • Depolama altında Önbelleklenen Veriler seçeneğini arayın. Üzerine dokunun. Bir onay açılır penceresi göreceksiniz. Tamam üzerine dokunun.

NOT: Önbelleğin temizlenmesi, yalnızca cihazınızdaki geçici dosyaları siler. Hiçbir veriyi kaldırmaz.

Android 8.0 Oreo’dan itibaren Google, cihaz önbelleğini temizleme seçeneğini kaldırdı. Ancak, yine de yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, her uygulama için ayrı ayrı önbelleği temizlemektir. Acı verici ama şimdilik tek güvenli seçenek.

Bunu yapmak için, Ayarlar‘ın altında Uygulamalar ve Bildirimler bölümüne gidin. Sonra her bir uygulamaya dokunun ve Depolama‘ya dokunun. Depolama altında, Önbelleği Temizle üzerine dokunun. Android 8.0 Oreo telefonlarında önbelleği temizlemek için bu yolu takip edebilirsiniz.

Bloatware’i Devre Dışı Bırak

Android çalışanlar dışındaki akıllı telefonların çoğu, genellikle bloatware denilen birçok ek uygulamayla önceden kuruludur. Mesela, yakın zamanda Türkcell’den bir cihaz satın aldınız. Bil bakalım ne oldu? Cihaz, önceden yüklenmiş bir Türkcell uygulamasına sahiptir.

Bu gibi uygulamalar depolama alanı kaplar. Onları kaldıramasak bile, onları her zaman devre dışı bırakabiliriz. Android telefonda depolama alanı açma sorunu için öndeden yüklenmiş uygulamaları kapatma adımları da aşağıdadır.

  • Cihaz Ayarları‘na gidin ve Uygulamalar ve Bildirimler > Uygulama Yöneticisi > Yüklü Uygulamalar üzerine dokunun.
  • Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulama adına dokunun.
  • Devre Dışı Bırak seçeneğini göreceksiniz. Üzerine dokunun.

  • Bazen, Devre Dışı Bırak yerine Güncellemeleri Kaldır butonu bulabilirsiniz. Bu yüzden önce güncellemeleri kaldırın ve ardından uygulamayı devre dışı bırakın.

İstenmeyen Verileri Sil

WhatsApp’ı çok kullanırsanız, telefonunuzun büyük miktarda video, fotoğraf ve diğer dosyalar topladığından eminim. Belki WhatsApp grupları için otomatik indirme seçeneğini devre dışı bırakmayı unutmuşsunuzdur. Benzer şekilde, cihazınızda diğer uygulamalardan kullanılmayan veriler de olacaktır. Bu nedenle, bu tür dosyaları düzenli olarak silmek daha iyidir.

Bunu yapmak için bir Dosya Gezgini uygulamasına ihtiyacınız olacak. Bir kez uyguladığınızda uygulamayı başlatın ve maksimum veri miktarına sahip klasöre gidin. Genellikle Medya, Ses, Video vb. alt klasörlerde bulabilirsiniz.

İPUCU: Yüklemeler klasörünü de kontrol edin. Kullanılmayan dosyaların bir yığınını orada bulacaksınız.

En Büyük Klasörleri Bulmak İçin Bir Uygulama Kullanın

Yer kazanmak için WhatsApp ve medya uygulamalarını tanımlamak kolay olmakla birlikte, diğer uygulamaların veya klasörlerin de ne kadar yer kapladığını bulmak zor

DiskUsage
DiskUsage
Developer: Ivan Volosyuk
Price: Free

Bu tür klasörleri bulmak Android telefonda depolama alanı açma için, depolama kullanımınızı gösteren bir uygulama indirmeniz gerekir. Böyle harika bir uygulama sadece 180KB alan DiskUsage. Uygulamaya, maksimum alan kaplayan klasörleri gösterir. En büyük klasörleri öğrendikten sonra, dahili depolama alanını geri almak için verileri kolayca silebilirsiniz.

Uygulamaların Lite Sürümüne Geç

16GB dahili depolama alanına sahip veya bundan daha az bir cihazınız varsa, uygulamaların Lite veya Go sürümlerine geçmeyi denemelisiniz. Popüler uygulamaların çoğu, artık çok daha az yer kaplayan lite sürümlerine sahip.

Android Yeterli Depolama Alanı Yok Sorunu için Çözüm.
Android Yeterli Depolama Alanı Yok Sorunu için Lite Uygulama Kullanımı

Facebook Lite, Messenger Lite, Maps Go vb.’yi deneyebilirsiniz. Bir uygulamanın adını ve ardından Google Play Store’da Lite veya Go’yu arayın. Tabii ki, bu uygulamalar çıkardı bazı özelliklere sahip olacaktır.

Android Telefonda Depolama Alanı Açma

Cihazınızda az yer varsa ve bildirimin kendisi dışında hiçbir şey kaldırmak istemiyorsanız, bildirimi gizleyerek de yapabilirsiniz.

Bildirimi devre dışı bırakmak için, üzerine uzun basın (basılı tutun). Sonra Uygulama Bilgisi üzerine dokunun. Bir sonraki ekranda, Bildirimleri göster seçeneğini göreceksiniz. İşaretini kaldırın.

Bunlar, dahili depolamayı yönetmenin ve depolama alanındaki hatalardan kurtulmanın en iyi yollarından bazılarıydı. Sorunu çözüp çözemediğinizi bize bildirin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.