Mobil Veri Açılmıyor Sorun Çözümü

Telefonda Mobil Veri Açılmıyor hatası alan kullanıcılar için çözüm olacak altı farklı yol. Mobil veri açık ama internete bağlanamıyorum sorununun çözümü.

Hücresel veri, mobil veri, akıllı telefonunuzu aldıktan sonra bir yaşam gereksinimi haline gelen ilk şeylerden biridir. Öyle bir bir duruma geldik ki, internet yoksa hayat yok. Mobil veriler Android’de çalışmayı durdurduğunda, başka bir deyişle, dünyayı yıkıyor.

Mobil veri açık ama internete bağlanamıyorum yada Mobil Veri Açılmıyor şikayetiniz varsa aşağıdaki ipuçlarını kontrol edebilirsiniz.

Mobil Veri Açılmıyor

** Doğru Ağ Modunu Etkinleştirin

En basit çözümle başlayarak, bir güncelleme sırasında veya telefonunuzun sıfırlanması sonrasında, ağ modu (3G, 4G, vb.), uygun kapsama alanını sunmayan bir ağa ayarlanmış olabilir.

Örneğin, bir 4.5G telefonunuz varsa, 4.5G sinyallerini yakalamak için ağ modlarında 4.5G’nin seçildiğinden emin olmalısınız. Veya telefonunuz 4.5G değilse, ancak bir ağ modu olarak kullanan bir işletim sisteminde çalışıyorsanız (örneğin, root yaparak), telefonunuz, kullanamayacağı 4.5G sinyallerine bağlanmaya çalışıyor olabilir.

Bunu değiştirmek basittir. “Ayarlar -> Diğer Ağlar -> Mobil Ağlar -> Ağ (Şebeke) Modu” na gidin, ardından telefonunuza en uygun olana ağı geçin.

** SIM Kartınızı Çıkarın ve Yeniden Takın

Bazıları, “telefonunuzu yeniden başlat” ve “SIM kartını çıkar yeniden takma” gibi önerilerinden bahseder. Ancak mobil veri sorunlarını düzeltmeye çalışırken her zaman ilk bağlantı noktası olmalıdır. Başka bir seçenek ise, sorunun telefondan mı yoksa karttan mı kaynaklandığını görmek için telefonunuzu başka bir SIM kartla test etmektir.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Ayrıca, telefonunuzu yeniden başlatabilmeniz için yardımcı olabilecek küçük bir mantık da vardır:

  • Yeniden başlatmadan önce Uçak Modunu açın
  • 30 saniye bekleyin, ardından Uçak Modunu kapatın
  • Hala verileriniz yoksa uçak modunu tekrar açın, telefonunuzu kapatın, bir dakika bekleyin, telefonunuzu tekrar açın, uçak modunu kapatın, otuz saniye bekleyin ve ardından mobil verileri açın.

Bu başarısız olursa, aşağıdaki düzeltmeleri deneyin.

Telefonda Mobil Veri Açılmıyor

** APN’lerinizi Sıfırlayın

Erişim Noktası Adları (APN’ler), mobil şebeke sağlayıcınızın telefonunuzu mobil internete bağladığı araçlardır. Telefonunuzu IP adresleri ve ağ geçitleri gibi tüm önemli ayarlarla bağlamanızı sağlar (umarız). Ancak, bu işlem bazen yanlış gidebilir ve sıfırlama gerektirebilir.

1. Ayarlar -> Diğer Ağlar -> Mobil Ağlar bölümüne gidin.

2.  Erişim Noktası Adları” na dokunun.

3. APN’lerin bir listesini görmelisiniz (potansiyel olarak üzerlerinde sadece bir ağ var). Sağ üstteki menü simgesine ve ardından “Varsayılana Sıfırla” seçeneğine dokunun.

Hala çözüm olmadıysa aşağıdaki yöntemleri deneyin.

** APN Protokolünü iPv4 / IPv6 Olarak Ayarlayın

Bu seçenek tüm telefonların APN ayarlarında mevcut değildir, ancak bazı cihazlar APN Protokolü alanını boş bırakma seçeneğini sunar. Ağınızın APN ayarlarında durum böyle ise, bunun yerine IPv4 / IPv6 yazdığından emin olun.

Mobil Veri Açık Ama internete Bağlanamıyorum

** APN Ayarlarınızı Manuel Olarak Girin

APN ayarlarınızın bir Android yazılım güncellemesinden sonra patlak vermesi için üzücü ancak yaygın olmayan bir durumdur ve standart bir sıfırlama sorunu çözmezse, APN adresinizi manuel olarak girmeniz gerekebilir. Android cihazlarda APN Ayarları Turkcell Vodafone ve Turktelekom öğrenmek için ilgili bağlantıya tıklayın.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

** Mobil Veri Sınırlamasını Kontrol Edin

Her Android telefon, sınırınıza ulaşmak üzere olduğunuz zaman  kendi mobil veri limitlerinizi ve uyarılarınızı belirlemenizi sağlar. Bunlar genellikle varsayılan olarak açık değildir, ancak daha önce bir sınır belirlediniz, tarifenizi yükselttiniz ve mobil veri limitinizi buna göre güncellemeyi unutmuş olabilirsiniz. Bunu kontrol etmek için:

  • Ayarlar -> Diğer Ağlar -> Mobil Veri / Veri Kullanımı” na gidin.
  • Veri kullanımınızı bir dizi ayar ile birlikte gösteren bir grafik görürsünüz. Grafikteki veri sınırlamalarınızın, grafiğinizde limiti yukarı veya aşağı sürükleyerek ağınızın neye izin verdiği ile örtüştüğünden emin olun.
  • Alternatif olarak, “Mobil veri kullanımını sınırla” kutusunu işaretleyerek tüm veri limitlerini kapatabilirsiniz.

Samsung mobil veri açılmıyor: Kağıt haritalarına ve insanlarla iletişim kurmak için güvercin postasına başvurmaya başlamanız gerektiğini düşündüğünüzde sizi tekrar çevrimiçi hale getirmenin anahtarı olarak Mobil Veri Açılmıyor Sorun Çözümü makalemizi kullanabilirsiniz.

Elbette, mobil verilerinizle ilgili sorunlar için evrensel, tek bir düzeltme varsa, ideal olacaktır. Ancak teknoloji dünyası artık bu kadar basit değildir. Yukarıdakilerin tümünü denediyseniz, ancak hala bağlanamıyorsanız, yeni bir SIM kart için mobil sağlayıcınıza başvurmanız gerekir. Bu da sorununuzu çözmüyorsa cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın. Hala mı çözüm bulamadınız. Cihazı servisine gönderin.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.