Mobil veri kullanımını kısıtlama, internet kısıtlaması nasıl yapılır, veri kullanım uyarısı.

Mobil Veri Kullanımını Kısıtlama

Mobil Veri Kullanımını Kısıtlama, sınırsız bir internet planından yararlanmadığınız sürece, veri kullanımınızı izlemek ve yönetmek önemlidir.

Halen sınırsız bir veri planından yararlanmadığınız sürece, veri kullanımınızı izlemek ve yönetmek önemlidir. Verilerin düşürülmesi, pil ömründen tasarruf, aşım masraflarından kaçınma ve bir akıllı telefon ekranına bakarak harcanan sürenin azaltılması gibi başka avantajlara da sahiptir. Veri kullanımınızı azaltabileceğiniz bazı basit yöntemler.

Not: Anlatacağımız makalede Android telefonunuzu üreticisi (Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, vb.) kim olursa olsun fark etmez işlem adımları ve mimarisi aynıdır. Uygulayabilirsiniz.

Kullanımınızı Takip Eterek Başlayın

Herhangi bir hedefle, kilo kaybetmek, sigarayı bırakmak ya da veri kullanımını azaltmak olsun, nerede durduğunuzu bilmek zorundasınız. Bu, aktivitenizi takip etme ve bir hedef belirleme ile başlar. Dolayısıyla, her ay, her hafta, her hafta, hatta her gün ne kadar veri kullandığınızı bilmek zorundasınız. Amacınız, kablosuz operatörünüz tarafından verilen ücrete bağlı olabilir veya durumunuza bağlı olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Mobil Veri Kullanımını Kısıtlama

Neyse ki veri kullanımınızı izlemek Android ile kolaydır. Kullanımınızı, veri kullanımı altındaki ayarlarda kolayca görebilir ve hatta uyarı ve limitleri ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, kullanımınıza daha fazla bilgi sunan üçüncü taraf uygulamaları da indirebilirsiniz. Genellikle ayda 3,5 GB veri kullandığınızı ve bunu 2 GB’ye düşürmek istediğinizi varsayalım. Örneğin, 2 GB’ye ulaştığınızda ve 2,5 GB’lık bir sınır belirlediğinizde bir uyarı ayarlayarak başlayabilir ve ardından sınırı 2 GB’ye düşürün. Bir sınırın belirlenmesi, akıllı telefonunuzun söz konusu eşiğe ulaştığınızda verileri kapatacağı anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

internet Kısıtlaması Nasıl Yapılır

Aklında bir hedef belirledikten sonra, kullandığınız en fazla veri gerektiren uygulamaları tanımlayarak başlayın. Verileri kullanan uygulamaların bir listesini de görebilirsiniz. Akıllı telefonumda, Facebook, Chrome’un kullandığı çiftten daha fazlasını kullanarak en üste yaklaşıyor. Ayrıca Facebook’un en az arka plan verileri kullandığını (uygulamayı kullanmadığım zamanlarda) görebiliyorum. Ancak arka plan verilerini global olarak devre dışı bırakarak oldukça büyük bir fark yaratabiliyorum.

Ayrıca, uygulama düzeyinde veri limitlerini ayarlayabilir, bu da havalı bir uygulama olabilir veya rahatsız edici uygulamayı tamamen kaldırabilirsiniz. Facebook’u bir mobil tarayıcıda veya Tinfoil adlı hafif bir web uygulamasında kullanmanızı öneririz.

Mümkün Olduğu Kadar Wi-Fi Kullan

Mobil veri kullanımını kısıtlama için evdeyken veya ofiste olduğunuzda, Wi-Fi’den yararlanın. Kahvehaneler gibi halka açık yerlerde, açık ağların güvenlik riski taşıyabileceğinin farkında olun. Dışarıda olduğumda bir mobil hotspot kullanmayı tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak, bağlantınızı ister istemez snoops veya hackerlardan koruyan bir mobil VPN indirebilirsiniz. Çok sayıda ücretsiz mobil VPN vardır, ancak sıklıkla kullanıyorsanız ücretli bir sürüme geçmek isteyebilirsiniz. Uygulamalarınızı yalnızca Kablosuz özelliği açık olduğunda güncellenecek şekilde ayarlayın. Aksi takdirde otomatik olarak güncellenir. Wi-Fi özelliğini açtığınızda, çok sayıda uygulamanın aynı anda güncellenmeye başlayacağını unutmayın (benim gibi, yükledikleri tonlarca uygulama varsa.) Bu ayarı Play Store uygulamasında bulabilirsiniz. Amazon Appstore’da otomatik güncellemeyi de devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Mobil veri kullanımını kısıtlama, internet kısıtlaması nasıl yapılır, veri kullanım uyarısı.

Veri Kullanım Uyarısı

Hareket halindeyken düzenli olarak müzik dinlerseniz, bu durum eklenebilir. Bazı aktarım hizmetleri, oynatma listelerini çevrimdışı olarak dinlemenize olanak tanır veya bilgisayarınızdan bazı müzikleri akıllı telefonunuza aktarabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun veya biraz yer kazanmak için birkaç adım atın.

Tüm bu adımları denediyseniz ve hala ayın başında veri sınırınıza ulaştığınızı düşünüyorsanız, muhtemelen planınızı güncellemeniz gerekir. Çoğu taşıyıcı artık katmanlı planlar sunuyor, bu sayede her zaman aylık 2 GB veriyi iyi bir fiyat karşılığında ekleyebilir ve bu da her zaman taşıyıcı aşırı ücretlerden daha az olacaktır. Operatörünüzün sınırınıza yaklaşırken size e-posta veya metin uyarıları gönderip gönderemeyeceğini kontrol edin, böylece kullanımınızı azaltmanız veya veri planınızı yükseltmeniz gerekip gerekmediğini her zaman öğrenebilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.