Akü neden biter, akü nedir, akü ömrü, arabanın aküsü neden biter, akü bitmesi.

Akü Neden Biter

Akü Neden Biter, Piller çok çeşitli nedenlerden ötürü bitebilir ve her ne olursa olsun, yanlış giden bir daha ters gitme şansı yoktur.

Fakat araç aküsü tekrar tekrar bitmeye devam ettiğinde, oldukça güvenli bir bahistir ki, bir yere saplanmadan önce ele alınması gereken bir problem vardır.

Akü Nedir

Araba akülerinin karmaşıklıklarına girmeden önce, genel olarak pillerin nasıl çalıştığına bakalım. Millet göre NASA , pil “kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir aygıttır.” Piller hücreler oluşur. Bu hücreler gerçek enerjiyi içerir. Kimyasal enerjiyi depolar ve komutada elektrik enerjisine dönüştürürler. TV’nizden elektrikli diş fırçanıza kadar cihazlarınıza güç sağlar.

Araba Aküleri Nasıl Çalışır?

Çoğu araç aküsü, hareket etmeyi ve kanal açmayı sağlamak için kurşun asit kimyasal reaksiyona dayanır. Bu aküler “SLI” kategorisine giriyor. SLI, “başlatma, aydınlatma ve ateşleme” anlamına gelir. Bu tip pil, lambalarınızı, aksesuarlarınızı ve motorunuzu çalıştırmak için kısa enerji patlamaları sağlar. Akü motoru motora sardığında, otomobilin gücü alternatör tarafından beslenir. Çoğu araç fabrikadan genel bir SLI akü ile gelir.

Akü Neden Biter

Araç aküsünün bitmesine neden olabilecek sorunların listesi hiç bitmeyecek kadar uzundur. Ancak hemen hemen her pil katili, batarya problemleri, elektrik sistemi problemleri ve basit kullanıcı hatası olmak üzere üç temel kategoriye ayrılabilir. Bunlardan bazıları evde ele alınabilir ve diğerleri muhtemelen makinenizi ziyaret etmeyi gerektirir, ancak kollarınızı toplayıp kazana kadar kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur.

Çoğu insan tekrar tekrar ölmek üzere olan bir pil hakkında konuştuğunda, aracın uzun bir süre park edildikten sonra başlayamayacağı bir durumdan bahsediyor. Bataryanız yolda ilerlerken ölüyor gibi görünüyorsa, ücretlendirme sisteminde bir sorunla karşılaşmanız daha olasıdır (bu durumu da ele alacağız).

Arabanın Aküsü Neden Biter

Akü Neden Biter, Bir araba aküsünü tekrar tekrar ölmesi için en yaygın sebeplerden bazıları, gevşek veya korozyonlu batarya bağlantıları, kalıcı elektrik drenajları, şarj sorunları, sürekli olarak alternatörün sağlayabileceğinden daha fazla güç ve hatta aşırı hava koşullarıdır. Bu problemlerin bir kısmı kendi başına bir bataryayı öldürmek için yeterlidir, diğerleri ise genellikle zaten zayıf olan veya son ayaklarında bulunan bir batarya ile birleştirilir.

 1. Farlar veya Tavan ışıkları
  • Farlar ya da çok küçük bir kubbe ışığı bile bir gecede pilin boşalmasına neden olur.
  • Dışarısı karanlıkken iç ışıkları kontrol ettiğinizden emin olun.
  • Bazı farlar bir süre açık kalacak şekilde tasarlanmıştır, ancak arızalı bir sistem onları kalıcı olarak bırakabilir.
 2. Akü zayıf veya Kötü
  • Kötü bakımı yapılmış veya zayıf bir batarya şarjı çok iyi tutamaz.
  • Araba radyonuzdaki hafıza fonksiyonu gibi küçük kanallar bile çok zayıf bir bataryayı öldürebilir.
 3. Aşınmış veya gevşek akü bağlantıları
  • Aşınmış akü bağlantıları, sürüş halindeyken şarj sisteminin aküsünüzden çıkmasını önleyebilir.
  • Gevşek batarya bağlantıları da sorunlara neden olabilir.
 4. Elektrik sistemindeki diğer parazit
  • Parazitik drenler bulmak zor olabilir, ancak tamamen ölü pilleri öldürebilirler.
  • Yaygın drenler, gelmemeleri gerektiğinde yanan veya yanmayan eldiven kutusu ve bagaj lambalarını içerir.
 5. Son derece sıcak veya soğuk havalar
  • Sıcak veya soğuk hava, yeni veya iyi durumda olan bir pili öldürmez, ancak zayıf veya eski bir pil aşırı koşullarda arıza yapabilir.
  • Son derece sıcak veya soğuk hava diğer temel sorunları da büyütebilir.
 6. Şarj sistemi problemleri.
  • Sürüş sırasında bir pil ölüyorsa, şarj sistemi arızalı olabilir.
  • Gevşek veya gerilmiş kayışlar ve aşınmış gergiler, alternatörün çalışmasını engelleyebilir.

Akü nedir ve Araba Aküsü neden biter

Akü Neden Biter

Farların, Tavan Işıklarının ve Diğer Aksesuarların Kontrol Edilmesi

Araç aküleri, motor kapalıyken farlara, kubbe lambalarına ve diğer çeşitli aksesuarlara güç sağlamak üzere tasarlanmıştır, ancak bunun için çok sınırlı bir kapasiteye sahiptirler. Bu, motor kapatıldıktan sonra herhangi bir şey açık kalırsa pilin neredeyse kesinlikle öleceği anlamına gelir.

Farların açık bırakılması, zayıf bir pili, yiyecek alışverişi yapmak gibi kısa bir işi yürütmenize harcayacağınız süre içinde öldürebilir, ancak küçük bir iç kubbe ışığı bile bir gecede pilin boşalmasına neden olabilir. Öyleyse, tekrar tekrar sönen bir batarya ile uğraşıyorsanız, soluk ya da karartılmış kubbe ışığının daha kolay görülebildiği zaman karanlıkta olduğu zaman gece kontrol etmeyi denemelisiniz.

Bazı yeni araçlar, motoru kapattıktan ve anahtarları çıkardıktan sonra bir süre farları, kubbeli ışıkları ve hatta radyoyu açık bırakmak için tasarlanmıştır. Her şey düzgün bir şekilde çalıştığında, böyle bir araçtan uzaklaşabilirsiniz ve her şey bir zamanlayıcıda kapanacaktır. Yarım saat ya da bir saat sonra geri dönerseniz ve farlar gibi şeyler hala açıksa, muhtemelen pilinizin neden ölüyordur.

Araç Aküsünün Bakımı ve Test Edilmesi

Açık bir şey görmüyorsanız, farlar veya bir kubbe ışığı gibi, kontrol etmek için bir sonraki şey bataryanın kendisidir. Pek çok batarya problemi, temel bakım ile kapatılabilir ve zayıf şekilde korunan bir batarya yeni olduğu zamanki gibi bir şarj olmayacaktır.

Piliniz kapalı değilse, her bir hücrenin elektrolitle düzgün şekilde doldurulduğundan emin olmanız önemlidir. Hücrelerin içine bakarsanız ve elektrolit seviyesinin kurşun levhaların üst kısımlarının altına düştüğünü görürseniz, bu bir problemdir.

Pil hücreleri damıtılmış su ile doldurulmalıdır, ancak doğrudan musluğa giderken, yaşadığınız suyun kalitesine bağlı olarak genellikle iyi durumdadır. Ayrıca, pilinizi, her hücrede elektrolitin özgül ağırlığını kontrol etmenizi sağlayan, hidrometre adı verilen ucuz bir araçla da test edebilirsiniz. Pili tamamen şarj ettikten sonra bir veya daha fazla hücre çok düşükse, bu pilin değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir işarettir.

Pilinizi kontrol etmenin bir başka yolu, yük test cihazı adı verilen daha pahalı bir araç kullanmaktır. Bu araç, bir marş motorunun çekilişini simüle eden ve hem yüklü hem de boşalmış akü voltajını görmenizi sağlayan bir yük koyar. Bazı mağaza ve parça mağazaları, bir yük test cihazına sahip değilseniz, pilinizi ücretsiz olarak test edecek, diğerleri ise nominal ücret alacaktır.

Kendi yük test cihazınızı almaya karar verirseniz, dahili olarak kısa devre edilen pillerin doğru koşullar altında patlayabileceğini unutmayın. Bu yüzden pilin etrafında çalışırken koruyucu donanım kullanmak çok önemlidir.

Gevşek veya Aşınmış Araç Akü Bağlantılarını Kontrol Etme

Akü Neden Biter, Pilinizin görsel denetimini gerçekleştirdiğinizde, pil terminalleri, kabloları veya konektörleri etrafında korozyon olduğunu fark edebilirsiniz. Korozyon bazı durumlarda bile farkedilmeyebilir veya aşınmış malzemenin büyük beyaz, mavi veya yeşil çiçeklerini görebilirsiniz.

Akü terminalleri ile kablo konektörleri arasında herhangi bir korozyon varsa, marş motorunun aküden akım çekebilme yeteneğini ve şarj sisteminin akünün boşalmasını engelleyecektir.

Akü Bağlantılarından ve Kablolarından Korozyonun Giderilmesi

Akü Neden Biter, Pil korozyonu, kabartma tozu, su ve sert kıllı bir fırça ile temizlenebilir. Ancak, pil hücrelerinin içinde herhangi bir kabartma tozu almamak için hayati önem taşımaktadır. Sürüş yolunun yüzeyinde veya garajınızın zemininde kalması için kabartma tozu ve korozyon karışımına izin verirseniz, çıkarılması zor veya imkansız bir leke ile sonuçlanabileceğini unutmayın.

Korozyon ayrıca batarya terminallerinden ve kablo konektörlerinden zımpara kağıdı veya özel olarak tasarlanmış bir aletle de çıkarılabilir. Bu araçlar genellikle kullanımı çok kolay olan tel fırçalar şeklini alır. Bu araçlardan birini kullandıktan sonra, pil terminalleri parlak ve temiz görünecek ve daha iyi bir elektrik bağlantısına sahip olacaksınız.

Batarya bağlantılarının sıkı olması da son derece önemlidir. Akü kablolarının gevşek olduğunu fark ederseniz, probleminizin büyük bir kısmını oluşturmuş olmanızın iyi bir şansı vardır.

Toprak ve güç akü kablolarınızı şasiye, marş motoruna ve bağlantı bloğuna veya sigorta kutusuna kadar takip edebilecek olursanız, bu bağlantıların sıkı ve korozyondan arınmış olmasını da isteyeceksiniz.

Paraziter Drenaj İçin Kontrol

Akü Neden Biter, Araç aküsünüz tekrar tekrar ölmeye devam ederse, en basit açıklamalardan biri, sistemde, anahtarları çıkardıktan ve kapıları kilitledikten sonra devam eden bir miktar tahliye olmasıdır. Farlar ve kubbe ışığı gibi belirgin şeyleri önceden belirlemiş olsanız bile, sisteminizde hala bir boşalma olabilir.

Boşaltımı kontrol etmenin en kolay yolu, bir akü kablosunun bağlantısını kesmek ve akım akışını kontrol etmektir. Bu amaçla bir multimetre kullanıyorsanız, mümkün olan en yüksek amperaj ayarını kullanmak çok önemlidir. Aksi takdirde, ölçüm cihazınızın içine pahalı bir sigorta üfleme riski vardır. Bazı metreler de herhangi bir şeyi kesmeden akım akışını kontrol edebilen endüktif bir kelepçe içerir.

Daha az hassas olan bir test lambasıyla bir tahliye için de kontrol edebilirsiniz. Bu, aynı şekilde, negatif akü kablosunun sökülmesi ve negatif akü terminali ile şasi arasındaki bir devrenin tamamlanması ile yapılır. Test lambası yanarsa, sistemde bir miktar tahliye var demektir.

Bir test lambasının kullanılması ile ilgili problem, bir ışığın ne kadarının sadece ışığın parlaklığından geldiğini söylemek çok zor olabilir.

Parazitik drenlerin en yaygın nedenlerinden bazıları, bir tür arızaya bağlı olarak gövde, torpido gözü ve diğer ışıklardır. Bu ve diğer iç lambalar otomatik olarak kapanacak şekilde tasarlanmıştır ve bunu yapamazlarsa, bir gecede ölü pilleri tamamen boşaltabilirler.

Çoğu durumda, parazitik bir tahliyenin izlenmesinin tek yolu, bir eleme sürecidir. Bu tür bir diyagnozdan geçmenin en kolay yolu, multimetre veya test lambasını bağlı bırakmak ve tahliye bitene kadar münferit sigortaları çıkarmaktır. Ardından, problem yaratan belirli bir bileşeni takip etmenize yardımcı olacak ilgili devreyi tanımlamanız gerekecektir.

Aşırı Hava, Şarj Sistemi Sorunları ve Zayıf Piller ile Başa Çıkmak

Son derece sıcak veya soğuk hava, bataryalarınız için de sorun yaratabilir, ancak bu durum genellikle batarya zaten zayıfsa bir sorun olacaktır. Bataryayı test ederseniz ve iyi bir şekilde kontrol ederseniz ve bağlantılar sıkı ve temiz ise, hava tekrar tekrar tekrar ölmesine neden olmamalıdır.

Şarj sistemi sorunları da bir pilin sürekli olarak ölmesine neden olabilir; Evde kontrol edebileceğiniz kolay bir şey, nispeten gergin ve çatlak içermeyen alternatör kayışıdır. Kayış gevşek görünüyorsa, alternatörün diğer herşeyi çalıştırmaya ek olarak pili şarj etmek için yeterli güç üretmesini önleyebilir.

Seyir Halinde Akü Bitiyorsa Ne Yapmalı

Arabanızı sürerken akünüzün bitmesi gibi gözüküyorsa, kök problem muhtemelen pil değildir. Araç aküsünün amacı, marş motoruna güç sağlamak ve motor kapalıyken ışık ve radyo gibi aksesuarlar çalıştırmak için elektrik sağlamaktır. Motor çalışırken, şarj sistemi devreye girer. Dolayısıyla, pilin motor çalışırken ölmesi gibi görünüyorsa, muhtemelen şarj sisteminizde bir sorun var demektir.

Daha önce belirtildiği gibi, özel ekipman olmadan gerçekten kontrol edebileceğiniz ya da test edebileceğiniz şarj sisteminin tek kısmı kemerdir. Alternatör kayışınız gevşekse, sıkılabilirsiniz. Otomatik gergiyi kullanan bir kayış da olabilir, bu durumda sorun da olabilir. Kemerler ayrıca yaşla da uzayabilir.

Evde Şarj Sisteminin Kontrolü İle İlgili Sorun

Akü Neden Biter, Endüktif bir kelepçeli bir multimetreniz varsa, alternatörün çıkışını teknik olarak kontrol edebilirsiniz, ancak bu tür bir teşhis, daha özel aletler ve spesifik alternatöre ait bir bilgi tabanı olmaksızın zordur. Örneğin, motor çalışırken akü kablosunun bağlantısını keserek alternatörü test etmeye çalışmak, modern bir araç kullanıyorsanız iyi bir fikir değildir.

Bazı parça depoları ve onarım atölyeleri alternatörünüzü ücretsiz olarak test edecek ve diğerleri bir teşhis ücreti ödemek isteyecektir. Bununla birlikte, basit bir test ile gerçekte sorunun kökenine ulaşan derinlemesine bir teşhis arasında bir fark olduğunu not etmek önemlidir.

Bir alternatörün şarj edilmediği ve motorun gerçekten öldüğü çoğu durumda, basit bir şekilde yeniden yapılandırılması veya değiştirilmesi gereken kötü bir alternatör durumundadır. Bununla birlikte, aslında bir otomobilin elektrik sisteminin sürüş sırasında kesilebileceği ve bir motorun daha çok ölmesinin nedenleri olabilir.

Batarya Nasıl Korunur

Her bir pilin sonunda ölmesi gerektiği doğru olsa da, arabanızdaki kurşun asit bataryanın ömrünü uzatmanın anahtarı, iyi muhafaza edilmeli ve iyi çalışır durumda tutmaktır. Pilinizin bitip gitmediği bir durumla uğraşıyorsanız, pilin ömrünün kısalması için her seferinde ölme şansı daha yüksektir.

Korozyonun üstünü koruyarak, batarya bağlantılarının sıkı ve emniyetli olduğundan ve sızdırmazlığı olmayan bir bataryadaki elektrolitin düşmesine izin vermediğinden emin olarak, bataryanızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Aniden parazit tahliyesi gibi diğer sorunları önlemek için yapabileceğiniz çok şey olmayabilir, ancak bu tür bir problemle zamanında başa çıkmak pilinizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.