AnaSayfa / Blog / internet Destek / OpenStreetMap Nedir & Nasıl Çalışır
OpenStreetMap Nedir

OpenStreetMap Nedir & Nasıl Çalışır

OpenStreetMap, İngiltere’de Steve Coast tarafından oluşturuldu ve 2004 yılı kuruluşundan bu yana, harita bilgisi veritabanı önemli ölçüde büyüdü.

Verileri, hem çok fazla harita verisi olan kuruluşlardan gelen toplu bağışlardan hem de haritayı oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olmak için zamanlarını ve enerjilerini bağışlayan kullanıcılardan gelmektedir.

Tıpkı Wikipedia gibi, iyi bir iş çıkarırsanız, düzenlemeleriniz kalır. Öte yandan, haritayı vandalize ederseniz veya hata yaparsanız, birisi onu yakalar ve geri alır. Bu sistem oldukça iyi çalışıyor. 2018 itibariyle, coğrafi verilerin çoğu Google Haritalar’dan daha iyi denebilir.

OpenStreetMap veya OSM, bir “uygulama” dır. Tabii ki, yerleri bulmak ve yol tarifi almak için kullanabilirsiniz. Ancak OpenStreetMap gerçekten kullanıcı dostu, hepsi bir arada bir harita aracı olmaktan çok bir veritabanıdır. Gerçekten iyi çalışmasını sağlamak için, genellikle başka bir uygulamaya güç sağlamak için onu kullanmanız gerekir – Maps.me ve Mapquest’in her ikisi de OSM‘nin kullanıcı dostu sürümlerine sahiptir. Örneğin MapBox gibi araçlar, nispeten parlatılmamış OSM verilerini almak ve farklı ihtiyaçlar için biçimlendirmek amacıyla varlığını sürdürmektedir.

OpenStreetMap Nedir

OpenStreetMap veya OSM, haritalar için Wikipedia’ya benziyor. Açık kaynak, kullanıcı katkıları ve kullanımı ücretsizdir. Şaşırtıcı derecede güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. Daha önce hiç duymamış olsanız bile, verilerinizi kullandığınız için iyi bir olasılıktır. FourSquare, Pokemon Go, Craigslist, Tesla ve diğer uygulamaların ve hizmetlerin uzun bir listesi tarafından kullanılmıştır. Günlük navigasyon için yararlı olmasa da, geniş coğrafi veri kümesi sadece uygulamalar için değil, insani yardım ve acil durum yardımları için de yararlı olmuştur.

Bununla birlikte, bunun için de bir felsefi unsur var: özgür ve açık bir coğrafi bilgi kaynağına sahip olmak oldukça önemlidir. Haritalarınızda nelerin ortaya çıktığını, nasıl göründüğünü ve kimlere erişebileceğini kontrol edebilmek, Google, TomTom ve Here gibi şirketleri oldukça güçlü konumlara sokuyor.

OpenStreetMap Nasıl Çalışır?

Bir haritacı olmak istiyorsanız, süreç aslında oldukça basittir: bir hesaba kaydolmak, haritalamak istediğiniz yeri bulmak ve haritalara, yollara, işletmelere ve daha fazlasına harita eklemek için tarayıcı içi harita düzenleyicisini kullanmak. Yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri artık birçok yerde kullanılabilir, bu sizin evinizin rahatlığında kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Sadece kısa öğreticilerini gözden geçirin ve başlamak için yeterli bilgiye sahip olacaksınız!

OpenStreetMap Turkey

Düzenli kullanıcılar, ana yer işaretlerini bulmak, gezinmek ve geri kalanları bulmak için kesinlikle ana siteyi kullanabilir. Ancak FourSquare, Pokemon Go, bisiklet ve yürüyüş uygulamaları bolluğu gibi uygulamalar ve hatta Apple Haritalar OSM verilerinin en büyük kullanıcılarıdır. Bunun nedeni, Google’ın şirketleri harita verilerini kullanmaya yönlendirmesi, OSM ise ücretsiz ve güvenilir bir alternatif olmasıdır.

Bununla birlikte, OSM’nin en dikkate değer kullanımlarından biri aslında insancıldır. Haritaları bu kadar hızlı bir şekilde düzenleyip güncelleyebildiğinden ve yerel bilgi ve gereksinimlere uyarlanabileceğinden, OSM, gelişmekte olan bölgelere ve felaket bölgelerine yardımda önemli bir rol oynamıştır.

Humanitarian OpenStreetMap Ekibi veya HOT, dünya çapında gönüllülerin uydu görüntüleri kullanarak deprem sonrası Haiti haritalarını hızlı bir şekilde oluşturmak, kurtarma ve yardım çabalarına yardımcı olmak için başladı. O zamandan beri sadece doğal afetlere değil, hastalıkların salgınlarına, mülteci yardımlarına, ekonomik kalkınma girişimlerine ve daha fazlasına, hem yerel haritalama ekipleri hem de küresel gönüllülerle daha iyi lojistik ve navigasyona katkıda bulundular.

OpenStreetMap Kullanmalımıyım

OSM konsepti ve ideallerini sevdiğim, ama yine de Google Maps kullanıyorum. OSM’yi düzenlemeye biraz katılmak eğlencelidir, ancak kesinlikle yer almak için mükemmel bir alternatif olma seviyesinde değildir. Ayrıca yaşlanma ya da yenilik yapma gibi bir durum da olmayabilir.

Google Maps’i kullanmayan yürüyüş parkurlarında gezinmek gibi bazı kullanımlar için, bu harika bir özelliktir. Ancak yakın gelecekte insani bir araç olarak ve erişilebilir bir harita verisi kaynağı olarak faydalı olmaya devam edecektir. Üçüncü taraf uygulamalar, akademik araştırmalar ve diğer kullanımlar. Pratik kaygılar bir yana, konum verileri için birden fazla gerçeklik kaynağına sahip olmak önemlidir ve birarada olduğu gibi serbest konuşmada olduğu kadar özgür olan başka bir büyük ölçekli harita veritabanı yoktur.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.