iphone podcast nedir, android podcast nedir, podcast nedir, podcasting nedir sorularınızın yanıtı.

Podcast Nedir

Podcast Nedir: Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin internet üzerinden bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasıdır. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.

Bir podcast’in ne olduğuna dair uzun bir açıklama yapmadan önce, “podcast” kelimesinin kendisine bakalım. İlk defa Ben Hammersley tarafından 2004 yılında yayımlanan Guardian gazetesi makalesinde. Bu yeni yeni mecra için muhtemel isimleri söndürdüğü, podcast‘in “pod” unun Apple’ın “iPod” dijital medya oynatıcısından ödünç aldığı; ve podcast‘in “cast” kısmı Radyo’nun “yayın (casting)” teriminden alınır. Apple’ın iPod’undan sonra adlandırıldığı için, bir iPod’un veya herhangi bir portatif dijital ortam oynatıcısına sahip olmanız veya kullanmanız gerektiği anlamına gelmez.

Podcast Nedir

iPod+Broadcast=Podcast

Tamam, bu yoldan çekildiğinde, asıl soruya geri dönelim: “podcast nedir?”

Bir “podcast” in açıklanması zordur çünkü gerçekten başka bir şey yoktur – bunun gibi bir çok şey vardır.

Bu arada iphone podcast nedir ve android podcast nedir sorularının yanıtı aşağıdakilerden farksız değildir.

İyi bir başlangıç ​​noktası, bir podcast’i “Internet Radio On-Demand” olarak düşünmektir. Bu, genellikle bilgisayarınızda dinleyebilmeniz gibi bir benzerliktir, ancak bundan daha fazlasıdır. [Ancak, sorunu karıştırmamak için, podcasting sadece sesle sınırlı değil, aynı zamanda video da olabilir].

Podcasting’in sağladığı içerik miktarı, düzenli yayın radyoları veya “karasal radyo” dedikleri gibi, asla rekabet edemezler. AM ve FM radyo bandında sadece çok sayıda kanal var. Sonuç olarak, radyo istasyonları kendi içeriklerini “yayın” – yani mümkün olduğu kadar geniş kitlelere hitap etmeye çalıştıkları anlamına gelir. Çünkü, afterall, reklamverenlerin aradığı şey bu. Ancak podcasting, bunun aksine, yayın kuzeni gibi reklam gelirlerine sadık kalmak zorunda değildir. Özel ve özel içeriği ile, sadece dinlemeyi tercih edenlere “daralt” yapabiliyor. Bu nedenle, belirli bir podcast’ın kitlesi bir yayının kitlesinden önemli ölçüde daha küçük olabilirken, podcast’in kitlesinin çok daha fazla hedeflenen ve yayınlanmakta olan içeriğe ilgi duyduğunu iddia edebilir. Yani, bir şekilde, Yayın Radyo’undan daha fazla kanal sağlama yeteneği ile Uydu Radyo, podcasting için bir adım atıyor – ama yine de yaklaşmıyor.

Podcast‘ler “Talep Üzerine” ve sizin programınıza göre dinlenebilir – bir Radyo İstasyonu bunu yayınlamaya karar vermediğinde. Yani, TiVo gibi bir şey.

Her podcast’in tipik olarak, gösteri bölümlerinin dinlenebileceği ya da gelecekteki dinleme için indirilebildiği bir web sitesi vardır. İndirilen medyayla, bilgisayarınızda dinleyebilir veya taşınabilir dijital medya oynatıcısına aktararak veya telefonunuzda bir podcast uygulaması kullanarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Böylece, bu şekilde, küçük bir ciltsiz kitap gibi bir şey.

Podcasting Nedir

Ancak podcast‘i benzersiz kılan ve podcast‘in “döküm” kabiliyetine sahip olan şey, kendisini, birden fazla podcast dağıtım noktalarına (iTunes ve Sticher Radio gibi) ya da podcatcher uygulamalarına derhal bilinen bir sendikasyon süreci aracılığıyla nasıl ulaştırılabileceğidir. RSS (Gerçek Basit Sendikasyon) olarak. Dinleyiciler, RSS simgesine veya abonelik düğmesine tıklayarak podcast‘lere (çoğu ücretsiz) kolayca “abone olabilir”. Daha sonra dinleyici, o podcast‘in sendikasyonunu “beslemelerini” kendi seçimlerinin bir podcatch uygulamasına nasıl ekleyeceğiyle ilgili olarak yürürlüğe girer. Dolayısıyla, bir podcaster yeni bir bölüm yayınladığında, yeni bir şovun üretilip üretilmediğini görmek için aboneler podcast‘in web sitesine sürekli olarak bakmadan otomatik olarak bilgilendirilir. Ve podcatching yazılımı ile, en sevdikleri podcast‘lerin bölümleri otomatik olarak hepsi bir parmağını kaldırmaya gerek kalmadan indirilebiliyor. Böylece, bu şekilde, podcast‘ler dergi abonelikleri gibidir. “Dökümde” ayrımsal yön, podcast‘lerin geleneğin radyolarının yayın sinyal gücünün bir sınırlaması olduğu yerlerde küresel bir izleyici kitlesine ulaşabildikleri yerlerdir.

Podcast’ler, sadece dünyayla paylaşmak ve iletişim kurmak isteyen herkes tarafından üretilebilir. Big Name Media’ya özel değiller.

Podcast web siteleri genellikle dinleyicilerin her bölüm hakkında yorum bırakmalarına ve diğer dinleyicilerle yapılan bir tartışmaya girme yollarına sahip olduklarından, podcast’ler ortak ilgi alanlarını paylaşan bireyler topluluğu gibidir.

Podcasting nedir ve akabinde podcast nedir böylece öğrenmiş bulunuyoruz. CepYayın ile ilgili bir kaç makale daha yazacağım. Bizi takipte kalarak bunlarla ilgili bilgilere de erişebilirsiniz. Ayrıca bu konuda sormak istediğiniz yada yazmamızı istediğiniz bir makale varsa iletmekten çekinmeyin. YaparımBen ekibi size yardımcı olmak için burada olacaktır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.