Samsung Smart TV Sorunları ve Sıfırlama

Samsung Smart TV Sorunları ve Sıfırlama, makalemizde sık yaşanılan sorunlar ve bu sorunların çözümleri ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Samsung TV’niz düzgün çalışmıyorsa, otomatik olarak bir servis çağrısına ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine, ihtiyacınız olabilecek şey bir sıfırlama olabilir. Samsung Smart TV birkaç sıfırlama seçeneği sunuyor, böylece sorununuza en uygun olanı kullanabilirsiniz.

Samsung Smart TV Sorunları ve Sıfırlama

Görüntü Ayarlarını Sıfırlama

Bu seçenek, renk, parlaklık, kontrast ve diğer fotoğraflarla ilgili ayarlarınızı fabrika çıkışına geri döndürür. Bu başlamak için harika bir yer ve hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Görüntü ayarlarının sıfırlanması, diğer TV ayarlarını değiştirmez.

Görüntü sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 • Ayarlar menüsünden Resim Ayarları simgesini seçin.
 • Uzman Ayarları‘na gidin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Görüntü Sıfırla‘yı seçin.

Ses Ayarlarını Sıfırla

Bu seçenek Denge, Ekolayzer ayarları, TV kurulum tipi (duvar / stand), HDMI ses formatı, Ses gecikmesi ve Otomatik Ses seviyesi gibi varsayılan ayarları fabrika ayarlarına geri döndürür.

Resim ayarlarında olduğu gibi, ses ayarlarında manuel ayarlamalar yaptıysanız ancak sonucu beğenmediyseniz, Sesi Sıfırla seçeneği sizi TV’nin orijinal ses ayarlarına geri götürecektir. Ses ayarlarının sıfırlanması diğer TV ayarlarını değiştirmez.

Ses ayarlarını sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 • Ayarlar menüsünden Ses Ayarları simgesini seçin.
 • Uzman Ayarları‘na gidin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Sesi Sıfırla‘yı seçin.

Smart Hub ve Samsung Hesap Ayarlarını Sıfırla

Samsung Smart TV’niz varsa, Smart Hub sıfırlaması bu ayarları fabrika varsayılanlarına döndürür ve Samsung hesabınızla ilgili tüm bilgileri siler. Bir Smart Hub Sıfırlama’dan sonra, hesabınızı herhangi bir hizmete yeniden bağlamanız ve Smart Hub hizmet sözleşmelerini yeniden kurmanız gerekir.

Önceden yüklenmiş akış uygulamaları korunsa da, daha önce Uygulamalarım görüntüleme seçiminize eklediğiniz uygulamaların tekrar indirilmesi ve yeniden yüklenmesi gerekir.

Smart Hub ayarlarını sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 • Ayarlar menüsünden, Destek simgesini seçin.
 • Kendinden Tanı‘yı seçin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Smart Hubı Sıfırla‘yı seçin.

Genel Sıfırlama

Samsung smart tv sorunları için genel olarak uygulayacağınız yol budur. Yapabileceğiniz en kapsamlı sıfırlama seçeneği, TV’nin tamamen sıfırlanmasıdır. Başlatıldığında, kaydedilen tüm yayın kanalları gibi tüm resim, ses, akıllı hub ve diğer operasyonel özellikler varsayılan ayarlara sıfırlanır.

Not: Ağ ayarları toplam sıfırlamadan etkilenmez.

Genel sıfırlama yapmak için şu adımları izleyin:

 • Ayarlar Menüsünden, Destek simgesini seçin.
 • Kendinden Tanı‘yı seçin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Sıfırla‘yı seçin.

Samsung Smart TV Sıfırlama

Ağ Bağlantısını Sıfırla

Ağ veya internet bağlantısı sorunlarınız varsa, maalesef sıfırlama seçeneği yoktur. Ağ bağlantınız video akışını düzgün bir şekilde yapamazsa ve Wi-Fi kullanarak ağınıza bağlanıyorsanız, mümkünse kablolu bir Ethernet bağlantısını deneyin.

Genel internet erişiminiz Wi-Fi veya Ethernet üzerinden çalışmıyorsa veya TV’niz herhangi bir ağ hatası kodu gösteriyorsa (örneğin, 012 hata kodu, TV’nizin Netflix’in sunucularını bağla- madığı anlamına gelir) TV’nin ağ kurulum adımlarını yeniden deneyin. İşe yarayıp yaramadığını görmek için bağlantı kur. Samsung smart tv internet sorunu.

Eğer ağınıza / internete Ethernet üzerinden bağlanıyorsanız:

 • Ayarlara git
 • Ağ Ayarlarını Aç’ı seçin
 • Kablolu seçeneğini belirleyin ve bağlantının güvenliğini onaylayın.

Samsung Wifi Sorunu

 • Ayarlara git
 • Ağ Ayarlarını Aç’ı seçin
 • Kablosuz’u seçin ve ağ bilgilerinizi girmek için komutları izleyin (şebeke seçin, ağ şifresini veya anahtarı girin, vb.).

Sağlanan yöntemleri kullanarak sabit bir ağ / internet bağlantısı kuramazsanız, Samsung desteğine başvurmadan önce İnternet Servis Sağlayıcınıza başvurun.

Uzaktan Yönetim ile TV’yi Sıfırlayın

Seçeneklere ek olarak, TV’nizi kendiniz sıfırlamanız gerekir, ayrıca Samsung TV’nizi kontrol edebilir ve tüm sıfırlama işlevlerini uzaktan gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir deyişle, Samsung’un TV’nizi kontrol altına alması.

Not: Bu seçenek sadece internete bağlı Samsung Smart TV’lerde çalışır.

Bu seçeneği açmak için:

 • Samsung Müşteri Hizmetlerini arayın ve Uzaktan Destek isteyin. Modele, seri numarasına ve mümkünse, TV yazılımının hazır sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Temsilci size olası sorunun ne olduğu hakkında başka sorular da soracaktır.
 • Televizyonunuzdaki Destek menüsünü açın ve Uzaktan Yönetim’i seçin.
 • Servis sözleşmelerini okuyun ve Samsung Hesabı PIN Numaranızı girin.

Samsung Müşteri Temsilcisi TV’nizin kontrolünü eline geçirdikten sonra, aşağıdakilerden birini veya birkaçını yapar:

 • TV’yi teşhis etme.
 • TV’nin resmini, sesini ve / veya akıllı hub ayarlarını yapma.
 • Fabrika Sıfırlama işlemini başlatma.
 • Gerekli yazılım / ürün yazılımı güncellemelerini yükleme.
 • Yerinde veya taşıma servisinin gerekli olup olmadığı konusunda daha fazla bilgi sağlama.

Smart Olmayan Samsung TV’ler için Sıfırlama Seçenekleri

Akıllı olmayan bir TV’niz veya daha eski bir akıllı Samsung TV’niz varsa, görüntü ve ses ayarlarını Smart TV gibi benzer bir ekran menüsüyle sıfırlayabilirsiniz, ancak TV’nin Smart Hub veya Uzaktan Yönetim seçeneği yoktur.

Genel Sıfırlama seçeneği sağlanmışsa, TV, görüntü ve ses ayarlarını, kanal menüsü ayarlarını, saat ve zamanlayıcı ayarlarını ve kullanıcının değiştirmiş olabileceği diğer ayarları geri çeker. Model yılına bağlı olarak, ekran menüsünün düzeni değişebilir, bu nedenle sıfırlama seçeneklerine nasıl erişeceğinizden emin değilseniz, Samsung TV’nizin kullanım kılavuzuna bakın.

Samsung Smart TV Sorunları

Samsung’un TV’leri için sunduğu sıfırlama seçenekleri, her şeyin yeniden çalışmasını sağlamak için ihtiyacınız olan şey olabilir. Ancak, sıfırlama işlemini kendiniz başlatmadan veya Uzaktan Yönetim seçeneğinden yararlanmadan önce, aşağıdakileri kontrol edin:

Fiziksel bağlantıların doğru ve sıkı bir şekilde bağlandığından emin olun.
Samsung Smart TV’niz varsa, ağınızı / internet bağlantınızı kontrol edin.
TV’niz için en son yazılım / ürün yazılımı güncellemesini yüklediğinizden emin olun.
Televizyonunuz uzaktan kumandanıza yanıt vermiyorsa, pilleri değiştirin ve televizyonunuzla tekrar çalışıp çalışmadığını görün. Ara kumanda Samsung Smart TV Akıllı Kumanda Sorunu makalemizi de inceleyebilirsiniz

Not: TV’nin elektrik bağlantısını kesmek TV’yi sıfırlamaz, sadece kapatır. TV’yi tekrar takarsanız, uzaktan kumandayla kapatıp kapatmış gibi yeniden başlatırsınız. Ayarlar menüsünden sıfırlama yapılır. Samsung smart tv sorunları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız vars yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.