snapchat, hack, snapchat hacklendi, snapchat güvenlik ihlali, snapchat kaynak kodu,

Snapchat Hacklendi Kaynak Kodu Sızdırıldı

Snapchat Hacklendi Kaynak Kodu Sızdırıldı, bugün ki son habere göre, bir hacker Snapchat kaynak kodunu almayı başardı ve Github’a sızdırdı.

Çok iyi bilinen multimedya mesajlaşma uygulaması Snapchatiın, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olduğunu. Milyonlarca insanın bu ağı müthiş videolar, enstantane veya medyayı bu platformda paylaşmak için kullandığını çok iyi biliyoruz. Ama hackleneceğini kimse bilmiyor.

Kaçınılması gereken internet eğilimleri makalemizde snapchat de yapılan bir takım hatalardan bahsetmiş ve bunun kişilere cok ciddi sonuçlarla mal olacağını anlatmıştık. Evet bir hack durumunu yamadık ama size anlatmaya çalıştığımız durumlardan biride budur.

Snapchat Hacklendi

İyi bilinen Snapchat, global olarak kullanılan ve Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Stanford Üniversitesi’nde eski öğrenciler olan Reggie Brown tarafından yaratılan bir multimedya mesajlaşma uygulamasıdır.

Üstelik, tanınmış multimedya mesajlaşma uygulaması, elbette Snapchat, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri. Milyonlarca insanın, daha önce de söylediğimiz gibi, bu platformu müthiş videolar, medya paylaşmak için bu ağı kullanıyor.

Daha önce bile sosyal ağ devi Facebook nasıl da iyi bilinen multimedya mesajlaşma uygulaması, Snapchat, birçok şey benimsemeye çalıştığını gördük. Dolayısıyla, o zamanlar sosyal ağ devi Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, “sadece temel kameralar kurmayacağız, ilk ana akım artırılmış gerçeklik platformunu inşa edeceğiz” dedi.

Sorun şu ki, bu sosyal medya platformuna sadece akıllı telefonlara kurulan uygulamalardan erişilebiliyor. Henüz bilgisayar cihazlarından erişmenin bir yolu yok.

Bilinen multimedya mesajlaşma uygulaması, Snapchat’in, özellikle kullanıcılarını memnun etmeyen görselliğinde değişiklikler yaptıktan sonra birkaç ay geçirdi. Aynı zamanda bir mesajlaşma servisi olan bu sosyal ağ, durumu tersine çevirmeye çalışmış, ancak bu basit olmamıştır.

Bununla birlikte, artık yeni bir sorun bu hizmeti etkiliyor gibi görünüyor. Bu, iOS uygulamasının kaynak kodunu açıklanmayan bir şekilde elde edildikten sonra GitHub’da yayınlandı.

İyi bilinen multimedya mesajlaşma uygulamasının varoluşunun karmaşık bir aşamasına girmesi, elbette Snapchat şimdi ciddi sorunlara, bu kez güvenliğe ve hatta fikri mülkiyetine sahip olmaya devam etmeye hazırlanıyor.

İOS uygulamasının kaynak kodunun bir kısmı yakın zamanda GitHub’da yayınlandı. Herhangi bir kullanıcının da kopyalarını kontrol edebilecek ve hatta kullanabileceği açıktı. Uygulama kaynak kodunu almayı ve GitHub’da yayınlamayı başaran i5xx kullanıcısının nasıl açıklandığı belli değil. Ancak tüm kanıtlar bunun gerçek olduğunu gösteriyor.

Snapchat Hack
Snapchat Hacklendi

Snapchat Hack

Bu kodun yayınlanması, elde edilen kodun gösterilmesi için iyi bilinen multimedya mesajlaşma uygulaması Snapchat ekipleriyle iletişim kurmaya yönelik çeşitli girişimlerle bir süreliğine sürecek bir sürecin sonucudur.

Bu bağlantıyı elde etmeyerek, iyi bilinen multimedya mesajlaşma uygulaması Snapchat’un dikkatini çekecek bir kaynak olarak, kaynak kodun yayınlanmasına karar verildi.

Sorunu çözmek ve kaynak kodunu kaldırmak için, Snap Inc., iyi bilinen multimedya mesajlaşma uygulaması Snapchat’in sahibi olan şirket hemen DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası), ABD yasaları uyarınca içeriği kaldırmak için GitHub’a bildiride bulundu.

Kodu analiz eden çeşitli kaynaklar, bunun Snapchat ile aynı olduğunu, yazarları şirketin çalışanları ile ilişkilendirerek ve kodu geliştirdiğini ortaya çıkardı. Kaldırılmış olmasına rağmen, kodun birkaç kopyası Internet’te kullanılabilir durumda kalacaktır.

Peki, bu yeni Snapchat güvenlik ihlali hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorum bölümünde tüm görüşlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmanız yeterlidir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.