AnaSayfa / Blog / internet Destek / Tumblr Nedir Nasıl Kullanılır ve Ne işe Yarar
tumblr nedir ve nasıl kullanılır

Tumblr Nedir Nasıl Kullanılır ve Ne işe Yarar

Tumblr Nedir, Sürekli karşılaştığımız ne işe yaradığını bilmediğiniz Tumblr sosyal medyası hakkında her şeyi makalemizde anlatacağız.

İlk kullanılmaya başlanıldığında Twitter’ a olan benzerliğiyle gündeme gelerek eleştirilen fakat kendine özgü kullanım şekliyle özellikle 20′ li yaş grubunun severek kullandığı sosyal ağ sitesi olan Tumblr hakkında bilmediğiniz her şeyi makalemizde anlatacağız.

İnternet’ in kullanım kullanımı artıkça Sosyal medya herkesin en çok kullandığı platformlar haline gelmiştir. En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan  Tumblr.  Özellikle gençler arasında daha çok tercih edilmektedir. Kullanıcılarının rahatlıkla sevdiği, düşündüğü veya oluşturduğu şeyleri paylaşıyor sloganıyla yola çıkarak kullanıcılarına sunduğu özgürlük sayesinde en çok kullanılan uygulamaların arasında yerini almayı başarmıştır.

Tumblr Nedir

Tumblr Logosu

Tumblr ne demek: Twitter gibi bir mikroblog sistemiyle çalışan Tumblr kullanılmaya başlanıldığı zaman, Twitter’ a olan benzerliğiyle eleştirilmiş ve Twitter’ı taklit ettiği düşünülmüştür. Her sosyal medyanın olduğu gibi Tumblr sosyal medya ağının da diğer sosyal medya hesaplarıyla benzer yanları bulunmaktadır. Fakat tamamen aynı oldukların söylemekte yanlış olacağından Tumblr ’ı oluşturacağınız günlük olarak düşünebilirsiniz. Tumblr en basit haliyle açıklamak gerekirse blog servisi olarak açıklamak daha açıklayıcı olacaktır.

İstediğiniz gibi kendinize özgürce anlatabileceğiniz Tumblr sayesinde zaman harcamadan video, fotoğraf veya yazılar ekleyebilir. Diğer sosyal paylaşım siteleriyle olan bağlantısı vesilesiyle oldukça fonksiyonel kullanım imkanı sunar. Tumblr de diğer sosyal medya kanalları gibi kullanıcıları tarafından severek kullanılmaktadır.

David Karp tarafından oluşturulan Tumblr, ABD yapımı olan sosyal ağ ,micro blog sitesi özelliği taşımaktadır. Blog ve paylaşım sitesi olarak kullanılmakta olan Tumblr’ da içerisinde yer alan ek özelliklerle birlikte diğer sosyal ağlara bu isimle bağlanabilmeniz mümkündür.  Alt yapısı daha hızlı olan Tumblr’ ın kullanımı da oldukça basittir. Şubat ayında 2007 yılında kurulmuş olan Tumblr kurulmasından iki hafta içerisinde 75.000 kullanıcıya ulaşarak. ABD’de yaklaşık 13.4 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Tumblr’ ı sosyal medya hesaplarından ayıran farklı sosyal medya ağlarıyla uyum içinde çalışabilir olmasıdır. 5 yıl boyunca reklamsız hizmet vermiştir. Gelir kaynağının büyük bölümünü özel temalarını satarak ve gönderileri ön plana çıkarmak isteyen kullanıcıların ödediği yaklaşık 1 dolarlık ücretlerle elde etmiştir.

Yukarıda verilen bilgileri Tumblr Nedir sorularına yanıt olarak hazırlanmıştır. Tumblr duvar kağıtları yani tumblr wallpaper şu an kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu şey olarak görünüyor. Konu ile ilgili sormak istediğiniz bir soru yada sorun varsa yorumlarda bizimle paylaşa bilirsiniz.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.