tv aygıtlarında ebeveyn denetimlerini ayarlama, apple ebeveyn denetimi, amazon tv ebeveyn denetimi, roku tv ebeveyn denetimi, chromecast ebeveyn denetimi, televizyon ebeveyn denetimi,

TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Çocuklarınızı Amazon Fire TV, Roku, Apple TV ve Chromecast’te nasıl güvende tutacaksınız? Bu sorularınıza yanıt olacak TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama makalemizde cihazlarda ebeveyn denetimi ayarları yaparak çocuklarınızı güvende tutabileceksiniz.

Alakalı Konular:

apple ebeveyn denetimi, amazon tv ebeveyn denetimi, roku tv ebeveyn denetimi, chromecast ebeveyn denetimi, televizyon ebeveyn denetimi,

İnternet, bilgi kaynağından eğlenceye ve aradaki her şeyden çok zengin kaynaklar sunar. Ancak, gençlerin içerik keşfetmelerine izin vermeden önce,  çevrimiçi ortamda güvenliğini sağlamak için ilk önce kuralları belirlemek iyi bir fikirdir. Bundan sonra, erişilebilir tüm cihazlarda ebeveyn denetimleri ayarlama görevi gelir. Merak, çocukları hatırlamaktan çok daha zorlayıcı kurallara sahip olma eğilimindedir, bu yüzden onlara doğru yolda yardımcı olmak bize bağlıdır.

TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Ebeveyn denetimlerini şöyle ayarlayabilirsin:

 • Amazon Fire TV
 • Roku
 • Apple TV
 • Chromecast

Bu medya oynatıcılarının her birinin güçlü ve sınırlamaları vardır, bu yüzden işten çıkarmalar bazı boşlukları kapsayabilir. Örneğin, birçok modern yönlendirici, özellik veya ayarlarla internet ebeveyn denetimlerini destekleyebilir. Ama başlamanın en iyi yolu, cihazları kilitlediğinizden emin olmaktır.

1 Amazon Fire TV Ebeveyn Denetimi

TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Amazon tv ebeveyn denetimi ayarlamak için öncelikle hesap için bir Amazon Video PIN’i oluşturmanız gerekir . PIN, video satın almak (yanlışlıkla siparişleri önlemeye yardımcı olmak) ve ebeveyn denetimlerini etkinleştirmek için gereklidir. PIN oluşturulduktan sonra ebeveyn kontrol ayarları doğrudan Amazon Fire cihazlarında doğrudan yönetebilirsiniz. Amazon Fire TV, Fire TV Stick, Fire Tablet ve Fire Phone.

 1. Bir web tarayıcısı (veya Android / iOS için Amazon Video uygulaması) aracılığıyla Amazon hesabınıza Giriş yapın.
 2. Hesap sayfasını açmak için Hesabınızı ve ardından Video Ayarları’nı (Dijital İçerik ve Cihazlar bölümünün altında) tıklayın.
 3. Amazon Video Ayarları sayfasına geçmeden önce giriş bilgilerini tekrar girmeniz veya bir güvenlik kodu (hesap için iki adımlı doğrulama etkinleştirilmişse) girmeniz istenebilir.
 4. Amazon Video Ayarları sayfasında, Ebeveyn Denetimleri bölümüne ilerleyin, PIN’i oluşturmak için 5 basamaklı bir sayı girin ve ayarlamak için Kaydet düğmesine tıklayın. PIN’i aynı sayfadan sıfırlamayı da seçebilirsiniz.
 5. Ebeveyn Denetimlerinin altında, Satın Alma Kısıtlamaları’nı etkinleştirme / devre dışı bırakma seçeneğidir. Video satın alma işlemlerinin PIN gerektirmesini istiyorsanız bunu etkinleştirin. (Not, bu ayrıca bireysel Fire TV ve Fire Tablet cihazlarında da ayarlanmalıdır).
 6. Satın Alma Kısıtlamaları’nın altında Görüntüleme Kısıtlamalarını Ayarlama seçeneği vardır. Videolar için derecelendirme kategorisi kısıtlamalarını ayarlamak için kaydırıcıyı ayarlayın (izlemek için PIN’in gerektirdiği içerik için bir kilit simgesi görünecektir). Bu ayarlar, görünen uygun onay kutularını seçerek Amazon hesabıyla ilişkili tüm cihazlara veya bazılarına uygulanabilir. Bittiğinde Kaydet üzerine tıklayın.

TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Artık Amazon Video PIN’ini ayarladığınıza göre, Fire TV cihazlarında ebeveyn denetimlerini açıp yönetebilirsiniz. Bu eylemler, her bir ayrı cihazda (birden fazla ise) gerçekleştirilmelidir.

 1. Fire TV uzaktan kumandasını kullanarak, üst menüden Ayarlar’ı seçin. Seçenekler arasında gezinin ve Tercihler (ortadaki düğme) üzerine tıklayın. PIN’inizi girmeniz istenmelidir.
 2. Tercihler’e girdiğinizde, değiştirebileceğiniz ayarları görmek için Ebeveyn Denetimleri‘ni tıklayın.
 3. Açmak / Kapatmak için tıklayın: Ebeveyn Denetimleri, Satın Alma Koruması, Uygulama Lansmanları ve Prime Fotoğrafları.
 4. Amazon Video içeriğinin (genel, aile, genç, olgun) derecelendirme kategorilerini göstermek için Kısıtlama Görüntüleme’yi tıklayın. Onay işaretleri, bu kategorilerin videolarının kısıtlama olmaksızın izlenebildiğini gösterir. Amazon Video PIN’i ile kısıtlamak istediğiniz kategorilerin işaretini kaldırmak için (simge şimdi bir kilit simgesi göstermelidir) tıklayın.

Sadece bu görüntüleme kısıtlamalarının yalnızca Amazon Video ve bazı seçkin üçüncü taraf sağlayıcılardan gelen içerik için geçerli olduğunu bilin. Amazon Fire TV’den yararlanan diğer üçüncü taraf kanalları (ör. Netflix, Hulu, YouTube vb.) Her ilgili hesapta ayrı olarak ayarlanmış ebeveyn kontrollerine ihtiyaç duyacaktır.

2 Roku Ebeveyn Denetimi 

TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Roku tv ebeveyn denetimi için önce Roku hesabı için bir PIN oluşturmanız gerekir. Bu PIN, Roku cihazlarındaki Ebeveyn Denetimleri Menüsüne erişmek için gereklidir. Ayrıca kullanıcıların Roku Kanal Mağazası’ndan kanallar, filmler ve gösteriler ekleyip / satın almasını sağlar. PIN, kanalları filtrelemez veya içeriği engellemez; Bu iş ebeveynlere kalmış.

 1. Bir web tarayıcısı üzerinden (bilgisayar veya mobil cihaz aracılığıyla) Roku hesabınıza Giriş yapın.
 2. PIN Tercihi altındaki Güncelleştir’i seçin ve satın alma işlemlerini yapmak ve Kanal Mağazası’ndan öğe eklemek için her zaman bir PIN kodu gerektiren seçeneği belirleyin.
 3. PIN’i oluşturmak için 4 basamaklı bir sayı girin, onaylamak için PIN’i doğrula’yı seçin ve ardından Değişiklikleri Kaydet’i seçin.

PIN yapıldıktan sonra, uygun olmayan durumlarda kanallar kaldırılabilir (böylece çocuklar için erişilemez). Öğeler – Film Mağazası, TV Mağazası, Haberler – ana ekrandan da gizlenebilir.

Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

 1. Roku uzaktan kumandasını kullanarak Roku ana ekranından Kanallarım’ı seçin.
 2. Kaldırmak istediğiniz kanala gidin ve ardından uzaktan kumandadaki Options (Seçenekler) düğmesine tıklayın.
 3. Kanalı Kaldır‘ı ve ardından Tamam’ı seçin. Kanalın kaldırılmasını onaylamanız istendiğinde bunu bir kez daha yapın.
 4. Kaldırmak istediğiniz diğer kanallar için yukarıdaki adımları tekrarlayın. Kanallar Android / iOS için Roku uygulamasıyla da kaldırılabilir.
 5. Öğeleri (Film / TV Mağazası ve Haberler) gizlemek için Roku cihazının Ayarlar Menüsüne erişin ve Ana Ekran’ı seçin. Oradan, Film / TV Mağazası ve / veya Haber Kaynağı için Gizle’yi seçin.  Tekrar göstermeyi seçebilirsiniz.

Canlı yayın televizyon içeriği almak için bir Roku TV setiniz varsa (Roku Anten TV girişine bağlı harici anten aracılığıyla), TV / film derecelendirmelerine göre erişimi kısıtlayabilirsiniz. Belirtilen derecelendirme sınırlarının dışında kalan programlar engellenir.

 1. Roku uzaktan kumandasını kullanarak Roku cihazının Ayarlar Menüsüne erişin ve TV Ayarlarını seçin. Cihazın kanalları taramasını bitirmesini bekleyin (eğer varsa).
 2. Ebeveyn Denetimlerini Etkinleştir‘i seçin ve sonra açın. İstenen TV / film derecelendirme sınırlarını ayarlayın ve / veya derecelendirilmemiş programları engellemeyi seçin. Engellenen programlar video, ses veya başlık / açıklama göstermez. (Roku PIN’i girilmedikçe).

Roku aracılığıyla sunulan bazı üçüncü taraf kanalların (ör. Amazon Video, Netflix, Hulu, YouTube vb.) Her ilgili hesapta ayrı ayrı belirlenen ebeveyn kontrollerine ihtiyacı olacaktır.

3 Apple TV Ebeveyn Denetimi 

TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Apple TV ebeveyn denetimlerini (“Kısıtlamalar” olarak da bilinir) ayarlamak için, öncelikle Apple TV için bir PIN oluşturmanız gerekir. Bu PIN, Ayarlar Menüsündeki Kısıtlamalara ileride erişmek için gereklidir. Sınırlamaların nasıl ayarlandığına bağlı olarak alımlar / kiralamalar için de gerekebilir.

 1. Apple TV uzaktan kumandasını kullanarak, Ana Ekranın altındaki Ayarlar uygulamasını seçin.
 2. Bu Ayarlar Menüsünde, gösterilen seçenekler listesinden Genel‘i seçin.
 3. Bu Genel Menüde, gösterilen seçenekler listesinden Kısıtlamaları seçin.
 4. Bu Kısıtlamalar Menüsünde, açmak için Kısıtlamalar’ı seçin ve ardından PIN’i (şifre kodu) oluşturmak için 4 basamaklı bir sayı girin. Onaylamak için bu numaraları bir kez daha tekrar girin, ardından devam etmek için Tamam’ı seçin.
 5. Aynı Kısıtlamalar Menüsü’nde, satın alma / kiralama, film / şov, uygulama, müzik / podcast, derecelendirme, Siri filtreleme, çok oyunculu oyunlar ve daha fazlasına erişimi özelleştirebilirsiniz.
 6. Çeşitli kısıtlamalarda ilerleyin ve istenen tercihleri ​​ayarlayın (örn. Izin ver / sor, kısıtla, engelle, göster / gizle, evet / hayır, açık / temiz, yaş / derece).

Apple TV’den yararlanan bazı üçüncü taraf kanallar (ör. Amazon Video, Netflix, Hulu, YouTube vb.) Her ilgili hesapta ayrı olarak ayarlanmış ebeveyn kontrollerine ihtiyaç duyacaktır.

4 Chromecast Ebeveyn Denetimi

TV Aygıtlarında Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Chromecast , yerleşik ebeveyn denetimleri sunmaz; yalnızca bilgisayar içeriğinin bir kablosuz ağ üzerinden doğrudan TV’lere veya alıcılara aktarılmasını sağlayan bir HDMI adaptörüdür . Bu, erişim / sınırlamaların işletim sistemi, medya akışı hizmetlerinin hesap ayarları (örn. Amazon Video, Netflix, Hulu, YouTube, vb.) Ve / veya web tarayıcıları tarafından ayarlanması gerektiği anlamına gelir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.