WPA3 Nedir: WiFi Alliance bugün, kablosuz saldırıları ortadan kaldırmayı vaat eden yeni nesil Wi-Fi güvenlik standardı olan WPA3'ü resmen duyuruldu.

WPA3 Nedir? Daha Güvenli Wi-Fi

WPA3 Nedir: WiFi Alliance, kablosuz saldırıları ortadan kaldırmayı vaat eden yeni nesil Wi-Fi güvenlik standardı olan WPA3’ü duyuruldu.

WPA veya Wi-Fi Korumalı Erişim, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) protokolünü kullanarak kablosuz aygıtları doğrulamak için tasarlanmış bir standarttır ve bilgisayar korsanlarının kablosuz verilerinizi dinlemelerini engellemeye yöneliktir.

Ancak, geçtiğimiz yıl, güvenlik araştırmacıları, saldırganların WiFi ağ trafiğini kesip almasına, şifrelemesine ve hatta manipüle etmesine olanak tanıyan KRACK (Key Reinstallation Attack) adındaki mevcut WPA2 protokolünde ciddi bir açık ortaya çıkardı.

Çoğu cihaz üreticisi, cihazlarını KRACK saldırılarına karşı korumalarına rağmen, WiFi Alliance, gecikme olmaksızın, WPA2’nin teknik eksikliklerini zeminden ele almak için WPA3’ü sonuçlandırmak ve başlatmak için buluştu.

WPA3 Nedir

WPA3 Güvenlik Standardı, en az 15 yıl boyunca mevcut olan ve her gün milyarlarca cihaz tarafından yaygın olarak kullanılan mevcut WPA2’nin yerini alacak şifreleme türüdür.

WPA3 güvenlik protokolü, Wi-Fi özellikli cihazlar için yapılandırma, kimlik doğrulama ve wpa3 şifreleme geliştirmeleri açısından büyük iyileştirmeler sağlayarak, bilgisayar korsanlarının Wi-Fi’nizi veya ağınızda kulak misafiri oluşturmasını zorlaştırıyor.

Pazartesi günü, Wi-Fi Alliance kişisel, kurumsal ve IoT kablosuz ağlar için en son iki güvenlik protokolü olan WPA3-Personal ve WPA3-Enterprise’ı piyasaya sundu. Yeni protokol tarafından sağlanan bazı temel özellikler şunlardır:

1 Brute-Force Saldırılarına Karşı Koruma

WPA3, çevrimdışı brute-force sözlük saldırılarına karşı gelişmiş koruma sağlar; böylece, daha önce kullanılan parolaları tekrar tekrar kullanarak, daha az karmaşık parolalar seçseniz bile bilgisayar korsanlarının WiFi parolanızı kırması zorlaşır.

2 WPA3 İleri Gizlilik

WPA3, ileri bir gizlilik sunmak için SAE (Eşzamanlı Eşzamanlı Kimlik Doğrulaması) hizmetinden yararlanırken, bir ağın şifresini öğrenmiş olsalar bile, saldırganların eski yakalanan trafiğin şifresini çözmesini engelleyen bir güvenlik özelliği.

2 Kamuya Açık Ağları / Wi-Fi Ağlarını Koruma

WPA3, kişiselleştirilmiş veri şifrelemesi yoluyla açık ağlarda kullanıcı gizliliğini güçlendirir. Bu özellik, cihazdaki Wi-Fi erişim noktası arasındaki kablosuz trafiği şifreleyen ve Orta Ölçekli (MitM) saldırı riskini azaltan bir özelliktir. Bu tür pasif saldırıları önlemek için WPA3, Opportunistic Wireless Encryption (OWE) için destek ekleyebilir.

3 Kritik Ağlar için Güçlü Şifreleme

WPA3 Enterprise’ı kullanarak, hassas bilgileri (hükümet, ve sanayi kuruluşları gibi) kullanan kritik Wi-Fi ağları, Wi-Fi bağlantılarını 192 bit şifrelemeyle koruyabilir.

WPA3 Güvenlik Standardı

WPA3’ün yanı sıra WiFi Alliance, Wi-Fi Easy Connect olarak adlandırılan yeni bir özelliği de duyurdu. Bu özellik, akıllı ev aletlerini (ekran veya ekran olmadan) yönlendiricinize eşleştirme işlemini basitleştiriyor.

Wi-Fi Easy Connect, güvensiz kabul edilen Wi-Fi Korumalı Kurulum (WPS) için bir alternatiftir.

Easy Connect desteğiyle, akıllı cihazınızı otomatik olarak yeni akıllı cihaza gönderilmek üzere akıllı telefonunuzla bir QR kodu tarayarak akıllı cihazınızı yönlendirebilirsiniz.

Hem WPA3 hem de Wi-Fi Easy Connect‘in ana akımı hemen vurmadığı belirtilmelidir. Aslında, WPA3’ü desteklemek için yeni yönlendiriciler ve akıllı araçlar gerektiren uzun yıllar sürecek bir süreç olacak.

Bu nedenle, WPA2 yakında çalışmayabilir ve WPA3 desteğine sahip cihazlar, gadget’larınızın çalışması için WPA2 kullanan cihazlarla bağlantı kurabilir. Ancak saldırılar büyüdükçe WPA3 Modem desteği sonunda zorunlu hale gelecektir.

WPA3, bu yılın ilerleyen zamanlarında kullanıma sunulacak ve WiFi Alliance’a göre, cihazların Wi-Fi sertifikalı olarak değerlendirilmesinin bir gereklilik haline geldiği 2019’un sonlarında kitlesel kabulü vurması bekleniyor.

Evet hacker ve saldırılarının çoğalması ve güncel teknolojiyi kullanmaları bu ve benzeri güvenlik önlemlerinin artmasını sağlamaktadır. Böylece WPA3 Nedir öğrenmenize yardımcı olduk. Makalede verilen bilgileri faydalı bulduysanız Paylaşınız. Makaleyi okuduğunuz için teşekkür deriz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

2 yorumlar

  1. 2 hafta önce hacklendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.