4K Ultra HD TV Bilmeniz Gerekenler Nelerdir.

4K Ultra HD TV Bilmeniz Gerekenler

4K Ultra HD TV Bilmeniz Gerekenler, Birçok tüketici hala HDTV alışmaya çalışırken, giderek artan sayıda Ultra HD TV satışı 4K’ya yükselmemizi sağlıyor.

4K Ultra HD TV’lerde çok fazla aldatmaca var ve şüphesiz bu setler, daha yüksek çözünürlüklü bir görüntü sağlayabilir. Ancak ekranda gerçekten neleri görebileceğinizi belirleyen bazı şeyler var.

4K Ultra HD TV Bilmeniz Gerekenler

Ekran Boyutu, Oturma Mesafesi ve İçerik

HD ve Ultra HD arasındaki farkı görmek için göz önünde bulundurulması gereken üç ana faktör vardır.

Ekran Boyutu: Birçok 4K Ultra HD TV’nin 65 inç ve daha küçük boyutlarda olmasına rağmen. Birçok tüketicinin bu ekran boyutlarında 1080p HD ve 4K Ultra HD arasındaki önemli bir farkı algılaması zor olabilir. Ancak ekran boyutlarında, 70 inç ve üstü olduğunda HD ve Ultra HD arasındaki fark, fark edilmeye başlar. Ekran boyutu ne kadar büyük olursa, ekranda 4K Ultra HD TV’ler daha fazla koruyacağından, görüntüde gösterilen detay açısından fark daha da belirgindir. Oda ve bütçeniz varsa, ekran boyutu 65 inçten büyük olan 4K Ultra HD TV’yi düşünün.

Oturma Mesafesi: Ekran boyutu ile birlikte, TV’ye daha yakın oturduğunuzda da bir fark yaratır. Örneğin, 55 veya 65 inçlik 4K Ultra HD TV için para yatırdıysanız, aynı ekran boyutuna sahip bir önceki HDTV’yle ekrana daha yakın oturabilir ve yine de tatmin edici bir görüntüleme deneyimi elde edebilirsiniz. Pikseller (ekranı oluşturan noktalar) çok daha küçüktür. Bu, bir 4K Ultra HD TV’nin piksel yapısının görülebileceği mesafenin, 720p veya 1080p HDTV ile bulacağınızdan çok daha yakın bir oturma mesafesi gerektirdiği anlamına gelir.

İçerik: Tamam, yukarıda tartışılan ilk iki faktöre rağmen, 4K Ultra HD’ye sığmayan, çok fazla yerel TV içeriği bulunmadığına bilmek gerekiyor. Bu, 4K Ultra HD TV’niz olsa bile, Yüksek çözünürlüklü ekran özelliklerinden tam olarak yararlanamayacağınız anlamına gelir. Bu son teknoloji Smart TV’lerden birine sahip olduğunuzda, ekranda gördüğünüz her şeyin görkemli 4K olacağı anlamına gelmez.

4K Ultra HD TV’ye Geçiş

İçerik ve uyumlu cihazlar yayılmaya devam ederken, doğal 4K Ultra HD, geleceğe iyi bakmaktadır. Ancak, bu 4K Ultra HD TV sahiplerini, mevcut 4K içeriğin avantajlarından yararlanamazlarsa ne yaparlar bilemem.

Bu sorunun cevabı, tüm 4K Ultra HD TV’lerin mevcut standart ve HD çözünürlük içeriğinin 4K’ya olabildiğince yakın bir şekilde eşleştirilebilmesidir. Ayrıca, paralel bir gelişmede, artan sayıda Blu-ray Disc oynatıcısı ve Home Theater alıcıları da 4K geliştirme kapasitesine sahiptir. Ayrıca, Ultra HD Blu-ray Disc oynatıcılar, Ultra HD TV’lerin ekran özelliklerini daha iyi eşleştirmek için DVD’leri ve Blu-ray diskleri de değiştire bilirler.

Gerçek 4K kadar doğru olmasa da, içeriğin kalitesine bağlı olarak, sonuçlar 1080p TV’de gördüğünüzden daha iyi görünebilir. (bu makalenin daha önce not edilen ekran boyutu ve oturma mesafesi faktörlerini dikkate alarak). Ancak, kabul edelim, VHS, standart çözünürlüklü yayın, kablo veya uydu ve standart bir DVD büyük ekran 4K Ultra HD TV de düzgün görünmez. Ama iyi bir HD yayın, kablo, uydu veya Blu-ray disk harika görünebilir.

4K kalmak için burada. Bir süreliğine TV için arama yapmadıysanız, mağaza raflarında TV’lerin büyük çoğunluğunun 4K model olduğunu fark edeceksiniz. Bu setlerin çoğu aynı zamanda akıllı TV’lerdir ve artan sayıda HDR gibi gelişmiş özellikler de sunar; bu özellik Ultra HD Blu-ray Disklerde özel parlaklık kodlama özelliğinden yararlanır ve akış içeriği seçer.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.