AnaSayfa / Blog / internet Destek / OLED Nedir ve Nerede Kullanılır
oled nedir, oled ekran, oled tv nedir, oled ekran nedir,

OLED Nedir ve Nerede Kullanılır

OLED Nedir, LED’in gelişmiş bir şekli olan OLED, organik ışık yayan diyottur. OLED Ekran teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Piksellere ışık sağlamak için bir arka ışık kullanan LED’den farklı olarak, OLED, elektrikle temas ettiğinde ışık yaymak için hidrokarbon zincirlerinden üretilen organik bir malzemeye dayanır.

Bu yaklaşımın çeşitli avantajları vardır. Özellikle her bir pikselin kendi başına ışık üretme kabiliyeti, sonsuz derecede yüksek bir kontrast oranı üreterek, siyahlar tamamen siyah ve beyazlar çok parlak olabilir.

Bu, akıllı telefonlar, akıllı saatler, TV’ler, tabletler, masaüstü ve dizüstü bilgisayar monitörleri ve dijital kameralar gibi giyilebilir cihazlar da dahil olmak üzere daha fazla cihazın, OLED ekranlarını kullanmasının ana sebebidir. Bu cihazlar ve diğerleri arasında, farklı yollarla kontrol edilen, aktif matris (AMOLED) ve pasif matris (PMOLED) olarak adlandırılan iki çeşit OLED ekran vardır.

OLED Nedir ve Nerede Kullanılır

OLED Nasıl Çalışır?

OLED ekran bir dizi bileşen içerir. Alt tabaka olarak adlandırılan yapı içinde, elektronları, elektronları “çeken” bir anot ve bunları ayıran bir orta bölüm (organik tabaka) sağlayan bir katottur.

Orta katmanın içinde, biri ışığı üretmek için diğeri ışığı yakalamak için olmak üzere iki ek katman vardır.

OLED ekranında görülen ışığın rengi, alt tabakaya bağlı kırmızı, yeşil ve mavi katmanlardan etkilenir. Renk siyah olduğunda, piksel bu piksel için ışığın oluşmadığından emin olmak için kapatılabilir.

Siyah oluşturmak için bu yöntem LED ile kullanılandan çok farklı. Siyah bir piksel bir LED ekranda siyah olarak ayarlandığında, piksel deklanşörü kapanır. Ancak arka ışık hala ışık yayar, yani hiçbir zaman tamamen karanlık olmaz.

OLED Artıları ve Eksileri

LED ve diğer görüntü teknolojileriyle karşılaştırıldığında, OLED aşağıdaki avantajları sunar:

  • Arka aydınlatma çalışmadığı için enerji verimlidir. Ayrıca, siyah kullanıldığında, bu belirli piksellerin enerji ihtiyacı yoktur, böylece enerji tasarrufu sağlar.
  • Piksel kepenkleri kullanılmadığı için yenileme hızı çok daha hızlıdır.
  • Daha az bileşenle, ekran ve böylece tüm cihaz, ince ve hafif olabilir.
  • Siyah renk tamamen siyah renktedir, çünkü bu pikseller tamamen kapanır. Arkadan gelen aydınlatma yoktur, bu da bu alanda hafif bir parlaklık sağlar. Bu gerçekten yüksek bir kontrast oranına izin verir (yani en koyu siyahlar üzerindeki en parlak beyazlar).
  • LED kadar renk kaybı olmadan geniş görüş açısını destekler.
  • Aşırı tabakaların yokluğu, kavisli ve bükülebilir ekranlara izin verir.

Bununla birlikte, OLED ekranlarında dezavantajlar vardır:

  • Ekranın bir kısmı organik olduğundan, OLED’ler zaman içinde renk bozulmasını ve genel ekran parlaklığını ve renk dengesini etkiler. Bu, zamanla daha da kötüleşir çünkü blues yapmak için gerekli olan materyal, kırmızı ve yeşillerden daha hızlı bir oranda bozulur.
  • OLED ekran, en azından eski teknolojiye göre daha pahalıdır.
  • OLED ve LED ekranlar, belirli piksellerin uzun bir süre boyunca çok uzun süre kullanılması durumunda ekran yanmasına neden olur, ancak etki OLED’lerde daha büyüktür. Ancak, bu etki kısmen inç başına düşen piksel sayısına göre belirlenir.

OLED Ekran Nedir Daha Fazla Bilgi

Oled Nedir, Tüm OLED ekranlar aynı değildir. Bazı cihazlar belirli bir kullanımı olan belirli bir OLED paneli kullanır.

Örneğin, HD görüntüler ve diğer sürekli değişen içerikler için yüksek yenileme hızı gerektiren bir akıllı telefon, AMOLED ekran kullanabilir. Ayrıca, bu ekranlar, renkleri göstermek için pikselleri açmak/kapatmak için ince filmli bir transistör kullandıklarından. Şeffaf OLED’ler (veya FOLED) olarak adlandırılan şeffaf ve esnek olabilirler.

Öte yandan, ekranda genellikle aynı bilgileri bir telefondan daha uzun sürelerle görüntüleyen ve daha az yenilenen bir hesap makinesi, yenilenene kadar filmin belirli alanlarına güç sağlayan bir teknolojiden yararlanabilir. Ekranın her bir satırı, her piksel yerine kontrol edilir.

OLED ekranları kullanan diğer bazı cihazlar, Samsung, Google, Apple ve Essential Products gibi ürün akıllı telefonlarının ve akıllı saatlerin üreticilerinden geliyor. Sony, Panasonic, Nikon ve Fujifilm gibi dijital kameralar. Lenovo, HP, Samsung ve Dell’den tabletler. Alienware, HP ve Apple gibi dizüstü bilgisayarlar. Oxygen, Sony ve Dell’den monitörler ve Toshiba, Panasonic, Bank & Olufsen, Sony ve Loewe gibi üreticilerin televizyonları. Bazı araba radyoları ve lambaları bile OLED teknolojisini kullanır.

OLED Nedir

Bir ekranın oluşturduğu şey mutlaka onun çözümünü tarif etmemektedir. Diğer bir deyişle, çözünürlüğün bir ekran (4K, HD, vb.) Olduğunu bilemezsiniz çünkü OLED (ya da Süper AMOLED, LCD, LED, CRT, vb.) olduğunu biliyorsunuzdur.

QLED, Samsung’un, LED’lerin ekranın çeşitli renklerde yanmasını sağlamak için bir kuantum noktaları katmanı ile çarpıştığı bir paneli tanımlamak için kullandığı benzer bir terimdir. Kuantum nokta ışık yayan diyotu temsil eder.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.