Bilmeniz gereken 9 ortak ADB komutları ve açıklamaları.

9 Ortak ADB Komutları ve Açıklamaları

En çok kullanılan ADB komutlarından bazılarını bilmek yararlıdır. Bu makalede bilmeniz gereken 9 ortak ADB komutları ve açıklamaları paylaşılmıştır.

ADB kısaltmasının açılımı Android Debug Bridge dir. Bizde Android Hata Ayıklama Köprüsü anlamına gelir. Bilgisayarınızı kullanarak Android cihazınızla iletişim kurmanıza olanak sağlar. Örneğin, cihazınıza doğrudan masaüstünüzden bir uygulama yüklemek istiyorsanız, bunu ADB komutları kullanarak yapabilirsiniz. ADB ile yapabileceğiniz işler sıralanırsa yalnızca bir uygulamayı yüklemekten çok daha fazlası var.

ADB Komutları ve Açıklamaları

En çok kullanılan ADB komutları ve açıklamaları içinden bazılarını bilmek gerçekten yararlıdır. Çünkü cihazınızda dokunmadan bile birkaç işlem gerçekleştirmenize olanak sağlar. Bu makalede, cihazınızda işlem yapmak için ADB ile kullanabileceğiniz bazı genel komutları derledik.

Bağlı Cihazları Gösterme

Neredeyse Android‘de ADB komutları kullanırken yapmanız gereken ilk şey, kullanmak istediğiniz aygıtların PC’nize bağlı olduğundan emin olmaktır.

adb devices

Bu komutu girdikten sonra, bağlı cihazlarınızın seri numarası komut isteminde yani terminalde görünmelidir.

Görünmüyorsa, Android cihazınızda USB Hata Ayıklamanın açık olduğundan emin olun.

Cihazı Yeniden Başlatma

Bu komut, cihazınızı normal modda yeniden başlatır. Cihazınızda bir şey çalışmadığında ve yeniden başlatmak istediğinizde kullanabilirsiniz.

adb reboot

Kurtarma Modunda Yeniden Başlatma

Cihazınızı kurtarma modunda yeniden başlatmak isterseniz, özel bir ROM’u flashladığınız için bu komutu verebilirsiniz. İlk önce, cihazınız KAPALI konuma geçecek ve sonra doğrudan kurtarma moduna geçecektir. Cihazınızda özel bir kurtarma işlemi başlattıysanız, stok kurtarma yerine aynı duruma yönlendirilirsiniz.

adb reboot recovery

Bootloader Moduna Yeniden Başlatma

Cihazınızı bootloader modunda başlatmak için bu komutu kullanın. Önyükleyicinizin kilidini açabilir, hızlı önyükleme ve kurtarma moduna yeniden başlayabilir ve bazı diğer görevleri de yapabilirsiniz.

adb reboot bootloader

Fastboot’a Yeniden Başlatma

Öncelikle bootloader’a girmek ve sonra fastboot’u seçmek yerine, bu komutu verebilirsiniz ve cihazınız doğrudan fastboot moduna geçecektir. Fastboot modu, cihazınızdaki özel ROM’ların yanı sıra özel kurtarma işlemlerini de başlatmanıza yardımcı olur.

adb reboot fastboot

Cihaza Dosya Gönderme

Bu komut, cihazınıza dosya göndermenizi sağlar. Dosyanın kaynak konumunu komuttaki kaynak argümanında ve dosyanızı göndermek istediğiniz hedefte belirtmeniz yeterlidir.

adb push Kaynak Hedef

Cihazınızdan Dosya Alma

Bu, çekmenizi veya başka bir deyişle, cihazınızdan bir dosya almanızı sağlar. Cihazınızdaki dosya konumunu ve komuttaki hedefi belirtmeniz yeterlidir; işi sizin için yapmalıdır.

adb pull Hedef Dosya Konumu

Cihazınıza Bir Uygulama Kurma

Bu komutun yaptığı şey, doğrudan bilgisayarınızdan cihazınıza bir uygulama yüklemenize izin vermektir. Komutta APK konumunu belirtmeniz yeterlidir; seçilen uygulamayı cihazınıza yükler.

adb install APK Konumu

Sistemi Yeniden Takma

Cihazınızın tüm sistemini tekrar monte etmek istemeniz durumunda, bu komutu verebilirsiniz.

adb remount

Bunlar bir Android cihazınız olup olmadığını sık sık bilgisayarınıza bağlamanız durumunda bilmeniz gereken en yaygın ADB komutlarıdır. Aksi takdirde manuel olarak görevleri yaparak harcayacağınız zaman kazandıracaktır.

Sadece yukarıda verilen bazı komutların bilgisine sahip olmak, gelecekte sizin için gerçekten faydalı olacağını ispat edecektir. Cihazınızı belirli bir moda yeniden başlatmak veya sanki doğrudan bilgisayarınızdan bir uygulama yüklemek istiyorsanız, Komut İstemi penceresinden yalnızca tek bir komut satırı vererek bunu yapabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.