Play store indirme bekleniyor hatası nasıl çözülür detaylı paylaşıyoruz.

Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Nasıl Çözülür

Google Play Store‘da uygulama indirirken “indirme bekleniyor” mesajı görürsünüz. Play store indirme bekleniyor hatası nasıl çözülür detaylı paylaşıyoruz.

Bu uygulamaya acilen ihtiyacınız varsa, çok sinir bozucu olabilir. Bu gibi durumlarda, ilk dürtümüz zayıf İnternet üzerindeki her şeyi suçlamaktır. Aslında, halka açık Wi-Fi kullanırken (Türk Telekom Wi-Fi gibi), dolaşım ağlarında ve yabancı bir ülkedeki SIM kartlarında sorun daha sık karşılaşılmaktadır.

Google, Google Play Store uygulamalarını indirmek için güçlü bir Wi-Fi veya operatör ağı olmasını önerir. Ancak, çoğu durumda, asıl mesele internet hızı değildir. Ayrıca Android telefonunuzu veya tabletinizi yeniden başlatmanız veya endişeyle başka bir Wi-Fi sağlayıcısı aramak zorunda değilsiniz. Herhangi bir acil durumda istediğiniz uygulamayı indirmeye başlamanızı sağlamak için daha sakin ve daha kolay yollar vardır.

VPN Kullanıyor Musunuz?

Google Play Store’un tuhaf bir yanı, eğer bir VPN kullanıyorsanız, Wi-Fi olmadığını düşünme eğiliminde olmasıdır. Bu, uygulamaları yalnızca bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden indirecek ve güncelleyecek şekilde ayarladıysanız, bir VPN kullandığınızda indirme yapamayacağı anlamına gelir.

VPN nedeniyle google play store indirme bekleniyor hatası için iki olası çözümü var. En yüksek risk seçeneği, Wi-Fi olmayan ağlar üzerinden indirmeye izin vermektir.

Google Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü

Bunu yapmak için, Play Store’daki Ayarlar‘a gidin ve Wi-Fi olmayan indirmelere izin vermek için “Uygulama indirme tercihi” ve “Uygulamaları otomatik güncelle” altındaki seçenekleri değiştirin. Dikkatli değilseniz bunun veri kullanım ücretlerine tabi olabileceği konusunda uyarılırsınız.

Daha güvenli olan seçenek, Play Store‘dan bir şey indirmek istediğinizde VPN’inizi kapatmak, daha sonra bitince tekrar açmaktır.

Arka Plan Veri Kullanımını Etkinleştirin

Telefonunuzdaki Google Play Store uygulamasının şu anda arka planda sınırsız veri erişimine ayarlanmamış olması iyi bir olasılık. Bu, indirme işlemlerinin arka planda gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez, ancak bazı durumlarda beklenmedik beklemelere neden olabilir.

Bu nedenle bu sorunu çözmek için (☰) ve ardından “Ayarlar -> Veri Kullanımı -> Veri Tasarrufu -> Sınırsız Veri” bazı cihazlarda Ayarlar -> Ek Ayarlar -> Gizlilik -> Özel Erişim -> Sınırsız Veri Erişimi” kısmına gidin. Ardından, Google Play Store‘a erişinceye kadar aşağı kaydırın ve yanındaki mavi ve açık olması için kaydırıcısına dokunun. Bu, sinir bozucu “Google Play Store indirme bekleniyor hatası” mesajından kurtulmak için bu yeterli olmalıdır.

Google Play İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü

Yine de sorununuz çözülmezse, endişelenmeyin. Gösterilecek daha fazla çözüm var.

Otomatik Güncelleştirmeleri ve Bekleyen Yüklemeleri Durdurun

İndirme bekleniyor hatanın arkasındaki temel fikir, Google’ın arka plan güncellemelerini ve yüklemelerini daha yeni indirmelere öncelik vermesidir. Açıkçası, indirmeye izin vermek için önce önceki işlemlerin durdurulması gerekir. Tamamlandığında, istediğiniz uygulamayı tekrar yüklemeye geri dönebilirsiniz.

Google Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü

Google Play Store uygulamasında üç küçük çubukla () ve ardından “Uygulamalarım ve Oyunlarım” içeren simgeye dokunun. Burada, otomatik güncellemeleri ve bekleyen tüm yüklemeleri durdurabilirsiniz. Birçoğumuz otomatik güncellemelerin bizi yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve güvenlik düzeltme ekleri beklemekten kurtardığını düşündüğümüz için bu durum sezgisel görünebilir. Anahtar, otomatik güncelleme gerektiren uygulamalar hakkında seçici olmaktır. Gmail’i veya YouTube’u Google Play Hizmetlerinden başlatmanız gerekmez; otomatik güncellemelerinin değerli bellek tüketmesine daha az izin verir.

Android‘de yer açmak için otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmak ve manuel güncellemeler yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Depolama Dağınıklığını Temizleyin

Sırayı silmek işe yaramadıysa, cihaz ve Google Play Store sürüm sorunlarına bakıyor olabilirsiniz. Genellikle, daha az boş alan varsa, uygulamaların indirilmesini engelleyebilir. Önlem adımı olarak “Ayarlar” a ve ardından “Pil ve Depolama” bölümüne gidin ve cihazınızın “Depolama” sorunlarını kontrol edin. Önbelleği “Uygulama Bilgisi” nden de temizleyebilirsiniz. Cihazınızın garip davranmasına neden olabilecek fazlalık uygulamaları veya kısa yazılımları silmek iyidir. İsteğe bağlı olarak, Google Play Store uygulamasını durdurabilir ve bir kez daha başlatabilirsiniz.

Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü Google Play İndirme Bekleniyor Hatası Nasıl Çözülür

Bazen SD kartlar, doğru şekilde kurulmamışlarsa Play Store‘da indirme sorunlarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kartı çıkarın ve tekrar takın. Ancak, bozulmuşsa, hemen SD kartı kullanmayı bırakın. Google Play Store‘dan indirmek için gerçekten birine ihtiyacınız yok.

Hepsi Başarısız olursa, Bunu Deneyin

Son derece şanssız hissetmeniz durumunda, burada fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi denenecek son bir yöntem var. Telefonunuzu birkaç kez yeniden başlattınız, önbelleği boşaltdınız ve SD kartlarını kontrol ettiniz, ancak hiçbir şey işe yaramadı olabilir. Bu gibi durumlarda, Google Play‘inizle ilişkilendirilmiş Google Hesabınızı her zaman silebilir ve tekrar ekleyebilirsiniz.

Google Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Nasıl Çözülür

Basitçe “Hesaplar ve Eşitleme” ı ziyaret edin, hesabınızı seçin ve “Hesabı Kaldır” a dokunun. Beş dakika sonra, Play Store ile senkronize etmek ve indirme işlemini bir kez daha başlatmak için yeni bir hesap ekleyebilirsiniz.

Bu makalede Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Çözümü için ele alınan tüm yöntemler, Google Play Yardım web sitesinden türetilmiş ve test edilmiş çözümlerdir. Ayrıca, Pixel telefonlarda olduğu gibi cihazınızı rootlama izniniz varsa, sorunu kendi başınıza çözmeyi de seçebilirsiniz.

Play Store‘da bu yaygın indirme hatasını çözmek için başka bir yöntem biliyor musunuz? Yorumlarda paylaşarak çözümlere katkı sağlayabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.