dns önbellek temizleme android, android dns önbelleği temizleme, android clear dns cache, android dns önbelleği nasıl temizlenir,

Android DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

İstenen bir web sitesini açarken, ağınızdaki diğer bazı cihazlar iyi çalışıyorken android cihazda sorun olabilir. Yada Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat ve Oreo işletim sistemlerinde DNS değişikliği geçerli bir sonuç vermediğinde Android DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir makalesi size yardımcı olacaktır.

Gelen Sorular:

dns önbellek temizleme android, android dns önbelleği temizleme, android clear dns cache, android dns önbelleği nasıl temizlenir,

Bilgisayar DNS’in kendi kendine temizlemesi için 5 dakikadan 24 saate kadar bekleyebilirsiniz. Veya cihazınızı yeniden başlatırsınız. Çoğu teknolojide bu sorununun %90’ını gidermek için eski yöntemi deneyebilirsiniz.  Ancak, bir sebepten ötürü, cihazınızı yeniden başlatmak istemiyorsanız (örneğin arka planda bazı yüklemeler olabilir) DNS önbelleğini el ile temizleyebilirsiniz.

DNS Önbelleği Nedir

DNS önbelleğini temizlemeden önce, DNS‘nin ne olduğunu öğrenelim.

Hepimizin bildiği gibi, bilgisayarlar sadece 0’ların ve 1’lerin dizgisini anlıyor ve bizim için insanlar için kelimeleri hatırlamak daha kolay. Dolayısıyla, google.com gibi alan adını hatırlamamız kolay olsa da, bilgisayarların bunu bir IP adresine, 139.130.4.5 gibi bir dile çevirmesi gerekir. Şimdi, alan adlarını karşılık gelen bir IP adresine çeviren bir sistem olmalı? Eh, DNS budur. Bir telefon rehberi gibi, isim ve telefon numaralarının kaydını tutar. Bir DNS alan adı ve ilgili IP adresi için bir defter tutmayı sürdürür.

DNS önbelleği, cihazınızda saklanan dizindir (geçici veritabanı).

 

Android DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Wifi cihazını yeniden başlatarak Android cihazınızda DNS önbelleğini kolayca temizleyebilirsiniz. Evet, bu kadar basit!

1. Adım: Uygulamaları kapatın

Uygulamayı tamamen kapatın. Arka planda da çalışmadığından emin olun.

2. Adım: Kablosuz’u yeniden başlatın

Cihazınızdaki Wifi’yi kapatın ve tekrar açın.

3. Adım: Uygulamayı Açın

Uygulamayı tekrar açın. DNS Önbelleği temizlenmelidir

Ya da Kablosuz bağlantınızı kesmek istemiyorsanız, tek bir uygulamanın önbelleğini yalnızca Chrome veya Netflix gibi temizleyebilirsiniz.

Sadece Ayarlar Uygulamalar (Uygulama Yöneticisi de Olabilir) > aradığınız uygulamayı bulun. Daha sonra Depolama ya gidip “ Önbelleği Temizle ” ye dokunun. Hepsi bu kadar.

Ayrıca Bakınız: macOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Umarım Android DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir makalemizi beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Önemli bir başka haberimiz Android geliştirici seçeneklerini kapatma yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

2 yorumlar

  1. merhaba Android DNS Önbelleği temizleme işini yaptım kasan telefonumda s6 SORUN KALMADI herkeze gönül rahatlığı iletavsiye ederim ,emeğinize sağlık teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.