mac dns önbellek temizleme, mac flush dns cache terminal, mac dns cache temizleme, mac os dns önbellek temizleme, macos dns önbelleği nasıl temizlenir,

MacOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Mac OS X Yosemite, Mavericks, Mountain Lion, Lion ve Snow Leopard işletim sistemlerinde genel olarak MacOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir.

Gelen Sorular:

mac dns önbellek temizleme, mac flush dns cache terminal, mac dns cache temizleme, mac os dns önbellek temizleme, macos dns önbelleği nasıl temizlenir,

Bilgisayar DNS’in kendi kendine temizlemesi için 5 dakikadan 24 saate kadar bekleyebilirsiniz. Veya cihazınızı yeniden başlatırsınız. Çoğu teknolojide bu sorununun %90’ını gidermek için eski yöntemi deneyebilirsiniz.  Ancak, bir sebepten ötürü, cihazınızı yeniden başlatmak istemiyorsanız (örneğin arka planda bazı yüklemeler olabilir) DNS önbelleğini el ile temizleyebilirsiniz.

DNS Önbelleği Nedir

Gelin DNS önbelleğini temizlemeden önce, DNS‘nin ne olduğunu öğrenelim.

Hepimizin bildiği gibi, bilgisayarlar sadece 0’ların ve 1’lerin dizgisini anlıyor ve bizim için insanlar için kelimeleri hatırlamak daha kolay. Dolayısıyla, google.com gibi alan adını hatırlamamız kolay olsa da, bilgisayarların bunu bir IP adresine, 139.130.4.5 gibi bir dile çevirmesi gerekir. Şimdi, alan adlarını karşılık gelen bir IP adresine çeviren bir sistem olmalı? Eh, DNS budur. Bir telefon rehberi gibi, isim ve telefon numaralarının kaydını tutar. Bir DNS alan adı ve ilgili IP adresi için bir defter tutmayı sürdürür.

DNS önbelleği, cihazınızda saklanan dizindir (geçici veritabanı).

Neden DNS Önbelleğini Temizlenir

Çoğu zaman, yerel bir DNS önbelleğini almak yararlıdır, internete erişimi hızlandırır. Ancak, insanlar bazen telefon numarasını değiştirdikçe, web siteleri de yeni bir sunucuya geçtiklerinde IP adreslerini değiştirirler. Veya veritabanı belirli bir süre içinde bozulabilir veya DNS sunucusunda son bir değişiklik yaptıysanız DNS’inizi temizlemeniz gerekir

Mevcut DNS isimlerini, IP adreslerini kaldıracak ve daha önce programladığınız yenisini alacaktır. Eğer durum böyle değilse, o zaman ISS’den varsayılan DNS bilgilerini almanız gerekir.

macOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Macos cihazınızın DNS önbelleğini temizlemek için, öncelikle Terminal uygulamasını açmanız gerekiyor. cmd + boşluk tuşlarına basın. Açılır menüde Terminal geldikten sonra seçin ve enter tuşuna basın. Ardından, ilgili komutta hangi işletim sistemi sürümüne sahipseniz komutu kopyalayıp yapıştırın.

İşletim sisteminizin sürümünü kontrol etmek için, Mac’inizin sol üst köşesindeki Elma simgesini tıklayın ve bu Mac Hakkında ya tıklayın.

Mac OS X Yosemite ve Daha Sonrası

sudo killall -HUP mDNSResponder

Mac OS X Yosemite v10.10’dan v10.10.3’e Kadar

sudo discoveryutil mdnsflushcache

Mac OS X Mavericks, Mountain Lion ve Lion

sudo killall -HUP mDNSResponder

Mac OS X Snow Leopard

sudo dscacheutil -flushcache

DNS Önbelleği Temizleme

Bunları komut istemine yazıp enter tuşuna bastığınızda, mac oturum açma parolanızı onaylamanızı isteyebilir. Parolayı girip enter tuşuna basabilirsiniz. Ve işte bu, Mac üzerinde DNS önbelleğini başarıyla temizlediniz.

Pencerelerden farklı olarak, Mac size herhangi bir onay vermez ve ayrıca etkin olan tüm uygulamaların yürürlüğe girmesi ve yeniden başlatılması gerekmez.

Ayrıca Bakınız: Windows DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Umarım macOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir makalemizi beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.