dns önbellek temizleme iphone, iphone dns önbelleği temizleme, iphone clear dns cache, iphone dns önbelleği nasıl temizlenir, ios dns önbelleği nasıl temizlenir,

iOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir (iPhone – iPad)

İstediğiniz bir web sitesini açarken, ağınızdaki diğer bazı cihazlar iyi çalışıyorken iPhone cihazda sorun olabilir. Yada iOS 11, 10, 9 hatta daha eski bir sürümde kullanmakta olduğunuz işletim sistemlerinde DNS değişikliği geçerli bir sonuç vermediğinde iOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir makalesi size yardımcı olacak.

Gelen Sorular:

dns önbellek temizleme iphone, iphone dns önbelleği temizleme, iphone clear dns cache, iphone dns önbelleği nasıl temizlenir, ios dns önbelleği nasıl temizlenir,

Bilgisayar DNS’in kendi kendine temizlemesi için 5 dakikadan 24 saate kadar bekleyebilirsiniz. Veya cihazınızı yeniden başlatırsınız. Çoğu teknolojide bu sorununun %90’ını gidermek için eski yöntemi deneyebilirsiniz.  Ancak, bir sebepten ötürü, cihazınızı yeniden başlatmak istemiyorsanız (örneğin arka planda bazı yüklemeler olabilir) DNS önbelleğini el ile temizleyebilirsiniz.

DNS Önbelleği Nedir

DNS önbelleğini temizlemeden önce, DNS‘nin ne olduğunu öğrenelim.

Hepimizin bildiği gibi, bilgisayarlar sadece 0’ların ve 1’lerin dizgisini anlıyor ve bizim için insanlar için kelimeleri hatırlamak daha kolay. Dolayısıyla, google.com gibi alan adını hatırlamamız kolay olsa da, bilgisayarların bunu bir IP adresine, 139.130.4.5 gibi bir dile çevirmesi gerekir. Şimdi, alan adlarını karşılık gelen bir IP adresine çeviren bir sistem olmalı? Eh, DNS budur. Bir telefon rehberi gibi, isim ve telefon numaralarının kaydını tutar. Bir DNS alan adı ve ilgili IP adresi için bir defter tutmayı sürdürür.

DNS önbelleği, cihazınızda saklanan dizindir (geçici veritabanı).

iOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

iOS, Android ile aynı kuralı takip eder. Wifi kapatıp yeniden başlatmanız işe yarayacaktır. Kontrol Merkezi’ni ortaya çıkarmak için iPhone ekranının altından yukarı doğru kaydırın. Uçak Modunu etkinleştirmek için Uçak Simgesine dokunun. Mobil ağ kaybolana kadar bekleyin ve ardından Uçak Modunu devre dışı bırakmak için Uçak Simgesine tekrar dokunun.

Kontrol Merkezi’nden çıkmak için aşağı kaydırın, iOS DNS Önbelleğini başarıyla Temizlemediniz.

 

Ayrıca Bakınız: Android DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

Umarım iOS DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir makalemizi beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.