AnaSayfa / Blog / Android Destek / Android Dokunmatik Kalibrasyon ve Testi

Android Dokunmatik Kalibrasyon ve Testi

Dokunmatik Testi ve Android Dokunmatik Kalibrasyon ayarlarını yapmaya ihtiyacınız varsa bu makalede nasıl yapacağınızı paylaşıyoruz.

Hiç dokunduğunuzda Android’in dokunmatik ekranının düzgün tepki vermediğini fark ettiniz mi? Yada android dokunmatik kendi kendine basıyor ve dokunmatik sorunu mu yaşıyorsunuz. Öyleyse, Android Dokunmatik Kalibrasyon ayarlarının nasıl çalıştığını öğrenme zamanı gelmiştir.

Android Dokunmatik Kalibrasyon

Android 4.0 ve Öncesi

Android 4.0 Ice Cream Sandwich‘a kadar ilk Android cihazlardan bazıları, kendilerini kalibre etmek için yerleşik bir seçeneğe sahipti. Örneğin, HTC Thunderbolt, diğer HTC modelleri arasında onlardan biriydi.

Cihaza ve Android sürümüne bağlı olarak, bu ayarın konumu değişebilir, ancak çoğu zaman Menü > Ayarlar > Dil ve Klavye> Dokunmatik Giriş > Metin Girişi seçeneğine giderek bulunabilir. Parmakla dokunma hassasiyeti altında, Kalibrasyon Aracı veya Kalibrasyonu Sıfırla seçeneğine dokunun.

Android 5.0 ve Sonrası

Daha yeni Android cihazlarda artık bu seçenek yok. Ancak aynı amacı gerçekleştirmenin başka yolları da var. Bunlardan biri, bir Android fabrika ayarlarına sıfırlama yapmaktır. Bu, cihazınızı varsayılan ayarlara döndürmek ve üzerindeki tüm verileri ve uygulamaları silmek anlamına gelir.

Touchscreen Calibration kullanarak Android Dokunmatik Kalibrasyon Yapmak

Başka bir seçenek, üçüncü taraf bir uygulamayı kullanmaktır. Böyle bir uygulama, gerektiğinde ekranınızı ayarlamanıza izin verecek Touchscreen Calibration‘dur. Bu uygulama Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

  • Google Play Store‘u açın.
  • Touchscreen Calibration” için arama yapın.
  • Yükle‘ye dokunun.
  • Uygulamayı başlatmak için ‘a dokunun.
  • Ekranınızı kalibre etmeye başlamak için Calibrate butonuna dokunun.
Android Dokunmatik Kalibrasyon Makalesi için hazırlanmış Görseller 01
Android Dokunmatik Kalibrasyonu Nasıl Yapılır
  • Tüm testleri geçene kadar uygulamadaki talimatları izleyin.

  • Tüm testler tamamlandıktan sonra, kalibrasyonun yapıldığını belirten bir bildirim alacaksınız. OK’a dokunun.
Android Dokunmatik Kalibrasyon Makalesi için alınmış ekran görüntüleri
Android Dokunmatik Kalibrasyon Yapma için Ekrandaki Talimatlar
  • Cihazınızı yeniden başlatın. Kalibrasyonun başarılı olmadığını düşünüyorsanız uygulamayı yeniden başlatabilirsiniz.

Android dokunmatik kalibrasyonu için yapmanız gereken adımlar bu şekilde. Hala android dokunmatik kendi kendine basıyor ve dokunmatik sorunu devam ediyorsa teknik bir destek almanız gerekebilir. Dokunmatik ile ilgili farklı sorun olabileceği için cihazı yetkili servisine göndermekte büyük fayda var. Yine de aklınıza takılan ve sormak istediğiniz bir şey olursa yorumlarda iletmekten çekinmeyin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.