Android Güvenli Mod Açma Kapatma

Android Güvenli Mod Açma Kapatma

Android Güvenli Mod Açma Kapatma, telefonunuzda Güvenli Modu aktif hale getirdiğinizde Ekranın sol alt bölümünde “Güvenli Mod” yazısı bulunur.

Windows işletim Sistemine benzer şekilde Güvenli Mod da başlatıldığında, Güvenli Mod da cihazda olan tüm uygulamalar ve kişisel veriler korunur.

Android 4.1 sürümünden bu yana Android İşletim Sistemine Güvenli Mod fonksiyonu eklenmiştir. cihaz sadece fabrika ayarlarında ön yüklemesi yapılmış uygulamalar yüklenir. Güvenli Mod özelliği 3. taraf uygulamalardan kaynaklanan herhangi bir kesinti olmadan Android İşletim Sistemini test etme, sistem analizi, kurtarma yapmalarına ve yazılım hatalarını düzeltmelerine yardımcı olur.

Android geliştirici seçenekleri kapatma konusuna bakmak ister misiniz?

Android Güvenli Mod Açma Kapatma

Güvenli Mod da akılı telefon kullanıcıları, cihazın sistemine zarar vermeden, sistem hatalarına neden olan uygulamalarını kaldırabilirler. Android işletim sistemine sahip olan tüm akıllı cihazların çalışma prensiplerini incelendiğimizde, arka plandaki mühendisliğin Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemindeki çalışma sistemine benzediğini görebiliriz.

Windows işletim sisteminde sık şekilde görülen yavaşlama, donma ve bazı uygulamaların bir türlü silinmeme sorunu aynı şekilde Android işletim sisteminde de karşımıza çıkabilir. Sorunlar içinden çıkılamaz hal aldığında, Windows işletim sisteminde genelde sistemi güvenli mod da başlatarak kişisel verileri yedekler ve işletim sistemini sıfırlarız.

Android güvenli mod uygulaması, bu tür durumlarda bir çeşit emniyet sebebi veya köprüden önce son çıkış görevini ifade etmektedir. Android işletim sistemi kullanan tüm cihazlarda da benzer sorunlar yaşandığında, kişisel verileri kaybetmeden sistemi sıfırlamak istediğimizde kurtarıcımız yine güvenli mod oluyor. Normal açılışta kullanım fonksiyonları bakımından oldukça can sıkıcı hale gelen Android cihazı güvenli mod da açtıktan sonra, cihaz içerisindeki kişisel verileri kolaylıkla yedekleyip, sistemi sıfırlayabiliyor uz. Kişisel verilerimizin de kaybolmamasını sağlıyor.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Android Güvenli Mod Açma

Android işletim sistemi kullanan Samsung marka akıllı telefonumuzu güvenli mod da açmak isterseniz, öncelikle cihazı kapalı konuma getirmemiz gerekiyor. Power tuşuna basarak cihazı açmamızın ardından, ekranda Güvenli Mod yazısı çıkana kadar ana menü tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Tüm bu işlemlerin ardından cihazımız güvenli mod prosedürlerinde açılacaktır. Normal açılışta kaybettiği fonksiyon kayıplarının önemli bir kısmını yeniden kazanarak bizlere veri kurtarma adına zaman tanıyacaktır. Güvenli mod prosedürleri yalnızca veri kurtarmak adına değil de bazen silinemeyen bir uygulamanın telefondan tamamen kaldırılması gibi birçok işlem için de kullanılabilir. Android Güvenli Mod kullanım sebebi veri kurtarma hedefidir, diyebiliriz.

Tüm işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra cihazı tekrar normal moda almamız gerekecektir. Bu işlem, bazı durumlarda kullanıcılar için can sıkıcı bir hal alabilir. Güvenli mod da açık kalan cihaz yeniden başlatılsa bile Güvenli Mod prosedürlerinden normal moda geçmeyebilir. Cihaz ekranının sol alt kısmında yer alan Safe Mode/Güvenli Mod yazısı güvenli modun açık olduğunu gösterir.

Android Güvenlik Modu Kapama

Güvenli modu kapatmanın birden fazla yöntemi bulunmasına rağmen en çok kullanılan teknik pil/batarya sökme işlemidir. Telefon tamamen kapatıldıktan sonra pil sökülüp, tekrar takılır ve telefon normal şekilde başlatılır. Bu işlem güvenli modu kapatacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle tasarım gereği birçok Android telefonun arka kapağı sökülemediğinden, pil çıkarma işlemi yalnızca yetkili servislerde gerçekleştirilebiliyor. Ancak güvenli modan çıkmanın bir diğer basit yolu ise cihazınızı kapatarak birkaç dakika bekleyerek yeniden açmaktır. Güvenli Mod Kapatma işlemi başarılı olmaz ise Power tuşu ile cihazın açılmasının ardından, ses kısma tuşuna basarak güvenli modu kapatıp, cihazın yeniden başlamasını sağlayabiliriz. Hiçbir şekilde başaramayan kullanıcıların ise cihazın pilinin tamamen bitmesini beklemek Güvenli Mod dan çıkmanız için yeterli olacaktır.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.