Windows 10 Program Engelleme Nasıl Yapılır

Windows 10 Program Engelleme

Windows 10 Program Engelleme, makalemizde uygulama ve programlar Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak nasıl engelleneceğini göstereceğiz.

Windows 10 da program engelleme için birçok iyi neden vardır. Çalışanlarınızın işyerinizde yer almamasını sağlamaktan, çocuğunuzun erişmesini istemediğiniz şeylere engelleme gibi çoğaltıla bilecek bir çok neden vardır.

Burada, Windows 10’daki uygulama ve programları Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak nasıl engelleyeceğinizi göstereceğiz. Evet aşağıdaki adımları uygulayarak windows 10 gereksiz uygulamaları engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 Program Engelleme

Bunu yapmadan önce önlem almalı ve kayıt defterinizi yedeklemelisiniz.

Kayıt Defterinde Bir Engelleme Listesi Oluşturun

Öncelikle, uygulamaları engellemek istediğiniz Windows hesabında oturum açtığınızdan emin olun,  Win + R tuşlarına basın. Kayıt Defterini açmak için Çalıştır kutusuna regedit yazın ve klavyeden Enter tuşuna basın basın.

Kayıt defteri düzenleyicisine gidin:

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

Burada, soldaki bölmede Polices‘ı sağ tıklayın, ardından “Yeni -> Anahtar”ı seçin. yeni anahtarınızı “Explorer” olarak adlandırın.

Yeni oluşturduğunuz Explorer klasörünü / anahtarını seçin, sağdaki bölmede sağdaki boş bir alana sağ tıklayın ve “Yeni -> DWORD (32-bit) Değer” öğesini seçin ve “DisallowRun” (tırnak işaretleri olmadan) olarak adlandırın.

Windows 10 Uygulama Engelleme

DisallowRun” öğesine çift tıklayın ve Değer verilerini “1” olarak değiştirin.

Windows 10 Uygulama Engelleme

Son olarak, soldaki bölmede oluşturduğunuz Explorer klasörünü sağ tıklatın, “Yeni -> Değer” i seçin ve “DisallowRun” olarak adlandırın.

Windows 10 Uygulama Engelleme

Artık bir engelleme listesi oluşturdunuz. Ardından, sadece DisallowRun klasörüne  engellemek istediğiniz şeyleri eklemenin bir örneğidir.

Engelleme Listesine Programlar Ekleyin

Engellemek istediğiniz her programı DisallowRun kutusuna eklemeniz gerekir.

İlk girişinizi eklemek için sağdaki ekranda boş bir alanı sağ tıklayın (solda DisallowRun seçili iken), “Yeni -> Dize Değeri” ni seçin ve “1.” olarak adlandırın.

Windows 10 Uygulama Engelleme

Ardından, yeni oluşturduğunuz dizgeyi çift tıklatın ve “Değer verisi” kutusuna engellemek istediğiniz program için yürütülebilir dosyanın adını girin. Steam’i engelleyeceğiz çünkü okul zamanı çocukların fazla oyun oynamaması taraftarıyım.

Windows 10 Uygulama Engelleme

Anahtarınızı oluşturduktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın (isteğe bağlı) ve blok yerinde olmalıdır.

Blok listesine daha fazla uygulama eklemek için, bu başlık altındaki tüm adımları tekrarlayın, ancak oluşturduğunuz her yeni dize değerini, sırasıyla 2, sonra 3, sonra 4 vb. şekilde ilerlemelidir.

Bu uygulamalardan birini açmaya çalıştığınızda, aşağıdaki mesajla karşılanmanız gerekir.

Sadece Özel Uygulamalara Nasıl İzin Verilir

Yukarıda özetlediğimiz ön yüzde seçeneği, yalnızca belirli uygulamaların hesapta açılmasına izin vermek veya başka bir şekilde, belirttiğiniz uygulamaların dışında kalan her şeyi engellemek içindir.

Windows 10 Uygulama Engelleme

Süreç, “DisallowRun” terimini (Explorer klasöründeki bir DWORD ve Explorer klasöründe bir alt anahtar / alt klasör olarak) her kullanışınızda hariç, programları engellemek için tam olarak aynıdır, bunun yerine “RestrictRun” terimini kullanın.

Hem DisallowRun hem de RestrictRun öğelerini aynı anda kullanabilirsiniz, ancak çakışmalara neden olabileceği için bunları etkinleştiremezsiniz.

Not: “RestrictRun” klasörüne eklediğiniz ilk uygulamanın “regedit.exe” olması çok önemlidir, aksi takdirde kendinizi kayıt defteri düzenleyicisinden kilitlersiniz ve gelecekteki değişiklikleri yapamazsınız. (Bu durumda, bu hesabın kayıt defterini başka bir yönetici hesabından düzenlemeniz gerekir.)

Windows 10 Uygulama Engelleme

Bu kadar. Artık kayıt defteri düzenleyicide engelleme listeniz var. Böylece hangi hesaplara belirli hesaplarda erişilebileceğini kontrol etmenize izin veriyorsunuz. Bir program kullanmadan Windows 10 Program Engelleme adımlarını tamamladık.

Windows 10 Program Engelleme Kaldırma

Yukarıdaki işlemleri sildiğinizde yaptığınız engellemeleri kaldırış olursunuz.

Windows 10 uygulama engelleme yaparken dikkat edin. Zira kayıt defteri PC’nizde derin bir seviyede çalışır ve burada yanlış şeyler yapmak sorunlara neden olabilir. Kayıt defterinizi yedeklemeyi, geri yükleme noktaları oluşturmayı ve ince ayarlar yaparken titiz davranmayı unutmayın.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.