Android Telefonu Televizyona Bağlamak

Android Telefonu Televizyona Bağlamak yazımızda TV de Android telefonunuzdaki fotoğrafların, videoların ve diğer içeriğe nasıl erişeceğinizi göstereceğiz.

Bir Android tableti veya android telefonu tv ye bağlamak için, destekleniyorsa bir MHL/SlimPort (Micro-USB ile) veya Micro-HDMI kablosu kullanabilirsiniz. Dilerseniz cihaz ekranınızı Miracast veya Chromecast kullanarak kablosuz olarak televizyonda yayınlayabilirsiniz.

Bu makalede, android telefonunuzu veya tabletinizin ekranını TV’de görüntülemek için kullana bileceğiniz seçeneklerinizi inceleyeceğiz.

Tabletler ve telefonlar, bireysel kullanıcılar için film izlemekten fotoğrafların izlenmesine kadar her şeyin ışıklandırılmasını sağlayan parlak, keskin ekranlarla ve çok uzun pil ömrüyle birlikte mükemmeldir.

Netflix ve Amazon Prime Video gibi akış hizmetleri sayesinde, içeriğin altın çağında yaşıyoruz. Ancak, bu deneyimi pek çok kişi ile paylaşmak istediğinizde bu kadar iyi olmuyor

TV’niz bunun için mükemmeldir ve mobil içeriğinizi büyük ekranda aldığınızda seçeneklerinizi keşfederiz. Aboneliklerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı büyük ekranda paylaşmanıza izin verecek hizmetleri de göreceğiz.

Android Telefonu Televizyona Bağlamak (Kablosuz)

Android Telefonu Televizyona Bağlamak

Doğrudan bir tabletten televizyonunuza ışınlama videosu ile ilişkili vay faktörünü yenmek için çok az şey var. Android ile ilgili iyi bir şey, bunu yapmanın birden fazla yolu var. Miracast, genellikle tabletiniz ve Miracast’i destekleyen bir set üstü kutu olmak üzere iki cihaz arasında özel bir ağ oluşturan kablosuz bir standarttır.

Artan sayıda TV, fazladan donanım gerektirmeden Miracast’i destekliyor. Miracast, video aktarımı için H.264 kullanır, bu da verimli sıkıştırma ve iyi, tam HD görüntü kalitesi anlamına gelir.

Daha da iyisi, Miracast, Dijital Hak Yönetimi’ni (DRM) desteklemektedir. Bu, iPlayer ve YouTube gibi servislerin bir TV’ye aktarılabileceği anlamına gelir. Tüm servisler işe yaramıyor. Android 4.2 çalıştıran Android cihazlar Miracast’i destekliyor.

Bir alternatif (ve en kullanıcı dostu) Google’ın Chromecast’idir. Bu TV’nizde yedek bir HDMI bağlantı noktasına takılır ve kablosuz ağınıza bağlanır. Chromecast desteği gelişiyor, yani iPlayer, Netflix, BT Sport ve diğerleri gibi hizmetlerin içeriği, tabletiniz yerine tüm ayak işlerini yapan Chromecast Dongle ile çalınabilirsiniz. Ve bu da pil ömrü için iyi bir haberdir.

Android cihazınızda ekranı yansıtmak için Chromecast’i kullanmak mümkündür. Bu, tablette oynatma ve TV’nizde (DRM korumalı olmayan) video oynatmaya başlamanıza olanak tanır. Aynı uygulamalar, oyunlar ve fotoğraflar dahil olmak üzere ekranın gösterebileceği her şey için de geçerlidir. Ayrıca 4K içeriğini yayınlamak için daha paha biçilmez Chromecast Ultra’yı da alabilirsiniz.

Chromecast’i Hangi Cihazlar Destekliyor?

Chromecast’teki yansıtma yalnızca bir avuç cihaz tarafından destekleniyordu, ancak şimdi v4.4.2 veya üstü sürümleri kullanan tüm Android telefonlar Cast Screen özelliğini destekleyebilir.

Bununla birlikte, Android Ekranı yayınlaması için en iyi şekilde çalışacak şekilde test edilmiş Android cihazların bir listesi vardır: Google’ın makalesine bakın.

Android Telefonu Televizyona Bağlamak (Kablolu)

Android Telefonu Televizyona Kabloyla Bağlamak

HDMI (Yüksek Tanımlı Multimedya Arabirimi) arabirim standardı. TV’niz son on yıl içinde satın alınmışsa, hemen hemen her set üstü kutu, oyun konsolu ve sayısız kamera ve video kamera gibi bir HDMI bağlantı noktasına sahiptir.

HD kalitesine ve sesine eşzamanlı olarak uyum sağlamasının yanı sıra, tam HD kalitesinde film izlemekten endişe etmeden cihazınızı bağlamanıza olanak tanıyor. . Bir HDMI çıkışı, birçok Android tabletin Apple’ın iPad’i üzerinde bir avantajıdır.

HDMI fişleri üç boyutta gelir. Normal HDMI (veya A Tipi, sol), alanın sorun olmadığı cihazlarda bulabileceğiniz tam boyutlu bağlantı noktalarıdır:. TV’leri, dizüstü bilgisayarları ve oyun konsollarını düşünün. Tabletlerde ve telefonlarda bulacağınız soketler Tip C (Mini HDMI, orta olarak da bilinir) veya D Tipi (Mikro HDMI, sağ) olacaktır. Bunlardan Mikro HDMI veya D Tipi, en küçüğüdür.

Tabletinizin hangi bağlantı noktası türüne sahip olduğunu ve bunu bir HDMI soketine bağlamanız size Dünya’ya mal olmayacaktır: HDMI’dan Mini veya Mikro HDMI kablosu için 20 TL’nin altında ödeme yapmak gerekir. Yine de, TV’nize bağlamak için bir HDMI çıkışı olan bir tablet satın almakla sınırlı değilsiniz.

Android Telefonu Televizyona Bağlamak (MHL veya SlimPort)

Android Telefonu Televizyona MHL veya SlimPort Bağlamak

HDMI’ın anlaşılması kolaydır: her şeyden önce sadece bir şey yapan bir porttur. Bunun dezavantajı, tüm tabletlerin bir HDMI çıkışına sahip olmaması ve çok az sayıda telefonun olması. İyi haber, Android sahiplerinin microUSB bağlantı noktalarını kullanarak harici ekranlara bağlanmalarına izin veren bir dizi yaygın olarak desteklenen standartların ortaya çıkmasıdır.

Söz konusu standartlar MHL (Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı) ve daha yeni SlimPort dur. Her ikisi de aynı görünüyor, hangi sadece video sunmak için bir Android cihazında microUSB bağlantı noktasını kullanıyorlar.

HDMI gibi, SlimPort ve MHL, hem video hem de sesi destekler ve sekiz adet surround ses kanalı bulunur. Her ikisi de normalde koparma kutuları gerektirir: Cihazınız ve TV arasındaki küçük bir dongle, bu sinyali telefondan HDMI ile uyumlu bire dönüştürür.

Bir SlimPort veya MHL sinyal dönüştürücüsü için 30 ile 100 TL arasında ödeme yapmayı bekleyin. Bu durum, bir HDMI portu olan bir tableti kullanmaktan biraz daha pahalı şeyler yapar, ancak MHL özellikle geniş bir telefon ve tablet üreticisi tarafından desteklenir.

MHL çeşitli sürümlerden geçmiştir: Şu anda üç sürümde bulunuyoruz, bu da maksimum çözünürlüğü 4K‘ya çıkarır. Ancak maliyetler biraz daha fazla. Bu, SlimPort ile aynıdır ve her iki standart da oldukça benzer teknik özellikler sunar.

MHL’nin sahip olduğu avantajlardan biri, çeşitli TV üreticilerinin desteğidir: TV’nizin arkasına bakın ve HDMI bağlantı noktasının üzerinde bir MHL logosu varsa, iki – HDMI kablosunu bağlamak için bir HDMImikro USB kablosu kullanabilirsiniz. Gücünüze tabletinize veya telefonunuza geçecek, başka bir adaptör veya kabloya ihtiyaç duymayacaksınız.

SlimPort ile harici güç kaynağı gerekli değildir (cihazınızdan az miktarda güç çeker), kurulumun daha az karmaşık olmasını sağlar. Her iki cihazın da açılması için bir tablet ekranına ihtiyacı vardır, ancak bu nedenle, ara bellek kutuları normalde bir microUSB portu ile gelir ve böylece bir şarj cihazı bağlanabilir.

MHL ve SlimPort desteği büyük ölçüde değişir. Kullanılabilir üç MHL sürümü ve SlimPort ile, bir adaptör satın almadan önce cihazınızın özelliklerini kontrol etmeniz gerekir. Android Telefonu Televizyona Bağlamak neredeyse çocuk oyuncağı. Önemli olan ne yapacağınızı ve ne yaptığınızı bilmek. Android geliştirici seçenekleri kapatma yazısına bakmadan geçmeyiniz!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.