Android Things Nedir

Android Things Nedir

Google, Android için oyun ya da uygulama yazan geliştiricilerine özel işletim sistemi olan Android Things’i çıktı. Peki bu Android Things Nedir.

Android Things, güvenli yazılım yığınları gibi iyileştirmeler ve yalnızca bir veya iki hafta sonra güncellemeleri getirecektir. Sık güncellemeler, şüphesiz Android dünyasının ihtiyacı olan ve en azından ilk sürümün tükendiği bir şeydir.

Android Things Nedir

Android Things (resmi olarak Brillo olarak bilinir), Google tarafından Google I/O 2015’te duyurulmuştur, Android tabanlı yerleşik bir işletim sistemi platformudur. Genellikle düşük güç ve bellek kısıtlı Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları ile kullanılması amaçlanmaktadır. Farklı MCU platformlarından inşa edilmiştir.

Android Things, akıllı termostatlar gibi Nesnelerin İnterneti ile cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Dışarıdaki her cihazda Android varsa, sahip olduğunuz tüm cihazlar birbiriyle iletişim kurabilir ve işleri daha kolay hale getirebilir.

Android Things içeren cihazlar doğrudan Google’dan güncellenir. Bu, kullanıcıların her ay bir güvenlik güncellemesi alacağı anlamına gelir. Güncellemeleri doğrudan Google’dan alarak, geliştiriciden gelen bir güncellemenin ne kadar süreceğini kimler beklemek zorunda kaldığınızı veda edebilirsiniz.

android things nedir

Diğer bir avantaj ise, Qualcomm SDA212, MediaTek MT8516, NXP i.MX8M, Qualcomm SDA 624 donanım platformları gibi modüllerdeki Sistem için üç yıllık destek olacaktır.

Android Things cihazlarının kişiselleştirilmiş bir işletim sistemi yoktur. Android Things, arka planda çalışacak bir işletim sistemidir. Bu nedenle, Google Play’e giremez ve belirli bir uygulamayı yükleyemezsiniz.

Bu fikir, Android Things‘in düşük güçlü cihazlar için optimize edilmiş bir işletim sistemi olması ve etkin bir şekilde organize edilmiş bir sisteme sahip olması ve böylece en son güvenlik / yazılım güncellemelerini alabilmesidir. Android Things‘de, yalnızca Google tarafından onaylanacak donanım kitlerine de ihtiyacınız olacak.

Bu kitler şunlardır:

  • Wi-Fi Anteni
  • 5- inç çoklu dokunmatik ekran
  • Pico i.MX7Dual geliştirme kurulu
  • Kamera modülü
  • Gerekli kablolar ve vidalar

Android Things Faydaları Nelerdir

android things nedir
Android Things Nedir

Google için, Android’in tek bir evrensel işletim sistemi olacağından, avantajlar daha önemli bir reklam yerleşimi ve veri koleksiyonu yağlayacak. Android Things aynı zamanda geliştiricilere de yarar sağlıyor. Çünkü Android her zaman bildiği şekilde çalışıyor. Geliştiriciler için yazılım geliştirme çalışmasının yüzde doksanını kesiyor.

Kullanıcıların faydaları, sahip olduğunuz tüm cihazların uyumlu olması ve daha hızlı güvenlik güncellemeleri almanızdır. Android Things’in mevcut güvenlik durumu olması gereken şey değildir.

Yeni başlayanlar için, şu anda verilerinizin İnternet’e sızmasını önlemez. Android Things‘i belirli gadget’larla yüklerseniz, bilgisayar korsanlarının denedikleri takdirde bilgilerinizi almaları zor olmaz. Hala erken aşamalarında.

Android Things de çok fazla bireysel platformun karmaşasını düzeltecek. Bu sadece kafa karıştırıcı bir şeydir. Ama umarım, birlikte çalışabilirlik için çok uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız.

Android Things, mevcut bağımsız IoT platformu Weave için destek sunuyor. Dokuma desteği, Samsung ve Philips gibi şirketlerin şu anda Weave’de çalışan cihazlara sahip olması nedeniyle işe yarayacak.

Brillo’nun sahip olduğu problem, C ++ kodlama dilini kullanmasıydı. Android Things, Java’yı kucaklar ve işleri daha kolay hale getirecek.

Android Things Ne Zaman Kullanılabilir?

Hala ilk aşamalarında ve hala çalışmak için pek çok şey var. Bu yılın Mayıs ayında bir sürüm yayınlandı ve Android Things içeren cihazlar 2019’un başında görülecektir.

Android Things‘in sizi etkileyecek bir şey yapabildiğini görene kadar hala biraz beklemeniz gerekecek. Android Things‘i iHome ve LG hoparlörler gibi cihazlarda görmeyi bekliyoruz. Cihazlarında Android Things‘i bulundurmayı planlayan diğer şirketler arasında Lenovo, JBL ve LG vardır.

Android Cihazları bu cihazlarda kullanılabilse de, sahip olacak ilk cihazlar Akıllı Hoparlörler ve Google Asistan ile Akıllı Ekranlardır.

Yukarıda verilen bilgilerle Android Things Nedir artık biliyoruz. Bence Android Things, kullanıcıların şu anda IoT cihazlarıyla yaşadıkları sorunları düzeltmeyi amaçlıyor. İlk resmi sürüm kısa bir süre önce yayınlanmasından bu yana çok fazla şey beklemeyin. Hangi değişiklikleri görmek istersiniz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.