Ping Nasıl Düşürülür

Ping Nedir Nasıl Düşürülür

Çevrimiçi oyun oynarken gecikme yaşıyorsanız, pinginizi kontrol etmeniz gerekir. Burada  ping nedir nasıl düşürülür adım adım anlatacağız.

Makalede ping sürelerini, gecikmeyi nasıl azaltacağınızı ve çevrimiçi oynanışı nasıl geliştireceğimizi açıklıyoruz.

Çevrimiçi oyun oynarken gecikme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız pinginiz çok yüksek olabilir. Ping, bağlantı hızınızın veya daha özel olarak bağlantının gecikmesinin bir ölçüsüdür.

Burada ping’i nasıl ölçeceğiniz ve pinginizi nasıl düşüreceğiniz ve çevrimiçi oyunlarda gecikmeyi nasıl artıracağınız da dahil olmak üzere daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Ama öncelikle pink nedir öğrenelim.

Ping Nedir Nasıl Düşürülür

Birçok kişi hızlı ve duyarlı bir internet bağlantısının yalnızca iyi bir indirme ve yükleme hızına bağlı olduğunu varsayar. Ancak bundan daha fazlası vardır. Aynı zamanda bir reaksiyon zamanı olan ping de var. 98ms (milisaniye) bir ping’e sahipseniz, bilgisayarınız için başka bir bilgisayarın isteğine yanıt vermesi için gereken süredir.

Açıkçası, mümkün olduğunca düşük bir ping zamanı istiyorsun. Birçok çevrimiçi oyun, ping sürenizi diğer oyuncuların veya sunucuların pingi ile birlikte gösterir. Ping’iniz 150 (veya daha fazla) ise, gecikme ve kesilmeler nedeniyle oyun oynarken problem yaşarsınız.

Ping sadece oyunları etkilemez, ancak zamanlama çok önemli olduğunda uzun bir ping süresi oyunlarda çok belirgindir. Bu yüzden düşük ping oyunlarda çok önemlidir. özellikle de pozisyonunuz ve tepki süreniz (ilk şahıs atıcılarını veya yarış oyunlarını düşünün) her şeydir.

Ping Nasıl Ölçülür

Ping Nasıl Ölçülür
Ping Nedir Nasıl Düşürülür

İnternet bağlantınızın gecikme süresini, en popüler çevrimiçi hız testi olan Speedtest.net’i kullanarak test edebilirsiniz. (SpeedTest, Iron Man filmlerinden birinde bile yer aldı.) Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Internet Hızınızı Kontrol Edin başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. 20 ms’lik bir ping harika sayılırken, 150 ms’den fazla herhangi bir ping gecikmeyle sonuçlanabilir.

En hızlı oyun PC’nize sahip olabilirsiniz, ancak yavaş bir ping ile, eylemleriniz çevrimiçi arkadaşlarınızdan çok daha uzun sürebilir ve çevrimiçi arenada size bir dezavantaj sağlar.

Ping Nasıl Düşürülür

Ping düşürme için basit olarak şu adımları uygulayın.

1. Yönlendiricinize daha yaklaştırın.
2. Arka planda çalışan uygulamaları kapatın.
3. Ağdaki diğer cihazların bağlantısını kesin.
4. Ethernet bağlantısı kullanmayı deneyin.
5. Yerel bir sunucuda oynatın.
6. Yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatın.
7. Servis sağlayıcınızdan teknik destek alın.

Pinginizi azaltmanın tek bir yolu yoktur, bunun yerine bir takım olası çözümler deneme – yanılma sürecidir. İlk ve en basit çözüm, bilgisayarınızdaki diğer tüm programları ve pencereleri kapatmaktır. Arka planda çalışan ve ping’i etkileyebilecek etkin indirmeler olmadığından emin olun.

Başka bir sorun, evinizde başka birinin, 4K’de Netflix’i yayınlamak veya büyük dosyaları indirmek gibi bant genişliği gerektiren bir servis çalıştırması olabilir. İnternet bağlantınızı bağladığınız ve aktif olarak kullandığınız daha fazla cihaz, daha yüksek ping’tir.

Hala yüksek bir ping yapıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı yönlendiricinize yaklaştırın ve daha da iyisi, CAT7 Ethernet kablosu veya güç hattı adaptörleri gibi bir Ethernet kablosu kullanarak doğrudan modeminize bağlayın.

Ayrıca, yönlendiricinizle duvar kutusu arasındaki kabloları kontrol etmeye ve bunların hepsinin tam olarak takılı olduğundan emin olun. Kablo bağlantılarının zamanla gevşemesiyle ilgili bazı deneyimlerimiz oldu ve bunların sıkılması sorunu gidermeye yardımcı olur.

Bu işe yaramazsa, kitaptaki en eski numarayı denemeniz gerekir. Modeminize kapatın ve tekrar açın. Özellikle, güç kablosunu yönlendiricinizden çıkarın ve tekrar prize takmadan önce bir dakika kadar bekleyin. Kurulumunuz ayrı bir yönlendirici ve modemden oluşuyorsa, sadece yönlendiriciyi değil, her ikisini de kapattığınızdan emin olun.

Bir sonraki adım yeni bir yönlendirici almayı düşünmek olacaktır. İnternet servis sağlayıcınız tarafından verilen varsayılan ürünü kullanıyorsanız, muhtemelen bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanmıyor olabilirsiniz. ASUS-AC88U veya Linksys WRT32X gibi daha iyi bir yönlendiriciye yükseltmek, gelişmiş bağlantı hızları elde etmenize ve Wi-Fi kapsamınızı da geliştirmenize yardımcı olabilir.

Yukarıdaki tüm adımları uyguladıysanız ve hala kötü bir pinginiz varsa, yapılması gereken tek şey İnternet servis sağlayıcınızı aramaktır. ISS’niz genellikle herhangi bir olası sorunu uzaktan tespit edip düzeltebilir ve hızları artırır ve bağlantınız ile ilgili herhangi bir arıza yoksa, belki başka bir sağlayıcıya geçmeyi düşündüğünüz an olabilir.

Yukarıda Ping Nedir Nasıl Düşürülür anlatmaya çalıştık. Bunun için program vs kullanmayın. Size gereksiz indirme ve reklam içerikli ekler yükletmeye çalışıyorlar.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.