AnaSayfa / Blog / internet Destek / Internet Hızınızı Kontrol Edin

Internet Hızınızı Kontrol Edin

Internet Hızınızı Kontrol Edin makalemizde, türk telekom hız testi, superonline, vodafone hız testi gibi adsl ve mobil hız testi mantığını anlatacağız.

İnternet hızlı olduğunda, kafamız rahattır. Ama yavaş olduğunda, saçlarımızı çekeriz. Soru bu konuda ne yapabilirsiniz? Yönelticiyi fişten çekin ve tekrar takın. Bu kötü bir öneri değil. Sonuçta, South Park‘ta çalıştı.

Hemen hemen herkesin internet hızında yavaşlama yaşaması alışılmadık bir durum değil. Ancak, sık sık yavaşlama veya kesintilerden şikayet ediyorsanız, sorunun ana nedenini öğrenmek isteyeceksiniz. Ağ performansını yavaşlatırsanız yapmanız gereken ilk şey İnternet hızınızı kontrol etmektir. Neyse ki, doğru bir şekilde test edecek çeşitli web tabanlı araçlar vardır.

Internet Hızınızı Kontrol Edin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, herkesin ara sıra bir tür yavaşlama yaşayacağı nadir değildir. Bu yüzden internet hızınızı farklı zamanlarda, farklı günlerde test etmeniz önemlidir. Bu biraz güçlük gibi görünebilir, ancak en doğru sonuçları almak istiyorsanız, bunu yapmanın yolu budur.

Bu şekilde düşün. Ödeme yaptığınız paket hızlarına ulaşmadığınız sonucuna vardığınızı varsayalım. İnternet servis sağlayıcınız muhtemelen bunu kabul etmeyecektir. Dahası, sadece sizi eğlendirecek ve unutacağınızı umuyorlar. Ancak, onların karşısına net kanıtlarla çıkarsanız, gerçekleri reddetmek için zor zamanlar geçireceklerini söyleyelim.

Bu testleri yürütmek için en uygun zaman İnternet trafiğinin yoğun olduğu zamandır. En sık karşılaştığınız darboğazları tespit edin. Genelde, iş çıkışı sonrası, gece veya hafta sonlarında herkesin videoları izlediği veya çevrimiçi oyunlar oynadığı zamanlardır. Bu testleri kesinlikle bu zamanlarda çalıştırmak isteyeceksiniz, ancak bunları tuhaf zamanlarda da çalıştırmaktan çekinmeyin. Unutmayın, çeşitlilik yaşamın baharatıdır!

internet Hız Testi için Araçlar

Internet Hızınızı Kontrol Edin

Fast.com Netflix tarafından tasarlanan ve sürdürülen web tabanlı bir araçtır. Bu listedeki diğer araçların bazılarının ve zillerinin bazı özelliklerine sahip olmamakla birlikte, kullanımı ve anlaşılması en kolay yoldur. Netflix destekli internet hızı tanılama aracını kullanmak için tarayıcınızı Fast.com’a yönlendirmeniz yeterlidir. Bu kadar. Sayfa yüklendiğinde, hiçbir şey yapmanız gerekmez. Tıklanacak düğmeler yok ve onaylanacak anlaşma yok. Tek yapmanız gereken, aracın sonuçlarınızı iletmesi için yaklaşık altmış saniye beklemek. Tamamlandığında, indirme hızınızı Mbps olarak gösterir.

Biraz daha fazla bilgi isterseniz, sonuçlarınızın altındaki “Daha fazla bilgi göster” butonunu tıklamanız yeterlidir. Bu, yükleme hızınız ve gecikme süreniz gibi ek bilgileri gösterir.

İlk bakışta, Ookla’nın Speedtest’i Fast.com’a çok benziyor. Çoğu kişi tek farkın tamamen estetik olduğunu varsayar. Bununla birlikte, Speedtest’in birkaç küçük farkı vardır. Her şeyden önce Speedtest, hem indirme hem de yükleme hızınızı varsayılan olarak görüntüler. Speedtest aracı ayrıca sunucuyu değiştirmenize izin verir. Varsayılan olarak, Speedtest, ISS’nize ve konumunuza bağlı olarak en uygun sunucuyu bulur. Ancak, sunucuyu herhangi bir nedenle değiştirmek isterseniz, bu seçenek te var.

M-Lab Ağ Teşhis Aracı (www.measurementlab.net/tests/ndt/)

Bu Ağ Tanılama Aracı, acemiler için kullanışlıdır, ancak aslında ağ araştırmacıları içindir. Bu listedeki diğer tüm araçlara benzer şekilde çalışır ve ağınızın yükleme ve indirme hızını gösterir. M-Lab’ın aracının farklı olması, networ’nuz hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Bir ağ araştırmacısı değilseniz, bu bilgiler başka bir dilde de olabilir. Bu söyleniyorsa, eğer başınızı veya kuyruklarınızı yapabilirseniz, en gizemli ağ sorunlarını bile çözmenize yardımcı olabilir.

internet hızı testi

Testmy.net

Internet Hızınızı Kontrol Edin

Testmy.net tarafından sağlanan internet hız testi, bu listede en kapsamlı olanlardan biridir. İndirme ve yükleme hızının bir defaya mahsus manuel testine ek olarak, diğerlerinden hiçbirinde bulunmayan benzersiz bir özelliğe sahiptir. Testmy.net, bir parmağınızı kaldırmanıza gerek kalmadan ağınızın hızını belirli bir süre boyunca test edecek bir otomatik hız testine sahiptir. Yapmanız gereken tek şey onu ayarlamak ve unutmak! Kullanıcılar test aralıklarını her beş dakikada bir, yirmi dört saatte bir kez ayarlayabilirler. Dahası, testin kaç kez kaç kez elli kere geçmesini istediklerini belirleyebilirler.

Peki siz internet hızınızı nasıl test ediyorsunuz? Favori bir teşhis aracınız var mı? Yorumlarda bize bildirin!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.