DOCSIS Nedir & DOCSIS 3.0 Modem Nedir

DOCSIS 3.0 Modem Nedir, makalemizde öncelikle docsis nedir öğreneceğiz. Ardından 3.1 Full Duplex versiyonuna kadar çıkacağız.

CableLabs Sertifikalı Kablo Modemleri olarak bilinen, DOCSIS (Data Over Cable Service Interface Specifications), kablo modemleri. Kablolu TV operatörü ve kişisel veya iş bilgisayarı veya televizyon seti arasında gelen ve giden veri sinyallerini işleyen yüksek bant genişliğinde veri aktarımı eklenmesine izin veren bir uluslararası telekomünikasyon standartıdır.

DOCSIS Nedir

Data Over Cable Service Interface Specifications (DOCSIS), “kablo interneti nasıl çalışır?” demenin uzun bir yoludur. DOCSIS 1.0, 1997 yılında Cable Labs tarafından geliştirilen ve her bir enkarnasyonla daha hızlı ve daha güç verimli hale geldiğinden beri geliştiriliyor.

DOCSIS standardı, fiziğin içine çok fazla girmeden şu şekilde çalışır. Bir kablo kutusu bir ISP’nin fiber optik şebekesinden sinyaller alır, koaksiyel kabloların taşıyabileceği sinyallere dönüştürür. Ve bu sinyalleri “son mil” üzerinden aktarır. Bu sinyaller kullanıcının kablo modeminde sona erer, buradan kullanıcı yeniden çeviri için kutuya veri gönderebilir. Kablonun kendisinde DOCSIS standardı, veri akışını yukarı ve aşağı yönde göndermek için hangi frekansların kullanıldığını yönetir. Kablo kutusu, ISS’nin fiber optik şebekesinden sinyaller alır, koaksiyel kabloların taşıyabildiği sinyallere dönüştürür ve bu sinyalleri “son milin üzerine aktarır. Kullanıcılara koaksiyel kablo. Bu sinyaller kullanıcının kablo modeminde sona erer, buradan kullanıcı yeniden çeviri için kutuya veri gönderebilir. Kablonun kendisinde DOCSIS standardı, hangi akışların yukarı ve aşağı yönde veri göndermek için kullanıldığını yönetir.

DOCSIS Nedir

Her şeyi, iki yönde çalışan şeritli (frekans aralıkları) bir otoyol (kablo) olarak düşünün. DOCSIS, her yöne kaç şeridin gittiğini (fiziksel frekans katmanı) ve trafiğin onlara nasıl aktığını (medya erişim kontrolü veya yazılım katmanı) yöneten kurallar bütünüdür. Her yeni versiyonda, otoyol daha verimli bir şekilde organize oluyor ve üzerindeki araçlar daha fazla yolcuya (veri) uyabilmektedir. Otoyol her zaman aynı fiziksel alanda (koaksiyel kablo) konumlandığından, trafik akışlarını (bitlerin akışı) daha iyi bir şekilde değiştirmek için sadece giriş ve çıkış rampalarında birkaç anahtar noktayı yükseltmeniz gerekir.

DOCSIS 3.1 vs DOCSIS 3.0

DOCSIS Nedir

Elbette, bu yeni standartların ana noktası daha iyi hızlara ulaşıyor, bu yüzden DOCSIS son kuşaklar boyunca nasıl daha hızlı hale geldiğinin göstergesi aşağıdadır.

VERSİYONİNDİRME HIZIYÜKLEME HIZIYIL
140 Mbit/s10 Mbit/s1997
240 Mbit/s30 Mbit/s2002
31.2 Gbit/s200 Mbit/s2006
3.Oca10 Gbit/s1-2 Gbit/s2013
3.1 Full Duplex10 Gbit/s10 Gbit/s2017

2013’te piyasaya sürüldükten sonra DOCSIS, 2015’in sonlarında kullanıcılara sunulmaya başlamadan birkaç yıl önce geçti. Ancak 2018’den beri, hala dünya çapında çok erken aşamalarda. Bununla birlikte, bazı önemli gelişmelerden dolayı performans açısından büyük bir potansiyel sıçramayı temsil etmektedir. Teknik olmayan koşullarda, 3.1 otoyollara bir seferde daha fazla yolcu alabilir ve karayoluna daha fazla şerit ekleyebilir. Biraz daha teknik terimlerle, daha fazla odaya sahip daha yüksek frekanslar kullanır. Birden fazla akışa veri akışlarını böler, böylece her frekans bandından daha fazlasını kullanabilir ve paket sıralamasını geliştirir. Yani verilerin daha önce beklemek zorunda kalmayacağı anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, DOCSIS 3.1 ve üstü, aynı miktarda alana daha fazla veri sığdırabilir ve bu sayede size daha iyi bir akış hızı sağlar.

Bir bonus olarak, DOCSIS 3.1 geriye doğru uyumludur, yani 3.0’dan 3.1’e geçiş aşamalı bir süreç olabilir. ISP’nin ekipmanını 3.1’e yükseltirken, kullanıcının ekipmanını yükseltmek isteyinceye kadar 3.0 standardında bırakabilirsiniz.

DOCSIS 3.0 Modem Nedir

DOCSIS 3.0 Modem: indirme hızını saniyede 1.2 Gbit ve yükleme hızını saniyede 200 Mbit e kadar destekleyen modemdir.

DOCSIS Full Duplex ve DOCSIS 4.0

DOCSIS 3.1 henüz ana akımda olmasa da, Cable Labs zaten DOCSIS 3.1 Full Duplex standardını tamamlıyor ve bu da 2019 tarafından piyasaya sürülebiliyor. DOCSIS 4.0 hakkında da biraz söylenti var.

Adından da anlaşılacağı gibi, Full Duplex, hem mevcut hem de tüm frekansları kullanmak için akışa ve aşağı yönde akışa izin verir. Bir telefon, çift yönlü iletişimin iyi bir örneğidir. İki kişi aynı anda konuşabilir ve bir telsiz gibi bir seferde sadece bir kişinin iletebilmesinden ziyade, telefonun iki ucunda birbirlerini duyabilir. Bu aslında, koaksiyel kabloyu yukarı ve aşağı kanallara bölmek yerine, herhangi bir kanal herhangi bir yönde veri taşıyabiliyor ve yükleme hızlarının indirme hızlarıyla eşleşmesini mümkün kılıyor.

DOCSIS Nedir

Ne yazık ki, birçok ISS yavaşça geçiş yapmakta ve yüksek fiyatlara mal olmakta olduğundan, DOCSIS 3.1 hala başlangıç ​​aşamasındadır. Kullanılabildiği yerde, 1 Gbps’ye kadar yüklemeyle, 1-2 Gbps download, bu sayede fiber için gerçek bir rakip olabilirsiniz. Kablo şirketleri geri dönüşlerini en yüksek seviyeye çıkarmaya çalışıyorlar, bu nedenle ücretler şu anda çoğu alanda fibere eşit ya da daha büyük. Kablo donanımı birçok kullanıcı için zaten mevcut olsa da, DOCSIS 3.1’in sonuç olarak fiberden daha fazla kullanıcıya hizmet vermesi olasıdır ve fiyatlar daha yüksek hızlar norm haline geldikçe düşebilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.