android tv, android tv nedir, android tv nasıl kullanılır, android tv alternatifleri, android tv sesli arama

Android TV Nedir ve Nasıl Kullanılır

Android TV, Google tarafından geliştirilen akıllı televizyon platformudur. Android 5.0 ve üzer sisteme bağlı interaktif televizyon deneyimidir.

Kablo şirketini kaldırıma indirmek veya TV’nizde Netflix, Amazon, Spotify ve diğer hizmetleri yayınlamak istediğinizde, Android TV, göz önünde bulundurmanız gereken bir çözümdür. Android TV, anonim işletim sistemini büyük ekrana taşır. Bu bir televizyon değil, TV’niz, oyun konsolunuz veya set üstü kutunuz için bir işletim sistemidir. Dahili player ve oyun uygulamalarına sahip akıllı bir TV’ye sahip olmak veya Roku veya Apple TV gibi bir cihaz kullanmak gibi düşünün. Android TV‘yi bazı Sharp ve Sony TV’lerde bulabilirsiniz, ancak yepyeni bir set satın almak zorunda değilsiniz. NVidia’dan ve TV’nizi canlandırabilecek diğerlerinden bir set üstü kutu da var.

Android TV Nedir ve Nasıl Kullanılır

Oynatılan videolara ve müziğe ek olarak, AAndroid TV‘de de oyunlar oynayabilirsiniz. Platform, dört oyuncuya kadar çok oyunculu oyun oynamayı destekliyor ve kendi başınıza oynadığınızda, akıllı telefondan tablete ve televizyondan TV’ye devam edebilirsiniz. NVidia ve Razor’dan bir avuç uyumlu oyun aksesuarları mevcuttur.

Android TV, Netflix, Hulu ve HBO GO gibi aktarım uygulamalarının yanı sıra Grand Theft Auto ve Crossy Road gibi oyun uygulamalarının yanı sıra CNET gibi yayın uygulamalarını indirebileceğiniz Google Play Store’a erişim de içerir. Ekonomist. Uygulamalarda otomatik güncelleme seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Bunu yapmazsanız uygulamalarınız hiçbir zaman güncel olmaz.

Android TV, Google Hangouts gibi görüntülü sohbetleri de destekler. Son olarak, Android, iOS, Mac, Windows veya Chromebook cihazınızdan TV’nize film, TV şovu, müzik, oyun ve spor dahil olmak üzere içerik göndermek için Google Cast mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Google Cast, akıllı telefonunuzdan içeriklerinizi ayda 35 TL karşılığında TV’nize göndermenizi sağlayan bir abonelik hizmeti olan Chromecast’e benzer şekilde çalışır.

Android TV Sesli Arama

Android TV, Google tarafından geliştirilen akıllı televizyon platformudur.

Akıllı TV’lerde ve set üstü kutularda içerik aramak da can sıkıcı olabilir. Netflix’in hangi filmde yayınlandığını veya hangi filmlerin yayınlandığını izlemek zor. Neyse ki, Google Asistan Android TV platformuna entegre oluyor. Cihazınızda Google Asistan entegrasyonu yoksa, ayarlara giderek bir sistem güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Asistanı kurmak için uzaktan kumandadaki mikrofona basın.

Asistan’ı kurduktan sonra, doğrudan TV’nize veya cihazınıza “OK Google” diyerek ya da uzaktan kumandadaki mikrofona basarak konuşabilirsiniz: isme göre arama yapabilirsiniz ya da açıklama (milli parklar hakkında belgeseller; filmler) vb. Hava durumu bilgileri almak veya web’de spor skorları veya bir oyuncunun Oscar kazanıp kazanmadığı gibi herhangi bir şeyi aramak için de kullanabilirsiniz.

Şifre Yardımı

TV’nizde uygulamalara giriş yapmayı denediyseniz, uzaktan kumandanızla yazmanın sinir bozucu olduğunu biliyorsunuz. Bu işkence. Google’ın Akıllı Kilidi, Netflix ve Google’ın birçoğu dahil olmak üzere desteklenen uygulamalar için şifre yöneticisi olarak kullanılabilir.

Bunu kullanmak için akıllı telefon veya tabletinizin Chrome uygulama ayarlarına gidin ve “web şifrelerinizi kaydetmeyi öner” ve “otomatik oturum açma” özelliğini etkinleştirin. Ayrıca, tarayıcı bir şifre kaydetmeyi teklif ettiğinde “asla” seçeneğini tıklayarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu geri almak için Chrome ayarlarını ziyaret edebilir ve kaydedilmiş tüm şifrelerinizi ve “kaydedilmemiş” bölümün tamamını görüntüleyebilirsiniz.

Android TV’de Akıllı Telefonunuzu Uzaktan Kumanda Olarak Kullanın

Android uyumlu televizyonlar ve set üstü kutular uzaktan kumanda ile gelirken, akıllı telefonunuzda gezinmek ve oyun oynamak için de kullanabilirsiniz. Google Play Store’da Android TV Uzaktan Kumanda uygulamasını indirin. Bir d-pad (dört yönlü kontrol) veya dokunmatik yüzey (tokatlamak) arayüzü arasında seçim yapabilirsiniz. Her birinden sesli aramaya kolayca erişebilirsiniz. Uygulamanın Android Wear sürümü, giyilebilir saatinizin yüzünü kullanarak ekranlar arasında gezinmenizi sağlar.

Çoklu görev özelliğini etkinleştir

Bazı akışlı uygulamalar arka plan dinlemesine ne denir, bu da başlıkları tararken veya neyi izleyeceğinize karar verirken bir haberden veya başka bir yayın veya müzikten ses dinlemenizi sağlar.

Ekranı Kaydetme

Android TV’nin, beş dakika işlem yapılmadığında varsayılan olarak açılan bir ekran koruyucu olan Daydream adlı bir özelliği vardır. Daydream, statik ekran görüntülerinin TV ekranınıza yanmasını önlemek için canlı fotoğraf slayt gösterileri görüntüler. Android TV ayarlarına girebilir ve Android TV’nin uyku moduna geçtiğinde, Daydream’in açılmasından önceki zaman miktarını değiştirebilir.

Kablo Şirket Kısıtlamaları
Akıllı TV’ler ve set üstü kutular, yeterli sayıda kablo şirketi olan kablo kesiciler için mükemmel bir seçenektir. Bazı uygulamaların başlangıçta HBO GO’yu sadece mevcut abonelere sunan HBO gibi bir kablo aboneliği gerektirdiğini unutmayın. Artık tüm kullanıcılara açık olan HBO ŞİMDİ adında bir tamamlayıcı uygulaması var. Aboneliğinizi iptal etmeden önce uygulama gereksinimlerini göz atın.

Android TV Alternatifleri

Yukarıda belirtilen Chromecast cihazı TV’nize takılır; Akıllı telefonunuzdan içeriği TV’nize yayınlamanızı sağlar. Web siteleri, resimler, oyunlar ve eğlence dahil olmak üzere akıllı telefonunuzun ekranındaki herhangi bir içeriği yansıtmak için de kullanabilirsiniz.

Diğer cihazlar arasında Apple TV, Roku ve Amazon Fire TV bulunmaktadır. Roku, her biri farklı bütçeler için farklı fiyat noktalarında set üstü kutular ve akış çubukları dahil olmak üzere birçok versiyona sahiptir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.