Android’de Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır

Android’de silinen mesajlar nasıl kurtarılır bilmek ister misiniz? Sildiğiniz herhangi bir mesajı kurtarmak silme süreniz bağlı olarak kurtarılabilir.

Bunu hemen hemen hepimiz yapmışızdır. Kısa mesajlarımızı telefonlarımızdan sildik ve kısa bir süre sonra bu metindeki bilgilere ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Ve bir mesajı sildikten sonra geçen süne ne kadar uzun olursa, onu kurtarma şansınız o kadar az olur.

Windows veya Mac‘te bulduğunuz gibi Android cihazlarında çöp tenekesi yani geri dönüşüm kutusu diye bir şey yoktur. Geri alma butonu da yoktur. Bir şeyi bir kez silerseniz, gider!

Android‘de bir şeyi sildiğinizde, silinen verileri üzerine yazılabilecek belleğine gönderir. Telefonunuzdaki bir şeyi kurtarmak için alana ihtiyaç duyduğunda, telefon yeni alanı kaydetmek için bu alanı mesajınızla birlikte kullanabilir. Çok basit bir ifadeyle kurşun kalemle yazılmış bir şeyi silmek ve tekrar yazmak gibi düşünün. Sildiğiniz verinin üzerine cihaz yeni bir şey yazana kadar izi vardır kurtarılabilir. Ama üzerinde birşey yazmışsa kurtarılma olasılığı çok düşüktür.

Dürüst olmak gerekirse, işiniz zor, ancak işte silinen mesajları kurtarma için yardımcı olabilecek bazı şeyler.

Verileri Koruyun

Buradaki mantık şu. Silinmiş verini üzerine bir şey yazılmaması için verileri korumamız ve önlem almamız lazım. Bunun için aşağıda anlattığım işlemleri uygulamanız çok önemlidir.

Mesajları yeni sildiyseniz, Wi-Fi ve hücresel verileri kapatın. Telefonunuza yeni bilgi indirme şansını ortadan kaldırmak verilerin üzerine yazma olasılığını düşürür. Şimdi telefonunuzu uçak moduna getirin. Uçak moduna girmek için, kapatma seçeneği görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun. “Uçak Modu” na dokunun. Veya bildirim çubuğunu aşağı kaydırın “Uçak Modu” simgesine dokunun. Bir uyarı gelirse onaylayın.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Ayrıca, kamerayı da kullanmayın, herhangi bir ses de kaydetmeyin veya yeni veriler oluşturabilecek herhangi bir uygulamaya da erişmeyin.

Kurtarmaya çalıştığınız iletide fotoğraf veya randevu saati gibi başka veriler varsa, bu verileri bu tür bir dosyayı depolayan uygulamalarda bulabilirsiniz. Örneğin, bir resim fotoğraf uygulamanız veya takviminize senkronize edilmiş bir randevu süresi tarafından kaydedilmiş olabilir. Daha fazla zaman alan ve size para kazandıran başka bir şey denemeden önce bu uygulamaları kontrol edin.

Bilgiyi kurtarmanın başka bir yolu, gururunuzu yutmanızı gerektirebilir. İşe yaradığını itiraf et ve konuştuğun kişiyle mesajlaşın. Kaybettiğiniz mesajları tekrar göndermelerini isteyebilirsiniz.

Çaresizseniz, mesajı aldığınızda ve mesajınızı ne zaman sildiğiniz arasında telefonunuzun tam yedeğini aldıysanız, mesajları kurtarma şansınız olabilir. Elbette bu seçenek, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanızı ve telefonunuzu geri yüklemek için yedek kopyayı indirmenizi gerektirecektir.

Üçüncü Parti Uygulama Kullanın

Bu seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, üçüncü parti uygulama kullanmaya başvurabilirsiniz, ancak biraz para harcamaya hazır olun. Unutmayalım ki para harcasanız bile başarılı olamayabilirsiniz.

7-data Recovery, Dr Fone for Android ve MobiSaver for Android gibi uygulamalar, mesajı geri alabileceklerini garanti etmez. Telefonunuzun silmeye hazır olduğunu belirlediği verileri bulacaklar, sonra onunla ne yapacağınızı seçebilirsiniz. Bu genellikle paraya mal olan kısımdır.

Başarısı en yüksek olan uygulamalar, telefonunuzu rootlamanızı gerektiren uygulamalardır. Telefonunuzu rootlamak, telefonun her yerine erişmenizi sağlar. Evinizdeki, arabanızdaki ve ofisinizdeki tüm kilitleri açan ve o anahtarı birine veren bir anahtara sahip olmak gibi. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, telefonunuzda hatalara neden olmak kolaydır. Telefonunuzu rootlamak garantinizi geçersiz kılar; bu nedenle bu tür uygulamaları dikkatli kullanın. Bu konuda daha detaylı olarak hazırladığımız root yapmak nedir faydaları ve zararları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

En İyi Yol

Android’de silinen mesajlar nasıl kurtarılır sorusunun en iyi yolu, öncelikle onu önlemektir. Mesajlarınızı yedekleyin. Daha yeni Android telefonlar, metin mesajları için yedeklemeyi açma seçeneğine sahiptir. Ayarlarınızı açın, Uygulamalar menüsünü tıklayın ve mesajlaşma uygulamanızı bulun. Ayarlarını açın ve bu seçenek telefonunuzda mevcutsa Buradan açılma seçeneğini göreceksiniz.

Şu anda telefonunuzu düzenli olarak yedeklemiyorsanız ve kısa mesajlaşma özelliğini kullanıyorsanız, SMS yedekleme içeren bir yedekleme yazılımı arayın. Cep Telefonunuzu Yedekleyin.

Bu bir seçenek değilse veya farklı bir şey denemek istiyorsanız, arşivleme özelliğine sahip üçüncü taraf bir mesajlaşma uygulamasını kullanabilirsiniz. Pulse SMS bunu yapar. Mesajın kaydırılması, silmek yerine onu arşivler. Tüm bir sohbeti silmeye çalışırsanız, onay ister.

Pulse SMS (Phone/Tablet/Web)
Pulse SMS (Phone/Tablet/Web)
Developer: Maple Media
Price: Free

Ayrıca Facebook ve WhatsApp gibi diğer mesajlaşma servislerinden de yararlanabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda, yanlışlıkla silinmeyi ortadan kaldırarak eylemin ikinci bir onayını isteyerek bir mesajı silmeyi biraz daha zorlaştırır.

Bu yöntemlerden biri sizin için işe yararsa, tebrikler. Ancak bir dahaki sefere çok şanslı olamayacağınızı unutmayın, bu nedenle gelecekte sorundan kaçınmanın yollarını uygulayın.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.