Google Play Hizmetleri Pil Tüketimi Nasıl Onarılır

Google play hizmetleri aşırı pil kullanımı, pil tüketimi ve optimize edilemiyor sorunu vardır. Peki Google Play Hizmetleri Pil Tüketimi Nasıl Onarılır

Google Play Hizmetleri, telefonunuzdaki uygulamaların ve işlevlerin çoğuna güç veren enerji fırını gibidir. Telefonunuzdaki uygulamaların, konum bilgisiyle ilgili temel bilgileri vermek için, esas olarak telefonunuzdaki uygulamaların birbirleriyle ve GPS’inizle iletişim kurmasını sağlayan bir API paketidir. Başka bir deyişle, çok önemlidir, ancak google play hizmetleri aşırı pil tüketimi bir problemdir.

Google Play Hizmetleri’nin pil tükenmesi bir dereceye kadar yanlış bir durumdur. Çünkü genellikle Servisler tarafından kullanılan konum, metrikler, Wi-Fi vb. gibi özellikleri kullanan harici uygulamalar ve işlevlerden kaynaklanmaktadır.

Bu özelliklerin kullanımı, Google Play Hizmetleri pil kullanımına yansımasına neden olur. Bu sorunu düzeltmenize ve Play Hizmetlerini tekrar hoş görünmesini sağlamanıza yardımcı olacak bir dizi çözümü bir araya topladık.

Google Play Hizmetleri Pil Tüketimi Nasıl Tespit Edilir

Güzel olan bir haber var, o da şu ki, Google Play Hizmetlerinin cihazınızın pilini boşalttığını tespit etmek için başka bir uygulama yüklemeniz gerekmez. Cihazınızın ayarlarına girip “Uygulamalar ve Bildirimler” e dokunmak kadar kolaydır. Bazı Cihazlarda “Uygulamalar” veya “Uygulamaları Yönet” olarak geçebilir.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Android Google Play Hizmetleri Pil Tüketimi

Ardından, “Tüm Uygulamalarını Gör” seçeneğine dokunun, “Google Play hizmetleri” seçeneğine gidin ve ona dokunun.

Gelişmiş” butonuna, ardından “Pil” altında ne yazdığını görmek için bir göz atın.

Google Play Hizmetleri Pil Kullanımı

Son tam şarjdan bu yana pilin yüzde kaçı kullanılmış? Pilinizin yüzde birkaçından fazlasını kullanıyorsa (yani, çift rakamlara gidiyorsa), o zaman bu çok yüksektir ve google play hizmetleri aşırı pil kullanımı sorununa cevap vermek için hareket etmeniz gerekiyor.

Google Play Hizmetleri Önbelleğini ve Verilerini Temizleyin

Denenmesi gereken ilk şey, zorlanmasına neden olan aşırı gereksiz bilgilerle şişmiş olabilecek Google Play Servisler önbelleğini temizlemektir.

Bunu yapmak için, “Ayarlar -> Uygulamalar ve Bildirimler -> Google Play hizmetleri -> Depolama -> Önbelleği Temizle” ye gidin. (Cihazınızın marka ve modeline bağlı olarak Önbelleği temizleme yeri farklı olabilir ancak mimarisi aynıdır. Kolayca bulabilirsiniz.)

Google Play Hizmetleri Aşırı Pil Tüketimi Nasıl Onarılır

Google Play hizmetleri pil tüketiminden muzdarip iseniz, daha radikal bir adım, Google Play Hizmetleri verilerini temizlemektir; bu işlemden sonra Google hesabınıza tekrar giriş yapmanızı gerektirir.

Bunu yapmak için, “Ayarlar -> Uygulamalar ve Bildirimler -> Google Play hizmetleri -> Depolama -> Depolamayı Temizle -> Tüm Verileri Temizle” ye gidin. (Önbellekte olduğu gibi cihazınızın marka ve modeline bağlı olarak Depolamayı temizleme yeri farklı olabilir ancak mimarisi aynıdır. Kolayca bulabilirsiniz.)

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Google Play Hizmetleri Aşırı Pil Tüketimi

Otomatik Senkronizasyonu Kapatıp Google Play Hizmetleri’nin Pil Drenajını Onarın

Google Play Hizmetlerine bağlı birden fazla hesabınız varsa, bu pilin boşalması sorununu açıklayabilir. Google Play Hizmetleri, bölgenizdeki yeni etkinlikler, e-postalar, bildirimler ve daha fazlası için bulunduğunuz yere bakmak zorunda olduğundan, arka planda sürekli çalışıyor. Bu nedenle, s daha da fazla para.

Bunu, e-postanız, Takvim ve Drive gibi çeşitli hesapların yanı sıra WhatsApp gibi üçüncü taraf uygulamalar için otomatik senkronizasyonu kapatarak düzeltebilirsiniz. Bunu yapmak için, “Ayarlar -> Hesaplar” a gidin, ardından senkronizasyonun açılıp açılmadığını görmek için her hesaba dokunun.

Android Google Play Hizmetleri Pil Tüketimi Nasıl Onarılır

Senkronizasyon açık” yazıyorsa, bu uygulamaya geçmek ve o uygulama için çeşitli senkronizasyon seçeneklerini kontrol etmek için “Hesap senkronizasyonu” seçeneğine dokunun. Açıkçası, belirli bir uygulama için otomatik senkronizasyon sizin için çok önemliyse, daha sonra açık bırakın ve ilk önce daha az önemli olan uygulamalarda otomatik senkronizasyonu kapatmayı deneyin.

Google Play Hizmetleri Çok Pil Tüketiyor

Eşitleme Hataları Suçlu Olabilir

Google Play Hizmetleri zaman zaman verileri senkronize etmeye çalışır. Ancak yapamazsa, açıkça senkronizasyon hataları alırsınız. Bu hatalar ayrıca, telefonunuzu eskisinden daha fazla şarj etmeniz gerekmesinin nedeni de olabilir. Kişilerinize, takviminize ve Gmail hesabınıza bir göz atın ve hataları tespit edip edemediğinizi görün. Google bundan hoşlanmadığı gibi, herhangi bir kişide olabilecek emojileri kaldırmayı deneyin.

Bu senkronizasyon hatalarını denemek ve düzeltmek için hesapları kaldırmayı ve yeniden eklemeyi de deneyebilirsiniz. Cihazınızın Ayarlar’ındaki mobil verileri bir dakikadan biraz daha uzun bir süre için kapatmak da yardımcı olabilir, ancak tekrar açmayı unutmayın.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Bir Çok Uygulama Konumunuzu İstiyor

Konumunuzu soracak birçok uygulama var. Mesele şu ki, bunu yaptıklarında, Google Play Hizmetleri aracılığıyla soruyorlar ve bu bilgileri almak için GPS’inizi kullanıyorlar.

Konumunuzu isteyen uygulamaları açın ve konum izninizi kaldırın. Bunu, cihazınızın Ayarlar -> Uygulamalar ve Bildirimler -> [Uygulama Adı] -> İzinler’e giderek yapabilirsiniz.

Bu işlemi Marka ve Android versiyonuna bağlı olarak Ayarlar -> İzinler -> İzinler -> Komun‘a giderek te yapabilirsiniz.

Android Google Play Hizmetleri Pil Optimize Edilemiyor

Google Play Hizmetleri Çok Pil Harcıyor

Kötü niyetli bir üçüncü taraf uygulaması da Google Play Hizmetlerinde sorunlara neden olabilir. Pilin devam edip etmediğini görmek için önyüklemeyi Güvenli moda getirmeyi deneyin; eğer durursa, o zaman sorunun ne olduğunu bilirsiniz. Kullandığın bir ipucunu özledim mi? Eğer öyleyse, yorumlarda bizimle paylaşın.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.