Üçüncü Parti Uygulama Ne Demek

Üçüncü Parti Uygulama Ne Demek

Üçüncü Parti Uygulama, uygulamanın çalıştığı cihazın üreticisi olmayan bir geliştiricinin veya bunu sunan web site sahibinin oluşturduğu bir uygulamadır.

Üçüncü parti uygulamalar cihaz veya web sitesi sahipliği tarafından karşılanabilir veya yasaklanabilir. Örneğin, iPhone’unuzda gelen Safari web tarayıcısı uygulaması Apple tarafından yapılan yerel bir uygulamadır, ancak App Store, Apple’ın iPhone’da kullanım için onayladığı ancak geliştirmediği diğer web tarayıcı uygulamalarını içerir. Bu uygulamalar üçüncü parti uygulamalarıdır. Facebook, sosyal medya sitesinde işlemek için geliştirmediği bazı uygulamalara izin verir. Bunlar üçüncü parti uygulamalarıdır.

Üçüncü taraf uygulama” terimiyle karşılaşabileceğiniz birkaç farklı durum var.

Üçüncü Parti Uygulama Ne Demek

Google (Google Play Store) veya Apple (Apple’ın App Store) dışındaki satıcılar tarafından resmi uygulama mağazaları için oluşturulan ve bu uygulama mağazalarının gerektirdiği geliştirme ölçütlerini takip eden uygulamalar üçüncü parti uygulamalarıdır. Facebook veya Snapchat gibi bir hizmet için geliştirici tarafından onaylanan bir uygulama, üçüncü parti bir uygulama olarak kabul edilir. Facebook veya Snapchat uygulamayı geliştirirse, o zaman bu yerli bir uygulamadır.

Resmi olmayan üçüncü parti uygulama mağazaları veya cihaz veya işletim sistemine bağlı olmayan taraflarca oluşturulan web siteleri aracılığıyla sunulan uygulamalar da üçüncü parti uygulamalardır. Bu mağazalarda sunulan tüm uygulamalar üçüncü parti uygulamalarıdır. Kötü amaçlı yazılımları önlemek için herhangi bir kaynaktan, özellikle resmi olmayan uygulama mağazalarında veya web sitelerinde uygulama indirirken dikkatli olun.

Gelişmiş özellikler sağlamak veya profil bilgilerine erişmek için başka bir hizmete (veya uygulamasına) bağlanan bir uygulama, bir üçüncü parti uygulamasıdır. Bunun bir örneği, Facebook profilinizin belirli bölümlerine erişmek için izin gerektiren bir üçüncü parti sınav uygulaması olan Quizzstar’dır. Bu türden üçüncü parti uygulaması indirilmez, ancak diğer hizmet veya uygulamaya olan bağlantısı aracılığıyla potansiyel olarak hassas bilgilere erişim verilir.

Birçok üçüncü taraf uygulamaları inanılmaz derecede faydalıdır. Üçüncü taraf uygulamaları, Hootsuite veya Buffer gibi çeşitli sosyal medya hesaplarını yönetmeye yardımcı olan uygulamalardır. Muhtemelen banka hesabınızı mobil cihazınızda yönetiyor, kalori sayıyor veya üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla ev güvenlik kamerasını etkinleştiriyorsunuz.

Uygulama menü ekranınızı akıllı telefonunuzda açın ve indirdiğiniz uygulamalarda gezinebilirsiniz. Herhangi bir oyun, sosyal medya veya alışveriş uygulamanız var mı? Şanslar iyi, üçüncü parti uygulamalar.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.