apple homepod nedir, homepod, homepod nedir, apple akıllı hoparlör, apple smart speaker

Apple HomePod Nedir Tüm Detaylar

Apple HomePod Nedir: Apple’ın müziği çalma, Siri ile etkileşim kurma ve akıllı evi kontrol etmek için kullanılan bir apple akıllı hoparlör dür.

Apple Smart Speaker, herhangi bir odaya birinci sınıf müzik deneyimi sunmak için bir dizi güçlü hoparlör ve mikrofon paketleyen küçük, Wi-Fi özellikli bir cihazdır. Her yerde bulunan kablosuz Bluetooth hoparlörlerden biri gibi düşünün, ancak Apple’ın ekosistemine inşa edilmiş ve yüksek teknoloji ürünü, yüksek kullanıcı deneyimi olan Apple tedavisi göz önünde bulunduruldu.

Apple HomePod Nedir

#HomePod hangi Müzik Hizmetlerini Destekliyor?

HomePod tarafından doğal olarak desteklenen tek akışlı müzik servisi, Beats 1 Radio dahil olmak üzere Apple Music’dir. Bu durumda yerel destek, Siri ile sesli iletişim kurarak bu hizmetleri kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca bir iPhone veya başka bir iOS cihazı ile kontrol edilebilir.

Apple bir şey açıklamamış olsa da, HomePod diğer hizmetlere hiçbir zaman yerel destek sağlamıyorsa biraz şaşırtıcı olacaktır. Pandora, Spotify gibi hizmetlerin çok daha uzun sürmesi (eğer varsa) ile bariz bir seçim gibi görünüyor. Apple’ın bu gibi şeylerle ilgili alışkanlıkları göz önüne alındığında, bir süredir herhangi bir üçüncü taraf hizmeti için yerel destek görmeyi beklemeyin.

#Başka Yerli Müzik Kaynakları Var mı?

Evet. Apple Müzik ve Beats 1, HomePod tarafından kutudan desteklenen tek akışlı servisler olsa da, başka bir müzik kaynağı (tüm Apple merkezli) de kullanılabilir. HomePod ile iTunes Music Store‘dan satın aldığınız tüm müziklere, iCloud Music Library‘ınıza iTunes Match ve Apple Podcasts uygulaması aracılığıyla eklenen tüm müziklere erişebilirsiniz. Tüm bu kaynaklar Siri ve iOS cihazları ile kontrol edilebilir.

apple homepod nedir, homepod, homepod nedir, apple akıllı hoparlör, apple smart speaker
Apple HomePod Nedir

#AirPlay’ı Destekliyor mu?

Evet, HomePod AirPlay 2’yi destekliyor. AirPlay, Apple’ın bir cihazdan diğerine hoparlör gibi müzik akışı için kullanılan kablosuz ses ve video platformudur. IOS’ta yerleşiktir ve iPhone, iPad ve benzeri cihazlarda bulunur. Apple Müzik, HomePod için tek doğal olarak desteklenen akış hizmeti olsa da, AirPlay diğer hizmetleri nasıl oynayacağınızdır. Örneğin, Spotify’ı tercih ederseniz, AirPlay üzerinden HomePod’a bağlanın ve Spotify’ı oynatın. Spotify’ı kontrol etmek için Siri’yi HomePod üzerinde kullanamazsınız.

AirPlay, bir evde birden fazla yer olduğunda HomePod’ların birbirleriyle iletişim kurması için de kullanılacaktır. Daha fazlası için “HomePod Multi-Room Audio Sisteminde Kullanılabilir mi?”

#HomePod Bluetooth’u Destekliyor mu?

Evet, ancak müzik akışı için değil. HomePod bir Bluetooth hoparlör gibi çalışmıyor. Sadece AirPlay kullanarak müzik gönderebilirsiniz. Bluetooth bağlantısı, diğer ses iletişim türleri içindir, ses akışı için değil.

Apple Akıllı Hoparlör

apple homepod nedir, homepod, homepod nedir, apple akıllı hoparlör, apple smart speaker
Apple HomePod Nedir

#HomePod’u Müzik Çalma İçin İyi Neler Yapar?

Apple HomePod’u özellikle müzik için tasarladı. Bunu, hem aygıtı kurmak için kullanılan donanımda hem de onu destekleyen yazılımda yapılır. HomePod, bir subwoofer ve hoparlörün içindeki bir halkada dizilmiş yedi tweeter etrafında inşa edilmiştir. Bu, büyük sesin temelini oluşturuyor, ama HomePod şarkılarını gerçekten yapan şey onun zekası.

Hoparlörlerin ve altı dahili mikrofonun kombinasyonu, HomePod’un odanızın şeklini ve içindeki mobilyaların yerini tespit etmesini sağlar. Bu bilgi ile HomePod, içinde bulunduğu oda için en iyi müzik çalma özelliğini sunmak üzere kendini otomatik olarak kalibre edebilir. Bu, Sonos’un Trueplay ses optimizasyon yazılımı gibidir, ancak manuel yerine otomatiktir.

Bu oda farkındalığı aynı odaya yerleştirilmiş iki HomePod’un birbirini tanımasını ve odanın şeklini, boyutunu ve içeriğini göz önünde bulundurarak en iyi ses için çıktılarını ayarlamak için birlikte çalışmasına izin verir.

#Siri ve HomePod

HomePod, iPhone 6 serisine güç veren aynı işlemci olan Apple A8 işlemcisinin etrafında inşa edilmiştir. Bu tür bir beyinle HomePod, Siri’yi müziği kontrol etmenin bir yolu olarak sunuyor. Siri’ye ne oynamak istediğinizi söyleyebilirsiniz ve Apple Müzik desteğiyle Siri, bu servisin 40 milyondan fazla şarkıyı çekebiliyor. Ayrıca Siri’ye hangi şarkıları yaptığınızı söyleyebilir ve Apple Müzik’in sizin için önerilerini iyileştirmesine yardımcı olmayı sevmezsiniz. Siri, Sıradaki bir kuyruğa şarkı ekleyebilir ve “bu şarkının gitaristi kimdir?” Gibi sorulara da cevap verebilir.

#Yani bu Amazon Echo veya Google Home’un Apple sürümü mü?

Müzik çalabilen ve sesle kontrol edilebilen, internete bağlı, kablosuz bir akıllı hoparlör olduğundan, bu cihazlara çok benziyor. Bununla birlikte, bu cihazlar çok daha geniş bir özellik yelpazesini destekler ve HomePod’un yaptığıdan çok daha fazla ürünle entegre olur. Yankı ve Ev, evinizi ve hayatınızı yürütmek için dijital asistanlar gibidir. HomePod, evdeki müzik deneyiminizi geliştirmenin bir yoludur.

Apple Smart Speaker

apple homepod nedir, homepod, homepod nedir, apple akıllı hoparlör, apple smart speaker
Apple HomePod Nedir

#Bu HomePod Apple’ın Sonos Sürümü Yapar mı?

Bu karşılaştırma daha uygun görünüyor. Sonos, müzik akışı yapan, tüm ev ses sistemiyle bir araya getirilebilen ve işlevsellikten ziyade eğlence için daha fazla donanımlı bir kablosuz hoparlörler serisi yapar.

#Ev Sinemasında Kullanılabilir mi?

Bu net değil. Apple, HomePod’u sadece müzik özellikleri açısından tartıştı. Apple TV, desteklenen bir ses kaynağı olsa da, bunun sadece TV sesini çalabileceği veya gerçekten çok kanallı bir ev sinema sistemi olarak kullanılabileceği anlamına gelir mi bilemem. Bu, Sonos’un lider olduğu bir alandır.

#HomePod Çok Odalı Ses Sisteminde Kullanılabilir mi?

Evet. Daha önce belirtildiği gibi, bir evde birden çok HomePod, AirPlay üzerinden birbiriyle iletişim kurabilir. Bu, oturma odası, mutfak ve yatak odasında bir HomePod’unuz varsa, o anda müziği çalacak şekilde ayarlanabilir. (Elbette hepsi de farklı müzikler çalabilirler.)

#Echo gibi HomePod için Özellikler Ekleyebilir miyim?

Bu muhtemelen HomePod’u Amazon Echo veya Google Home gibi akıllı hoparlörlerden ayıran en önemli şey. Bu iki cihazda, üçüncü taraf geliştiriciler, ek özellikler, işlevsellik ve entegrasyonlar sağlayan yetenek olarak adlandırılan kendi mini uygulamalarını oluşturabilir.

HomePod farklı çalışır. Müzik kontrol etme, Mesajlar ile metin gönderip alma ve iPhone Phone uygulamasıyla arama yapma gibi şeyler için HomePod’a yerleşik bir dizi komut vardır. Geliştiriciler benzer özellikler oluşturabilecekler. HomePod ve Echo veya Home arasındaki birincil fark, yine de, bu özelliklerin HomePod’un kendisinde yüklü olmamasıdır. Daha ziyade, kullanıcının iOS cihazında çalışan uygulamalara eklenir. Ardından, kullanıcı HomePod ile konuştuğunda, istekleri görevi gerçekleştiren iOS uygulamasına yönlendirir ve sonucu HomePod’a geri gönderir. Yani, Echo ve Home kendi başlarına durabilir. HomePod bir iPhone veya iPad’e sıkıca bağlıdır.

HomePod Nedir

apple homepod nedir, homepod, homepod nedir, apple akıllı hoparlör, apple smart speaker

Siri, HomePod’u Kontrol Etmenin Tek Yolu mu?

Hayır. Cihazda ayrıca müzik çalma, ses seviyesi ve Siri’yi kontrol etmenizi sağlayan bir dokunmatik panel bulunur.

Yani Siri her zaman dinliyor mu?

Evet. Amazon Echo veya Google Home ile olduğu gibi, Siri her zaman yanıtlanacak sesli komutları dinliyor. Ancak, Siri’yi dinlemeyi devre dışı bırakabilir ve yine de cihazın diğer özelliklerini kullanabilirsiniz.

Akıllı Ev Cihazlarıyla Çalışıyor mu?

Evet. HomePod, Apple’ın HomeKit platformuna uyumlu akıllı ev (Nesnelerin İnterneti) cihazlarının merkezi olarak işlev görür. Evinizdeki HomeKit özellikli cihazlarınız varsa, HomePod üzerinden Siri ile konuşmak onları kontrol edecektir. Örneğin, “Siri, oturma odasındaki ışıkları söndür” diyerek o odanın ışıklarını söndüre bilirsiniz.

Bunu Kullanma Gereksinimleri Nelerdir?

HomePod, bir iPhone 5S veya daha yeni, iPad Air, 5 veya mini 2 veya daha yenisini ya da iOS 11.2.5 veya sonraki sürümlerini çalıştıran bir 6. Nesil iPod touch gerektirir. Apple Müzik’i kullanmak için aktif bir abonelik gerekir.

HomePod Türkiye Fiyatı 1500 Tl gibi bir rakam olacak.

Yukarıdaki makaleyi okuduktan sonra Apple HomePod Nedir biliyor olmalısınız. Makalede verilen bilgileri beğendiyseniz başkalarıyla da paylaşınız. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.