Apple Numara Engelleme, iPhone Arama Engelleme,
Apple Numara Engelleme, iPhone Arama Engelleme,

Apple Store BlackList yani Numara Engelleme’nin İç Yüzü

Özellikle yeni iPhone alan kullanıcıları, App Store’da tam olarak aradıkları uygulamaları bulamayınca bize soruyorlar. Bu soruların başında da “BlackList” yani “Numara Engelleme”  uygulamaları geliyor. Aslında App Store’da “Blacklist” şeklinde aratınca (search) bir sürü numara engelleme uygulaması çıkıyor.

Fakat bu uygulamalar, kullanıcıların eski telefonlarındaki BlackList uygulamalarının yaptığı gibi çağrıları ve veya SMS mesajlarını

gerçek anlamında bloklamıyor. Ancak adres defterimizi değiştirerek, cevaplamak istediğimiz numaraları bize farklı göstererek SPAM olanları (örneğin bankalardan yeni ürün satışı için aramaları) farketmemizi sağlıyorlar. Fakat kullanıcıların esas istediği, önceden belirledikleri numaraların cihazlarında hiç çalmaması veya arama kaydı olarak görünmemesi.

Apple Store BlackList

Fakat yine de birçok kullanıcı bu uygulamaların isimlerine aldanıp, yorumları da okumadan hemen satın alıyorlar. İş işten geçtikten sonra da yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulama tek yıldız vererek hayıflanıyorlar. Hele ücret iadesi isteyebileceklerini bilmeyenler çok daha fazla üzülüyor.

Bu arada bazı uygulama geliştiricileri, (özellikle BlackList’çiler) tek yıldız alan uygulamalarının rating’lerini arttırmak için Google Translate kullanılarak hazırlanmış aşağıdaki yorumları girdiriyorlar fazladan hesap açarak. Fakat kötü tercüme nedeniyle yorumların sahte olduğu hemen anlaşılıyor. Bu yüzden bu tip yorumlara bakarak bu tip uygulamaları satın almayın.

Peki App Store’daki Numara Engelleme uygulamalarının, bir çok kullanıcının beklediği gibi çalışmamasının nedeni nedir?

Bunun aslında tek bir nedeni var; o da Apple’ın iOS uygulama geliştiricilere koyduğu kısıtlar. App Store’a uygulama geliştirenler, cihazın (iPhone veya iPad)  Sistem Ayarları, Telefon veya SMS gibi bir çok uygulamasına veya kısmına erişemiyor. Durum böyle olunca çoğu kullanıcının beklediği BlackList uygulamaları App Store’da yer alamıyor.

Ancak Apple’ın uygulama geliştiricilerin Adres Defteri’ne (Kişiler) erişimine imkan vermesi nedeniyle böyle yarım yamalak BlackList uygulamaları geliştirilebiliyor. Fakat bu sayede de iOS tabanlı cihazlar daha güvenli hale geliyor. Bir cihazın kritik özellikleri uygulama geliştiricilere ne kadar çok açılırsa, açılan bu özelliklerin suistimal edilmesi o kadar artıyor.

Sonuç

Özetle App Store’da herkesin beklediği türde bir numara engelleme uygulaması yok. Apple izin vermeyeceği için bundan sonra da hiç olacağını sanmıyorum. Bu konuyla ilgili çok soru geldiği için ayrıca bir yazıyla bu durumu açıklayayım istedim. Umarım açıklayıcı ve faydalı olmuştur.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

9 yorumlar

 1. YALGIN SÜER

  sağ olun

 2. iyi ki varsın teknolojide destek sayenizde yeni birey öğrendim

 3. iyi ki varsın teknolojide destek sayenizde yeni birey öğrendim

 4. MENEKŞE TUĞBERK

  teşekkürler

 5. bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

 6. YASEMİN İNAN&Ccedi

  Mükemmel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.