Bilgisayar Kasası içi Neye Benziyor, Bilgisayarın nasıl birbirine bağlı olduğunu görün.

Bilgisayar Kasası içi Neye Benziyor

Bilgisayar Kasası içi Neye Benziyor, Gelin bir bilgisayarın tüm iç bölümlerinin nasıl birbirine bağlı olduğunu görün. Parçaları ve Bölümler.

Bir bilgisayarın bir çok parçasının PC’nizde birbirine nasıl bağlandığını anlamak, bileşenlerin çoğunu fiziksel olarak barındıran kasa ile başlar.

Bilgisayarınızın içinin, donanımı yükseltirken veya değiştirirken, cihazları yeniden yerleştirirken veya meraktan kaçarken nasıl çalıştığını bilmeniz gerekebilir.

Bilgisayar Kasası içi

Kasanın İçi

bilgisayar kasasının içindeki parçalar, bilgisayar kasasının içindekiler, kasanın içindeki parçalar,

 

Güç Kaynağı: Güç kaynağı, güç sağlamak için PC’deki neredeyse her cihaza bağlanır. Kasanın arkasında bulunur.

Sürücü Yuvaları: 5.25 “ve 3.5” sürücü yuvaları, bir bilgisayarın içerebileceği çok çeşitli depolama aygıtlarını barındırır.

Genişletme Yuvaları: Kasanın arkasındaki genişletme yuvaları özel olarak kesilir, böylece anakartlara bağlı olan çevre birimleri, yazıcılar, monitörler ve diğer harici aygıtlar gibi harici aygıtlara kolay bağlantı için kasadan uzayabilir.

Anakart

bilgisayar kasasının içindeki parçalar, bilgisayar kasasının içindekiler, kasanın içindeki parçalar,

Anakart, bilgisayar kasasının içine monte edilir ve önceden delinmiş delikler aracılığıyla küçük vidalar vasıtasıyla sıkıca bağlanır. Bir bilgisayardaki tüm bileşenler, anakarta bir şekilde veya başka bir şekilde bağlanır.

Genişleme Yuvaları: Anakartlar genellikle görüntü kartları ve bağlanan ses kartları gibi dahili çevre kartları için bir dizi yuva içerir.

Arka Panel Kontrolleri: Arka panel konektörleri, harici çevre birimlerine bağlantı için kasanın arkasını uzatır.

CPU ve Bellek Yuvaları: CPU ve bellek, CPU soket konnektörü ve bellek yuvaları aracılığıyla doğrudan ana karta bağlanır.

Depolama Sürücü Bağlantıları: Depolama aygıtları, ana kartlara kablolarla bağlanır. Disket sürücüler, optik sürücüler ve sabit sürücüler için özel konektörler vardır.

Bilgisayar Kasasının içindekiler

CPU ve Bellek

bilgisayar kasasının içindeki parçalar, bilgisayar kasasının içindekiler, kasanın içindeki parçalar,

CPU: CPU, bilgisayarın içinde bulunan anakart üzerindeki bir CPU soketine doğrudan bağlanır. CPU soket pimi tarafına takılır ve küçük bir kaldıraç sabitlenir. Bir anakartın bazı resimlerinde, ısıyı dağıtmak için CPU’nun üstüne oturan büyük bir fan görebilirsiniz.

Bellek: Bellek, anakartta bulunan bellek soketlerine takılıdır. Bunlar, hafızayı yerinde kilitleyen iki taraftaki küçük menteşeleri arayarak kolayca bulunabilir.

Depolama Aygıtları

bilgisayar kasasının içindeki parçalar, bilgisayar kasasının içindekiler, kasanın içindeki parçalar,

Sabit sürücüler, optik sürücüler ve disket sürücüler gibi depolama sürücüleri, anakartlara kablolar aracılığıyla bağlanır ve bilgisayarın içine monte edilir.

SATA Kabloları: Bu örnek, hızlı sabit disk erişimi için anakartlara SATA kabloları üzerinden bağlanan iki sabit disk sürücüsü göstermektedir. Başka bir bağlantı türü eski PATA kablo bağlantısıdır, ancak bu resimde bir örnek gösterilmez.

Güç Bağlantıları: Güç kaynağından gelen güç, sürücülerdeki güç bağlantı noktasına takılan kablolar aracılığıyla her iki sürücüye de gönderilir.

bilgisayar kasasının içindeki parçalar, bilgisayar kasasının içindekiler, kasanın içindeki parçalar,

Resimde görülen video kartı gibi çevresel kartlar, bilgisayarın içindeki anakarttaki uyumlu yuvalara bağlanır.

PCI Bağlayıcısı: Bu çevre kartı, bir PCI konektörü ile tasarlanmıştır ve anakart üzerindeki bu yuvada kullanılmalıdır.
Diğer çevresel kart türleri arasında ses kartları, kablosuz ağ kartları, modemler ve daha fazlası bulunur. Video ve ses gibi periferik kartlarda bulunan daha fazla işlev, maliyetleri düşürmek için doğrudan anakart üzerine entegre edilir.

Dış Çevre Birimleri

bilgisayar kasasının içindeki parçalar, bilgisayar kasasının içindekiler, kasanın içindeki parçalar,

Bilgisayar kasasının içindeki parçalar tanındı. Şimdi çevre birimlerine bakalım. Çoğu harici çevre birimi, kasanın arkasından uzanan anakart konektörlerine bağlanır.

USB Bağlantı Noktaları: Fare, klavye, dijital kamera, tarayıcı ve yazıcı gibi aygıtlar genellikle USB bağlantı noktaları üzerinden ana karta bağlanır.

LAN Portu: LAN portu, PC’yi yerel bir ağa veya yüksek hızlı internet servislerine bağlamak için kullanılır.

VGA ve HDMI Bağlantı Noktaları: Bu anakartta, bu tür görüntü aygıtlarına video çıkışı sağlamak için bir HDMI bağlantı noktası ve bir VGA bağlantı noktası vardır.

Ses Bağlantı Noktaları: Entegre hat çıkışı, mikrofon ve giriş bağlantı noktaları tümleşik sese erişim sağlar, yani bu bilgisayarda ses kartlarına gerek yoktur.

PS/2 Bağlantı Noktaları: USB aygıtları olmayan eski klavyeler ve fareler, bu görüntüde yukarıda gösterilmeyen PS / 2 bağlantı noktaları aracılığıyla bilgisayara bağlanır. Yeni bilgisayarlar genellikle PS / 2 bağlantılarına sahip değildir.

Seri ve Paralel Bağlantı Noktaları: Burada ayrıca, yazıcılara ve diğer harici aygıtlara bağlantı sağlayan bir seri bağlantı noktası ve paralel bağlantı noktası gösterilmiyor. Fare ve klavyeler gibi, bu cihazlar temel olarak USB ile değiştirildi.

Bilgisayar Kasası içi Neye Benziyor sorusuna yanıt olmaya çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir bilgi olmuştur.

 

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.