Bluetooth Ne Kadar Güvenli yada Güvenli mi?

Bluetooth Ne Kadar Güvenli

Geçen sene siber güvenlik haberlerine göz kulak olduysanız, Bluetooth ile bazı saldırılar görmüş olabilirsiniz. Bu bağlamda Bluetooth Ne Kadar Güvenli?

BlueBorne gibi örnekler, harici cihazlara bağlanmak için Bluetooth kullanan akıllı telefonlar için çok korkutucu ses çıkarıcı beklentilere sahiptir. Bu daha sonra soruyu gündeme getiriyor: Bluetooth ne kadar güvenli? Kullanması güvenli midir, yoksa kapattığı kadar güvenlik açıklarıyla mı dolu?

** Bluetooth Saldırı Çeşitleri

İnsanların Bluetooth üzerinden cihazlara saldırabileceği garip gelebilir. Ancak bunu düşündüğünüzde anlamlıdır. Her türlü aksesuarın Bluetooth üzerinden nasıl bağlanabileceğini göz önünde bulundurarak, Bluetooth bağlantısı üzerinden her türlü özelliğe erişebilirsiniz. Üretken araçlar için kullanılmasına rağmen, bilgisayar korsanları aşağıdakiler için kullanabilir:

  • Bluejacking, İnsanların başkalarına istenmeyen mesajlar gönderebileceği.
  • Bluesnarfing, İnsanların özel bilgilerine erişebilen.
  • Bluebugging, Genellikle kullanıcının onayını almadan cihazların eşleştirilmesini sağlayan eski bir Bluetooth arayüzüne sahip bir telefonda yapılan. Bu, telefonun özelliklerini kontrol etmek için kullanılabilir.

Korkunç, değil mi? Bluetooth’un kusurları olsa da, tamamen güvensiz değil. Bir kullanıcı olarak saldırının gerçekleşmesini engellemek için yapabileceğiniz bol miktarda önlem var!

** Saldırılar Nasıl Çalışır?

Saldırıyı nasıl durduracağımızı anlamak için, hackerların ilk etapta nasıl davrandığını anlamaya ihtiyacımız var. Bunu yapmak için, şu anda bir Bluetooth bağlantısı yayınlayan bir cihaza ihtiyaçları vardır. Bluetooth bağlantılarının varlığı, varlığını yayınlayan ve kullanıcıların ona bağlanmak için bir istekte bulunmalarını sağlayan bir cihaz tarafından yapılır.

İnsanların izinsiz giriş yapmasını engellemek için Bluetooth’a önceden yapılmış çok sayıda güvenlik var. Bir Bluetooth cihazı kurduysanız, her bir cihaza birbiriyle bağlantı kurulmasının uygun olduğunu belirttiğiniz bir “eşleme” yapmanız gerektiğini bileceksiniz. Bu, insanların bilmeden, sadece size bağlanmasını engeller. Elbette, bilgisayar korsanları onları durdurmak için yeterliyse Bluetooth’a girme yöntemlerine sahip olmayacaktır!

Buradaki anahtar, Bluetooth özellikli cihazların tipik olarak Bluetooth’un etkin olduğu gerçeğini yayınlaması ve saldırganların cihaza girmeleri için bir yol göstermesidir. Bu nedenle çözüm, neyin yayınlandığını takip etmektir.

Bluetooth Ne Kadar Güvenli

Cihazınızın Bluetooth ayarlarında “keşfedilebilir” olmasını isteyip istemediğinizi belirten bir ayar görmüş olabilirsiniz. Bu, diğer araçların onunla eşleşebilmesi için sürekli olarak varlığını yayınlayan bir Bluetooth aygıtı için bilgisayar konuşmasıdır. Bir cihaz cihazı göremiyorsa, eşleme yapamaz! Bilgisayarınızı veya telefonunuzu Bluetooth özellikli bir cihazla eşleştirmek istediğinizde bunun açık olmasını istersiniz.

Eşleştirme tamamlandığında, cihazınızı herkesden gizlemek için kurtarılamaz hale getirebilirsiniz. Eşleştirdiğiniz aksesuarlar, cihazınız anlaşılır olmadığında yine de bağlanabiliyor. Buluşmalarını ve “gizli el sıkışmasını” yaptıkları ve artık birbirlerini aramaya artık gerek duymadıkları. Her aygıtın kendi kendine çözülemez hale gelme şekli vardır, bu yüzden bunu nasıl yapacağınızı görmek için cihaz üreticisine danışın.

** Bluetooth Güvenliği

Bunu yapmak, bir hacker’ın Bluetooth’unuza erişmesini çok zorlaştırır. Anlaşılamayan bir cihaza bağlanma araçlarına sahiplerse, cihazınızın Bluetooth adının ne olduğunu bilmek zorundadırlar. Bunu yapmak çok zor, bu nedenle bilgisayar korsanlarının ayrıntılarını yayınlayan birini bulmaları daha olasıdır.

Sadece ilk kez yayın yapmayı öğreniyor olsanız bile, tüm zaman zarfında zaten iyi bir şansınız var. Bazı cihazlar, güvenliğini sağlamak için Bluetooth adı yayınlandığında otomatik olarak kontrol edilecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin Android cihazlar, diğer cihazları bulmak için Bluetooth Ayarları ekranındayken yalnızca adlarını yayınlar. Bu ekrandan çıktıktan sonra, telefonunuz tekrar karanlığa döner.

Bluetooth Güvenli Mi

Bluetooth Güvenli mi?

Bluetooth cihazlarınızı kullanmayı bitirdikten sonra, Bluetooth adaptörünüzü tamamen kapatabilirsiniz. Bu sadece mobil cihazlardaki pil gücünden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda bilgisayar korsanlarının Bluetooth üzerinden erişmesini tamamen imkansız hale getirirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar genellikle, Bluetooth cihazını açıp kapamanın ya da cihazdaki bir düğme veya işletim sisteminin kendisinde bir geçiş yapmak için hızlı bir yol sunar.

Dolayısıyla, “bluetooth kulaklık güvenli mi” gibi soruyu artık doğru bir şekilde cevaplayabildiğine göre, zaman zaman kusurları olsa da (diğer popüler kablosuz iletişim yöntemleri gibi), bilgisayar korsanlarına karşı kendinizi güvende tutmak kolaydır. Cihazınızı eşleştirdikten sonra çözülemeyebilir halde tutun ve kullanılmadığında tamamen kapatın. Bu şekilde, saldırıların hedefi olmaktan kurtulabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.