Chrome Yer işaretleri Nasıl Yönetilir

Chrome Yer işaretleri Nasıl Yönetilir

Chrome Yer işaretleri Nasıl Yönetilir, makalesi ile chrome yer işaretlerini dışa aktarma, yedekleme, geri gerirme, düzenle gibi bilgi bir çok vereceğiz.

Doğru düzgün ve faydalı makaleler yazabilmek için önemli bulduğum her şeyi favorilere eklemekteyim. Ama sorun önemli olan birçok şey bulmamda. Ne kadar yer işareti olduğumu hayal edebilirsiniz. Yer işaretlerimden geçmek, kümelenmiş ve düzensiz bir mekanik garaja girmek gibiydi.

Chrome yer işaretlerinizi benim yaptığım kadar yönetmek ve düzenlemek için aşağıdaki bilgilere mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

Chrome Yer işaretleri Nasıl Yönetilir

** Hashtag Kullan

Dağınık yer imi sorunumu düzeltmek için yer işaretlerimi sıralamak için klasörler oluşturmayı denedim. Bu kesinlikle etkiliydi ama daha çok tercih edilen yollar olduğunu hissediyorum. Chrome’un Hashtag (etiketleme) özelliğini kullanarak harika ve basit bir çözümdür. Bu özelliği kullanmak oldukça basittir. Adres çubuğunun sağ tarafındaki yıldızı tıklayın ve sitenin adına eklemek istediğiniz etiketleri ekleyin.

Chrome Yer işaretleri Nasıl Yönetilir

Bu özellik sayesinde, Chrome etiketinin adres çubuğuna yazarak hashtag’i yazıp etiketine ekleyebilecek bir hashtag ile yer işareti ekleyebilir ve yer işaretlerini bulabilirsiniz. Bu, tüm siteleri hashtag ile çekiyor. Veya, Chrome’un yer imi yöneticisini (Ctrl + Shift + O)  açabilir ve bağlı dosyaları bulmak için hashtag’leri arayabilirsiniz.

Chrome Yer işaretleri Nasıl Yönetilir

** Yer İşareti Yöneticisi

Bu, yer imlerini yönetmenin çok kolay bir yoludur. Öncelikle, Google Chrome’unuzla ücretsiz olarak geldiğinin bilinmesi gerekir. Yer işareti yöneticisine erişmek için, Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesindeki “üç nokta“yı ardından “Yer İşaretleri” ve ardından “Yer imi yöneticisi” ne tıklayın.

Bu, yer işareti yöneticinizi yeni bir sekmede açar. Yer imi yöneticiniz açıldığında, soldaki tüm yer işaretlerinizi içeren klasörleri ve sağda seçilen herhangi bir klasörde yer işaretlerini görebilirsiniz.

En sağdaki köşede ayarlar için üç nokta vardır. Bu ayar, ada göre sıralamanıza, yeni yer imleri eklemenize, yeni klasör eklemenize ve yer imlerini içe ve chrome yer işaretleri dışa aktarma ya olanak tanır. Her bir yer iminin karşısında, URL’yi düzenlemenize, silmenize, kopyalamanıza ve yer imini açmanıza olanak veren ayarlar için üç nokta vardır. En sağ tarafta mobil yer işaretleri gibi bilgileri görebileceğiniz alanlarda vardır.

En güzel özelliklerden biri, yer imlerini listeden istediğiniz konuma sürükleyerek yer işaretlerini sıralama becerisidir. Bu, kaç tane yer işaretiniz olursa olsun, en çok kullandığınız yer işaretlerini listenin en üstüne sürüklemenizi sağlar.

Chrome Yer işaretlerini Dışa Aktarma

Herhangi bir nedenden dolayı chrome yer işaretleri yedekleme gerekirse aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. AdımChrome’un yer imi yöneticisini (Ctrl + Shift + O) açın.

2. Adım: sol üst köşedeki “üç nokta” simgesine tıklayın. Ardından “Yer işaretlerini dışa aktar” seçeneğine tıklayın.

Chrome yer işaretlerini dışa aktarma

3. Adım: Açılır pencerede dosyaya bir isim verin ve ardından “Kaydet” butonuna tıklayın.

Chrome yer işaretlerini dışa aktarma

Hashtag kullanmanın keyfini çıkarın, ancak yer işaretlerinizi sıralamak için harika bir iş çıkartan çok sayıda Chrome uzantısı var. Kişisel favorilerim, belirli bir sırayla Yinelemeli Bookmark Sıralayıcısı, Sprucemarks ve Son Yer imleridir.

Son Yer İmleri ile, son yer imlerinin, eklendikleri güne göre gruplandırılmış azalan düzende bir listesini verir. Bunu seviyorum çünkü oldukça basit. Sayfalar veya web siteleri işaretlendiğinde, son yer imleri uzantısının altın sarısı başlangıcını tıkladığınızda, tüm yer işaretleriniz eklendikleri tarihlerle sıralanır.

Chrome Yer işaretleri Yedekleme

** Üçüncü Taraf Hizmetlerini Kullanma

Chrome yer işaretlerini tarayıcınızda yönetmeyi istemiyorsanız, yer işaretlerinizi yönetmek için üçüncü taraf hizmetlerini kullanma seçeneği her zaman vardır. Birçoğu özgür, ve bazıları da pahalı. Bir önyargıya sahip olduğum biri kaydedildi.

Web tabanlı yer imi hizmetleri için, çalışabilmesi için bir uzantı gerektirmesi normaldir. Kişisel bilgisayarınız çalışmıyorsanız ve bir şekilde tüm uzantılarınızın lüksüne sahip değilseniz, bu bir çeşit turşu olabilir. saved.io belki de bunun için en basit araçtır ve işlev için bir uzantı gerektirmez.

Adımlar oldukça basittir, ancak bir saved.io hesabınızın olmasını gerektirir. Kayıtlı sayfalara yer işareti eklemek için şu adımları izleyin:

1. Bir hesap oluşturun. Bu, oluşturulduktan sonra yer imleri geçersiz olacaktır, çünkü saved.io otomatik olarak önceki yer imlerinizi içe aktarmaz.

2. İstediğiniz bir web sayfasına gidin. (www.yaparimben.com olabilir mesela 🙂 )

3. Adres bulucuda, aşağıdaki örnekte olduğu gibi linkten önce  saved.io/  yazın.

4. Sonra, yer imleri listenizi görmek için saved.io’ya otomatik olarak yönleneceksiniz.

Evet bu ipuçlarıyla, yer imlerinizin sizi deli etmesine ya da önemli yer imlerinin kaybetme olasılığından korkmadan, istediğiniz kadar kaydedebilir ve yer imi ekleyebilirsiniz.

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.