AnaSayfa / Blog / Android Destek / Casper Nirvana CTA Hard Reset Detaylı Bilgi
Casper-Nirvana-CTA-Hard-Reset1

Casper Nirvana CTA Hard Reset Detaylı Bilgi

Merhaba, Casper Nirvana 10 CTA-E10-12A Model Tablet için Hard Redet (Format Atma) den tutun Yazılım yüklemeye kadar birçok soru gelmekte. Casper Nirvana CTA Hard Reset Detaylı Bilgi paylaşayım.

Ancak bu anlamda Yasal bir Çözüm Yolu olmadığı için yazı yayımlamıyordum. Ancak sorular fazla olunca yazmak gerektiğini gördüm.

Öncelikle şu uyarıyı yapayım. Casper Nirvana Via tablet ile Casper Nirvana CTA tableti birbiriyle karıştırmayın. Aynı marka olmalarına rağmen yazılım desteği ve işlemleri birbiri ile farklı. Casper Nirvana Via Hard Reset için zorda olsa mantıklı ve kolay bir çözüm yolu bulduk. Ancak Casper Nirvana CTA Hard Reset maalesef yasal olarak yok.

Casper-Nirvana-CTA-Hard-Reset

Önce Casper Nirvana CTA Formatlama ile ilgili birkaç. bilgi aktaralım. Daha sonra da diğer bilgileri aktaracağım. 

Casper CTA.07-11A ve CTA-E10-12A Tabletlere Format Nasıl Atılır?

Casper Nirvana CTA format atabilmek için ana menü üzerinden Ayarlar kısmına girip, önce Yedekle ve Sıfırla, sonra da Tümünü Sil ve Sıfırla seçeneğine girip, işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Ancak, ekran model kilidi, ekran kilidi unutulması ve yanlış girilmesi gibi durumlarda bildiğiniz üzere menüye ulaşılamamaktadır. Bu durumda cihaz kapalı konuma getirilir, kapalı konumda iken ses kısma tuşu ve açma kapama tuşlarına aynı anda basmanız gerekmektedir. Cihaz recovery mode’a girecektir. Recovery Moddayken, wipe data factory reset seçeneği ile cihazınızın formatını tamamlamış olursunuz.

Not; Cihaz Recovery moda geçmiyor, sürekli güvenli modda kalıyor ise lütfen cihazınızı servise gönderiniz.

Peki bu yasal olmayan durum nedir? 

Casper Firması inatla Nirvana 10 CTA-E10-12A Tabletlerinin romunu internette yayınlamamasından dolayı bu cihaza ne Room Yüklenebiliyor nede Format atılabiliyordu. Soruların ve çağrıların art arda gelmesiyle bende inat ve hırsımın neticesinde enva i çeşit araştırma yaptım. Mantık olarak; bu tür cihazların üretildiği yer neresi: Çin. Peki aynı cihazın farklı bir marka ile piyasaya sürülme ihtimali olabilir mi? tabi ki evet.

Araştırmalarım neticesinde ulaştığım sonuç; Casper Nirvana 10 CTA-E10-12A Tablet ile Grundig GTB1010 Tablet birebir aynı. E doğal olarak yapılacak işlem de ortada. Grundig GTB1010 Tabletin Rom dosyasını indirerek Casper Nirvana 10 CTA-E10-12A Tablete Yüklemek.

UYARIYORUUM: Bu işlemi yaptığınızda cihaz Casper diye açılmayacak Grundig diye açılacak ve cihaz her türlü garanti kapsamı dışında kalacak. Ayrıca işlemleri yapan her kimse tüm sorumluluğu üstüne alsın. 

Önce yazılım yükleme uygulaması olan Rockchip Batch Tool yazılımını bilgisayara aşağıdaki bağlantıdan indiriyoruz.

Not: Uygulama ve Rom dosyası www.arcelik.com.tr adresinde Grundig için resmi olarak yayınlanmıştır.

Rockchip Batch Tool Download

Ardından Grundig GTB1010 Tablet için çıkarılan image (rom) dosyasını indiriyoruz.

Grundig GTB1010 Image Download

Sıra geldi işlemlere.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Rockchip Batch Tool programı ve beraberinde gelen sürücü dosyalarını Rar dışına çıkararak yeni oluşturacağınız bir klasörün içine kopyalayın.

Klasör içine giriş sağlayarak Rkbatchtool.exe dosyasını çalıştırın.

Rom yükleme işlemini yapacağımız Rkbatchtool programını çalıştırdıktan sonra, Bilgisayarınıza tabletinizi bağlayın.

Tabletinizi USB aracılığı ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra Bilgisayar sizden tabletinizin sürücülerini (Driver) yüklemenizi isteyecek. İlgili sürücü dosyalarını zaten indirmiştik. RockUsbDriver klasörü içinde yer alan sürücülerden uygun olan sürücüleri bilgisayarınıza yükleyin.

Sürücü dosyaları yüklendikten sonra Rockchip Batch Tool programında Connected Devices seçeneğinin altındaki 1 No‘lu bölümün Pembe Renk ile göreceksiniz.

Rockchip Batch Tool programının altındaki Switch butonuna tıklayarak 1 numaralı cihazın Rom Yüklemek için uygun moda getirilmesini sağlayın. Switch butonuna tıkladıktan sonra 1 No’lu alan Yeşil Renk ile göreceksiniz. Bu esnada Tablet kapanacak ve ekranda hiçbir şey görünmeyecek. Bu andan itibaran tabletin hiçbir duşuna vs basmayın. Ayrıca bilgisayar ile tablet arasındaki bağlantıyla da uğraşmayın. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım.

Daha önce indirdiğimiz Grundig GTB1010 Image dosyasını FW Path seçeneğinin karşısındaki butona tıklayarak bulunduğu yeri gösterin, yani seçin. Rom dosyası ********.img şeklinde FW Path in karşısında görünecek.

Bu işlemlerden sonra Restore butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatabiliriz. Yükleme işlemi 5 – 15 dakika arası sürebilir. yükleme bittiğinde bildirim ekranında Loading Firmware Finished yazısını göreceksiniz ve 1 No’lu alan gene Pembe olacak. (ne alakaysa) 🙂

Artık tableti bilgisayardan çıkara bilir ve kullanıma devam edebilirsiniz.

Önemli Notlar:

  • Yükleme işlemi yapılırken tablet Bir Kez kendi kendine yeniden başlayacaktır. Yükleme ekranında yazınısı göermeden bağlantıyı kesmeyin. Yükleme işlemi yarım kalırsa tablet kullanılmaz hale gelecektir.
  • Tablete uygun olmayan Romlar yüklendiğinde tablet kullanılmaz hale gelecektir.
  • Casper tablete bu romu yüklediğinizde cihaz garanti kapsamı dışında kalacaktır.
  • Teknik bilginiz yoksa bu işlemleri kesinlikle yapmayın cihazınızı servise gönderin.
  • Bu rom dosyasını yükletmek için 11820 yi aramayın. 🙂 yasal olmadığı için destek verilmeyecektir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.