AnaSayfa / Blog / Android Destek / Cep Telefonum Dinleniyor Ne Yapmalıyım
Cep Telefonum Dinleniyor Ne Yapmalıyım

Cep Telefonum Dinleniyor Ne Yapmalıyım

Cep Telefonum Dinleniyor Ne Yapmalıyım sorusu aslında bir paranoya değil. Telefonunuz gerçekten herşeyi dinliyor ve özel görüşmelerinizi kullanıyor.

Akıllı telefonlar her zaman ‘OK Google‘ gibi sesli komutları algılamayı dinliyor. Anahtar kelimeler ve ifadeler cihaza kaydedilir ve işlenir. Uzmanlar, Facebook, Instagram gibi üçüncü taraf uygulamaların bu verilere erişebileceği konusunda sürekli uyarıyor. Bu sosyal ağlar, özel görüşmelerinize dayalı reklamları hedeflemekteler.

Paranoyak olmuyorsunuz. Akıllı telefonunuz sizi gerçekten dinliyor, bu telefon dinleme sizin düşündüğünüz gibi bir dinleme olmaya bilir ama bence esas önemli olan konu bu.

Yıllar boyunca akıllı telefon kullanıcıları, gadget’larının, cebinde otururken bile her kelimesini kaydettikleri ürpertici duygudan şikayet ediyorlar. Birçoğu benzer bir hikayeyi paylaşıyor: Arkadaşlarla bir niş ürün ya da tatil yeri hakkında sohbet ediyorlardı ve kısa bir süre sonra sosyal medya uygulamalarında aynı temaya ait bir reklam görürler! Bir araştırmacıya göre, bu garip reklamlar, sadece bir tesadüf değildir ve telefonunuz, söylediklerinizi düzenli olarak dinlemektedir.

Teknolojiyi tetikleyen şey tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmacı tekniğin tamamen yasal olduğunu ve hatta mobil uygulamalarınızın kullanıcı sözleşmeleri kapsamında olduğunu iddia etmektedir.

Cep Telefonum Dinleniyor Ne Yapmalıyım

Çoğu modern akıllı telefon, ‘Hey Siri‘ veya ‘OK Google‘ gibi sesli komutlarla tetiklenen AI asistanlarıyla yüklenir. Ne kadar masumane değil mi. Bu akıllı telefon modelleri, atılan her şeyle, belirlenen uyandırma sözcüğü ya da kelime öbeğini sürekli dinliyor.

Instagram bizi dinliyor mu; Ancak, bir araştırmacı, gadget tarafından toplanan anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin, doğru izinler etkinleştirildiğinde Instagram ve Twitter gibi üçüncü taraf uygulamaları tarafından erişilebileceğini iddia ediyor.

Bu, yeni bir kot pantolona ihtiyaç duyduğunuzda veya Antalya’da bir tatil planlamanız gerektiğinde sohbet ettiğinizde, uygulamaların zaman çizelgesini kıyafetler ve uçuşlara ilişkin fırsatlar için reklamlarla doldurabilmeniz anlamına gelir.

Facebook bizi dinliyor mu; Siber güvenlik firması Asterisk için kıdemli güvenlik danışmanı olan Peter Henway, Başkan Yardımcısı: “Zaman zaman, ses parçacıkları, [Facebook’un] sunucuları gibi uygulamalara geri dönüyor ancak bunun için tetikleyicilerin resmi bir anlayışı yok. ‘Zamanlama veya konuma dayalı veya belirli işlevlerin kullanımı, kesinlikle mikrofon izinlerini çekiyor ve bunları düzenli olarak kullanıyor. ‘Uygulamaların tüm içselleri bu verileri şifrelenmiş biçimde gönderir, bu nedenle tam tetiklemeyi tanımlamak çok zordur.’ Facebook ve Instagram gibi şirketlerin, reklam fırsatlarınız için görüşmelerinizi madencilik sürecini başlatması için binlerce tetikleyici olabileceğini söyledi.

Örneğin, kedi maması ya da belirli bir atıştırmalık hakkında rahat bir sohbet, teknolojiyi etkinleştirmek için yeterli olabilir.

Cep Telefonum dinleniyor; Henway, “Google’ın bu konuya açık olduğunu görmek, diğer şirketlerin de aynı şeyi yaptıklarını varsaymak isterim” dedi.

“Gerçekten, olmayacakları için bir sebep yok. Bir pazarlama bakış açısından ve son kullanıcı sözleşmelerinden ve her ikisine de izin veren yasadan iyi anlam ifade eder, bu yüzden bunu yaptıklarını varsayardım, ancak emin olmanın bir yolu yoktur. ”

Şirketler, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak için web sitelerinde ve uygulamalardaki etkinliğinizi artırmak için giderek daha fazla gelişmiş teknolojiye yöneliyor.

Çerezler olarak bilinen elektronik işaretleyiciler, web siteleri tarafından kullanıcıların çevrimiçi etkinlikleri hakkında bilgi toplamak için kullanılır. Bu, dijital reklamları bireylerin beğenilerine ve ilgi alanlarına uyarlamak için reklamverenlere iletilir.

Cep Telefonum Dinleniyor Ne Yapmalıyım sorunuzun yanıtı. Tep telefonu kullanmamaktan geçiyor yada kullanırken sadece ihtiyaç duyulduğu anlarda mobil veriyi / wifi kullanmaktan geçiyor.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.