AnaSayfa / Blog / Android Destek / Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler
Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler

Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler

Yeni telefon hissi gibi bir şey yok. Peki Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler olduğunu biliyor musunuz. İşte yapılması gereken 10 işlem.

Şimdi lastik ve metal plakanıza hayransınız. Bir sonraki aşamada, onu kurmak ve kullanmak için ne kadar çaba göstermeniz gerektiğine dair panik yapıyorsunuz. Bununla birlikte deneyim, çok acı verici olmak zorunda değildir. Samsung Galaxy S9 veya Huawei Mate 20 Pro gibi yeni bir Android cep telefonu satın aldıysanız, bu 10 aşamalı işlem, temiz, kullanımı kolay ve tam işlevli bir telefonla, herhangi bir karmaşa veya rahatsızlık duymaktan sizi kurtaracaktır.

Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler

Şüphesiz, kıymetli telefonu elinizde tuttuğunuzda, manzara hissi ezici olabilir. Ama sonra, daha da uzaklaşmadan önce, yeni bir Android Telefonda yapılabilecek 10 şey var ve bunlar hatasız yapılmalı.

Ne de olsa, yeni Android telefonunuzun uzun ve sağlıklı bir ömür sürmesini istiyorsunuz, değil mi? Daha fazla gecikmede Yeni android telefonda yapılması gereken 10 işleme başlayalım.

1. Bloatware Devre Dışı Bırakın

Android telefonlar, telefon üreticileri veya servis sağlayıcıları sayesinde bloatware kullanmakla bilinir. Ve insanı sinirlendiren şey, telefon rootlamadan onlardan kurtulamayacağınızdır. Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler içinde ilk sıradır.

Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler
Android Telefonda Yapılması Gerekenler – Bloatware

Ama biz Android hakkında konuşuyoruz ve her zaman bir şeyler elde etmek için bir yol var. Kaldırmadığınız takdirde, RAM ve pilin üzerine çıkmayacak şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Ve aynı zamanda, uygulamanın yerinde hafif bir versiyonunu alabilirsiniz.

2. Cihaz Güvenliğini Ayarlayın

Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler denince güvenliği kesinlikle unutmamalısınız. Bu günlerde telefonlar çok fazla hassas bilgi içeriyor ve güvenliği en çok dikkat edilmesi gereken bir yön olarak görüyoruz. PIN veya bir Desen gibi sağlam bir güvenlik koruması kurun ve telefonunuzda bir parmak izi sensörü varsa, bunları ayarlayın.

Android Telefonda Yapılması Gerekenler
Android Telefonda Yapılması Gerekenler – Güvenlik

Telefonları kilitlemek ve kilidini açmak biraz rahatsız edici olabilir ve aynı şeyi evinizin güvenli sınırlarında yapmak zorunda kalırsanız daha da can sıkıcı olur. Bu nedenle, Android Smart Lock adlı parlak bir özellik ortaya koydu.

Dolayısıyla, telefonun bilinen bir yerde olduğu her durumda, kilit ekranını kapatır, böylece cihaza erişmenizi kolaylaştırır. Ayrıca, kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmak için Google Ayarları’na da bakabilirsiniz.

3. Wi-Fi Ayarlarını Yapılandırın

Varsayılan olarak, herhangi bir telefonda, Wi-Fi’nin telefon ekranı kapanır kapanmaz hücresel veriye geçmesi beklenir. Bu ayar hem pilinizde hem de veri planınızda bir kapak olduğunda kötüdür.

Android Telefonda Yapılması Gerekenler
Android Telefonda Yapılması Gerekenler – Wi-Fi Ayarları

Çözüm, Wi-Fi uyku politikasını Hiçbir zaman ayarlamamaktır. Böylece telefon boştayken bile hiçbir zaman değişiklik olmaz. Bu özelliği etkinleştirmek için gelişmiş Wi-Fi ayarlarını açın ve Uyku sırasında Wi-Fi’yi Açık olarak ayarlayın.

4. Google Asistan Özelliğini Etkinleştirin

Bu 21. yüzyıl ve tüm işleri kendiniz yapmamalısınız. Peki işinizi kim yapar? Tabii ki Google Asistanı! Daha önce sadece Pixel Phones’ta mevcuttu, neyse ki şimdi Marshmallow ve üstü işletim sistemli Android telefonların çoğunda mevcut.

Google Asistanı etkinleştirmek mail atmak kadar kolaydır ve işleri inanılmaz derecede kolaylaştırır. Otel rezervasyonunuzla ilgili detayları bilmek ister misiniz? Google Asistanına sorun, o anda size hemen anlatacak.

5. Uygulama izinlerini Kontrol Edin

Fotoğraf editörleri, yedekleme uygulamaları, mesajlaşma uygulamaları vb. gibi sayısız uygulamaya sahip yeni bir telefon yüklemek yaygın bir insan davranışı. Ve yine burada gizlilik meselesi geliyor.

Bazı uygulamalar, kullanıcı bilgilerini ve verilerini çalmakla ünlüdür ve önemli bir adım, tüm Android uygulama izinlerini incelemektir. Uygulama izinleri Ayarlar menüsünde veya Google Play’de uygulama açıklaması altında bulunabilir.

6. Android Aygıt Yöneticisini Kurun

Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler, Android Aygıt Yöneticisi sadece Aygıtımı Bul yalnızca kayıp ya da yanlış yerleştirilmiş aygıtları bulmakla kalmaz, aynı zamanda kayıp aygıtları kilitlemeye ve silmeye yardımcı olur.

Bu özellik hakkında en iyi şey, yanlış yerleştirilmiş telefonun sessiz olsa da veya ses seviyesi düşük olsa bile tam seste çalmasıdır. Google ayarlarında Android cihaz yöneticisi seçeneğinin açık olduğundan emin olun (Ayarlar> Google> Güvenlik). Bunun dışında, Acil durum bilgisini veya ayarlar menüsünde sahibi bilgisini açmayı unutmayın.

7. Bildirimleri Yönetin

Kesinlikle bildirimler gerekli bir kötülük vardır. Onlar olmadan yapamayız veya can sıkıcı olsalar bile onları görmezden gelemeyiz. Ya iyi bir anlaşmayı kaçırırsanız?

Telefonunuzda Android Nougat varsa, bildirimler uygulamanın önemine göre kolayca önceliklendirilebilir. Bununla birlikte, Android Nougat’ın altındaysa, ihtiyaç duymadığınızda temiz bir bildirim tonu almanıza veya bildirimleri kapatmanıza yardımcı olan birçok uygulama vardır.

8. Bulut Yedeklemeyi Kurun

Fotoğraflarınız ve belgeleriniz için bulut yedekleme, yalnızca telefon belleğinin temiz kalmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda telefonun kaybolması veya kaybolması durumunda bile belgelerinize erişmenizi sağlar. Bozuk Telefondan Veri Kurtarma hakkında makalemizi okuyun bu daha bet bilgi verecektir.

Android’de Google Drive’ı kurmak basit ve kolaydır ve aynı şey Google Foto’ya da uzanır. Ayrıca, Google Foto’nın şık özellikleri, yerleşik Galeri uygulamasının yapamayacağı resimleri aramanıza izin verir.

9. Not Alma Uygulaması Kurun

Son fakat en az adım, uygulamayı alarak iyi bir not almaktır. En sevdiğim not alma app biri daha az bilinen Google Keep olduğunu. Yani bir alışveriş listesi, rastgele not mu yoksa hatırlatıcı olarak kullanmak istediğiniz bir resim mi – Sakın her şeyle ilgilenir.

Yani, bunlar yeni Android telefonunuzda yapılması gereken 10 şeydi. İlk başta ezici görünebilir, ama sonra yeni telefondan en iyi şekilde yararlanmak isteyebilirsiniz, değil mi?

10. Maddeyi size bırakıyorum. Size göre yapılması gereken nedir belirtin. Yaptığınız geri bildirimlere göre kişiler yazdıklarınızdan istifade etsin. Yeni Android Telefonda Yapılması Gerekenler tecrübelerle oluşmaktadır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.